Jobb ha szám szerint közlik hogy milyen teljesítményt várnak, vagy csak annyit tudsz, hogy minél többet?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Mindkettőben dolgoztam már és önmagában egyik rendszer sem az igazi. Ha agyon akarnak hajtani, mindkettőben megvan rá a lehetőség.
Az egyik munkahelyemen számszerűen tudtuk, mit kellene teljesíteni, a féléves eredményértékelésnél mindig megkaptuk, mi lenne a norma. Igaz, ezt a normát egy olyan kollégához állították be, akinek a munka volt az élete. Bejött dolgozni, munka után egyből hazahúzott a kis garzonlakásba, nap közben meg anyuka jött a busszal, hozta neki a meleg ebédet (a város melletti faluban lakott, özvegy nyugdíjasként ennyi volt az összes napi programja), esetleg ki is mosott vagy kitakarított, hogy az ő kisfiának ne kelljen ilyenekkel fáradnia. A kolléga meg annyit túlórázott, amennyit akart, munka után csak hazament, evett valamit és lefeküdt aludni. Persze, hogy emberfeletti teljesítményt tudott, a többiektől is ezt várták el, mert "Nézzétek meg, Zoli meg tudja csinálni!". Akinek meg volt család, kert, ápolásra szoruló nagymama, másodállás, esetleg csak a meló-evés-alvás háromszögön kívül mással is foglalkozott volna, az bolonduljon meg. Lebegtették előttünk a normát, ha azt megugrod, magasabb fizetési osztályba lépsz - aztán a következő fél évben güriztél, hajtottál, számolgattad, megvan-e és nyugodtan mentél az értékelésre, mert tudtad, hogy ez most tutira megvan. Meg is volt, túlteljesítetted, csak közben aktualizálták (vagyis emelték) a következő bérlépcső szintjét. Kösz, b***meg, örülök nektek. Két év után le is esett, mi a sztori: volt a cégnél talán 6 bérlépcső, mindenki az elsőben kezdett és úgy volt beállítva a rendszer, hogy egy-másfél év alatt fel tudott ugrani a következőre. Emelkedett a bére, volt nagy öröm meg önbizalom, onnantól viszont megszűnt a fejlődés, mert a további lépcsők normáit úgy húzták meg, hogy oda épeszű ember soha fel nem ugorhatott, csak a Zolika-féle droidok. Korrektnek tűnt ugyan a rendszer, hiszen konkrét számok voltak előtted, de nem volt az.
Később olyan munkahelyre kerültem, ahol nem volt ekkora a szigor, nem láttunk soha statisztikát a munkánkról, nem mutogattak számokat. Mindig csak annyit tudtunk, hogy a teljesítményünk nem elegendő. Akármit csináltál, akárhogy erőlködtél, az mindig kevés volt. De soha nem mondták meg, hogy mennyire kevés, hol kellene fejlődni: egyszerűen csak kevés, hajtsál jobban, gyenge vagy. Ott sok olyan kollégám volt, akinek ez volt az első munkahelye (régóta volt gyakornoki programja a cégnek, szerették a kevés pénzért is sz*rrá hajtható olcsó munkaerőt), onnan kerültek be rengetegen. Mindig morogtak, hogy milyen eljárás ez, legalább mutatnának statisztikát, adatokat - szegények nem tudták, hogy ha konkrét számokat kapsz, akkor sem biztos, hogy előrébb vagy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!