Mit tehet az a sofőr alkalmazott, akit nyári gumival felszerelt teherautóval kell közlekednie hóban, minuszokban, ónos esőben?
1. Feljelentést tesz a közlekedési hatóságnál.
2. Munkaügyi bírósághoz fordul.
3. Kilép.
4. Vesz gumit saját pénzből.
Ha az 1. és/vagy a 2. verziót választja,akkor ki lesz rúgva!
megmondja a főnöknek, hogy bocsi én így nem vállalom
az egy dolog, hogy a saját testi épségedet veszélyezteted, de sok más emberét is
Egyébként azt írod, hogy a téli gumi felszerelését nem intézi. Vagyis van téli gumi csak nem lett felszerelve???
Gondolom, van szerviz, ahova jártok. Elmennék, megcsináltatnám, aztán majd a számlát úgy is a cégnek küldik :)
Egyébként kicsit off-ként jelzem, hogy emlékeim szerint a motoros rendőr családja, aki télen a kopott nyári gumikkal a szolgálati motorján halálos balesetet szenvedett (szakértői vizsgálat alapján a sokszor panaszolt, silány gumikra visszavezethetően), nem kapott semmilyen kártérítést a rendőrségtől.
S visszatérve a te kérdésedhez. A munkavédelmi törvény (1993. évi XCIII törvény) kimondja, hogy a munkavégzés megtagadható, ha azzal magadat veszélyeztetnéd és kötelező megtagadni, ha azzal másokat veszélyeztetnél.
Pont tegnap volt egy baleset, egy kamion ledarálta autópályán a belső elválasztó sávot a korláttal együtt, és cement szóródott az útra.
Erre megkereste a tudósító az NKH-t, ahol azt mondta online az ürge, teherautókon, kamionokon elfogadott télen is a nyári gumi is, de általában két évszakos gumik vannak ezeken.
Amúgy az jármű méretéből, meg súlyából fakadóan másképp viselkedik a csúszós úton, mint egy kis személyautó.
Láthatod, ha megnézed a buszokat, hogy mennek.
Pár éve mentem ködben télen -10 fokban busszal utasként, a sofőr nyomta neki, mint süket a csöngőt.
Amúgy igen, megtagadhatod a munkafelvételt, de csak ha jogos az érved, és utánanéztél, hogy biztosan szabályt szegsz a forgalomba kerüléssel az autóval.
Az MT szerint meg KELL tagadnia a munkát
"31. Az utasítás teljesítésének megtagadása
54. § (1) A munkavállaló köteles megtagadni az utasítás teljesítését, ha annak végrehajtása más személy egészségét vagy a környezetet közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné.
(2) A munkavállaló megtagadhatja az utasítás teljesítését, ha annak végrehajtása munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik, vagy a munkavállaló életét, testi épségét vagy egészségét közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné.
(3) A munkavállaló az utasítás megtagadása esetén is köteles rendelkezésre állni.
(4) A munkavállaló a munkáltató utasításától akkor térhet el, ha ezt a munkáltató károsodástól való megóvása feltétlenül megköveteli és a munkáltató értesítésére nincs mód. Az utasítástól való eltérésről a munkáltatót haladéktalanul tájékoztatni kell."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!