Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Ha gyárba jelentkezem betanito...

Ha gyárba jelentkezem betanitott munkára akkor ott elöször próba munka van ugye? Ez kb mennyi ideig tart? Próba munkáért fizetnek vmit vagy ott még nem?

Figyelt kérdés
hogy zajlik ez pontosan?

2015. dec. 2. 09:21
 1/10 anonim ***** válasza:
Ez helytől függ, de egyébként bármilyen helyre vesznek fel, úgyis az első 2-3-4 hónapban próbaidőn leszel, de természetesen a munkáért fizetés jár. Csak a próbaidő alatt nincs felmondási idő, és indoklás nélkül elküldhetnek.
2015. dec. 2. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
14%
Gyárakban 3 hónap a próbaidő, de olyan, hogy próbamunka, olyan sajnos nem létezik, szerződés írás előtt egy tollpihét nem mozdíthatsz meg, rettenetes bírságokat kapna ellenkező esetben..
2015. dec. 2. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
44%
Nincs próbamunka, csak próbaidő, amire fizetés jár.
2015. dec. 2. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
36%
Ha lepontoztok egy jó választ, legalább annyi gerincetek legyen, hogy megindokoljátok.
2015. dec. 2. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Próbamunka nem szokott lenni. Egyrészt betanított munkánál nincs olyan bonyolult feladat, amit nagyon próbálgatni kellene. Odaülsz vagy -állsz, fogod a csavart, betekered, azt' jóvan. Sokszor 1-2 óra alatt elsajátítod a feladatot, másik 1-2 óra alatt pedig meg is unod. Egyre több helyen íratnak viszont felvételi tesztet, hogy a tök analfabétákat kiszűrjék.

Másrészt azért sincs próbamunka, mert a jogi szabályozás ebben a tekintetben nagyon szigorú. Munka-, tűz- és balesetvédelmi oktatás nélkül be sem léphetsz az üzemi területre, munkaszerződés és munkaköri leírás nélkül pedig nem végezhetsz munkát. Védőfelszerelést is az első pillanattól kell biztosítania a munkáltatónak, egyszerűen nem éri meg nekik 1-2 napos próbamunkáért oktatást tartani, felszerelni és szerződést írni, aztán meg pár napra számfejteni a béredet.

Sokkal elterjedtebb az a módszer, hogy először határozott idejű szerződést kapsz, amiben meghatároznak valamennyi próbaidőt (ez legtöbbször 3 hónap). Ebben a próbaidőben bármikor, indoklás nélkül felmondhat neked a munkáltató, vagyis ha nem válsz be, a műszak közepén is odamehet hozzád a műszakvezető, hogy pakolj össze, menj haza, másnap már nem kell jönnöd. Mire elérsz az irodáig, már ott is vannak a kilépési papírjaid, oszt' csókolom. A három hónap letelte után már másképp megy a dolog.

Már ha letelik valaha a három hónap. Nagyon sok helyen betanított munkára nem is vesznek állományba dolgozókat, csak munkaerő-közvetítőn át rendelik meg a munkaerőt. Ilyenkor ha felfut a termelés és kell a munkaerő, felveszik ész nélkül a dolgozókat, majd ha már nem megy annyi gépsor, akkor először a kölcsönzött (mifelénk ezt "bétésnek" hívták) munkaerőt eresztik szélnek. Vagyis mondjuk három hétig jársz éjjel-nappal, aztán szólnak, hogy most egy darabig nem kell menni. Majd olyan jó két hét múlva hívnak, hogy aznap délutánra/éjszakára már menni kell, megint mész 2-3 hétig, megint szünet. Ha meg hosszabb időn át nem kell a munkaerő, a szerződésedet megszünteti a közvetítő (neki se biznisz, ha nála állományban vagy, de nem dolgozol), utána pedig elölről kezdődik a 3 hónap. De ha a gyárban lesz munkaviszonyod, akkor is elkövetik ezt a trükköt: próbaidőn belül felmondanak, majd kis időn belül újra kapsz szerződést, megint elölről indul a próbaidő. Szeretik az ilyen megoldást a gyárakban, mert ha kevesebb dolgozó kell, villámgyorsan, plusz költség nélkül lehet kirúgni a melóst.

Egyébként a próbaidő alatt is van rendes fizetésed: multinál általában odafigyelnek a bérek számfejtésére, ha csak 2-3 napot dolgozol, az után is megkapod a béredet. Ha elakad a pénz, az általában a közvetítőnél szokott előfordulni.

2015. dec. 2. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
39%

Vannak helyek, ahol van próbamunka. Ott szokott ilyen lenni, ahol teljesítményre mennek. Beültetnek, megcsinálod, lemérik mennyit tudtál, aztán ennyi. Ha tudtad teljesíteni a normát, akkor alkalmas vagy a munkára. (még szokott teszt is lenni olykor)


Az időt, hogy meddig tart nem tudom, fizetni meg kizárt hogy fizessenek érte.

2015. dec. 2. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
48%
Teszt van sokhelyen felvétel előtt igen, de keveritek a szezont a fazonnal egy egy teszt feladat vagy megnézni, hogy a delikvens meg tudja e csinálni amore felveszik, nem egyenlő a próba munkával... A termelésben nem vehetsz részt szerződés írás előtt. Az pedig, hogy előtte csinálsz egy tesztet, az nem próbamunka.
2015. dec. 2. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

pedig létezik


[link]


kiemelem a lényeget


"Ha az eset összes körülményei alapján megállapítható, hogy a munkáltató kizárólag abból a célból, hogy az arra legalkalmasabbnak bizonyultakkal munkaviszonyt létesítsen, interjú és/vagy viszonylag rövid idő alatt elvégzett feladatok útján a jelentkező személyek képességeiről, kézügyességéről, gyorsaságáról kíván meggyőződni, a felmérés/vizsga, kipróbálás idejére munkaviszony létesítése nem szükséges"


Igaz, ez 2013-as, de nem tudok róla, hogy változott volna azóta valami.

2015. dec. 2. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Próba nap(ok) van(nak), de ahhoz a munkáltatónak is rá kell bólintania és nem mindenhol fizetik ki, mert nem leszel bejelentve.
2015. dec. 2. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Én úgy voltam, hogy először alkalmira jelentettek be, az volt a próba nap.
2015. dec. 2. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!