Miért nincs a munka folyamatosan újraértékelve a kapitalizmus rendszerében?
Azért, mert a kap. gazdasági rendszer a versenyen alapul, ezért vetették el a szoc.must is. Régebben ezt magyarázták az ún. emberi tényezővel is, miszerint az ember nem fog rendesen dolgozni, csak ha erőltetik, aztán hogy mindig többet akar magának, mint a szomszédja, stb.
Én ezekkel nem értek egyet, de én és a magamfajták kisebbségben vagyunk a véleményünkkel.
Amiről te beszélsz, az is létezik, több fajta ilyen elképzelés van, a Venus project, például, de nem egészen új dolog az sem, amit Orbán Viktor (fúj) akar az alapjövedelemmel. Mert ugye némelyek már felfogták, hogy nincs mindenkinek fizetett munkája, holott munka az persze van, dögivel. És hogy nincs különösebb összefüggés munka és fizetés között, csak ha ragaszkodsz a hagyományokhoz. :)
Az is dolgozik, aki otthon van, aki a családban beteget ápol, aki felsepri a járdát a háza előtt, aki gyereket nevel, vagy közmunkát végez. Az, aki fizetésért ül bent valahol, nem biztos, hogy többet dolgozik - csak nagyobb szerencséje van.
És persze, ha nem azon múlik a gazdaságban talpon maradás, hogy egyre többet áruljunk (gazd. növekedésnek híjják), mert ha nem vesznek semmit, hogy lesz fizetés, akkor nem is kell ész nélkül termelni, főleg nem végtelen mennyiségben - egy véges világban.
De ehhez a kapitalizmusnak el kell múlnia.
Részletesen:
Mindent egy komplex adatbázisba rakni. (mennyi a munkás, mennyi a készlet, miből mikor mennyi fogyott, mennyi utat tett meg, mekkora költsége volt az előállításnak....)
Erre a legalkalmasabb a vonalkód rendszer, amikor kész, csippantunk egyet hogy oké ez már kész és eladható. A gyártó a saját belső tényezői alapján hozzárendel egy árat (mennyit fizetett ki a beszállítóinak mennyit fizet ki a munkásainak, azok mennyit dolgoztak vele, mennyi a nyeresége, mennyi az adója...) aztán jön egy újabb csippantás amikor egyik helyről a másikra szállítják, (azok adója, nyeresége, költsége... és plusz így követhető is lesz az egész rendszer működése) aztán a végső csippantás amikor megveszi a fogyasztó az pedig törli az ország, cégcsoport vagy épp globális készletből attól függ mekkora volumenben gondolkodunk.)
Ez pedig mondjuk óránkén (lehet naponta vagy percente nem tudom melyik lenne a hatékonyabb) frissülő rendszerbe rakni és egy változó grafikon bárki bármikor rákereshet arra hogy a termék vagy szolgáltatás ára éppen most mennyi, és rendelés időpontjában meghatározott áron kapja meg így ugyan lesz eltérés de rövid időn belül a rendszer stabilizálódna és akkor már jelentéktelen is a változás két frissítés között.
Ennek a komplex rendszernek a működését elemezve meg lehetne határozni egy törvényi intervallumot a havi vagy heti munkabérre és max. munkaórára. Az idő múlásával pedig egyre hatékonyabbá és tökéletesebbé válna a rendszer (változó komponensek, újak megjelenése, elavultak eltúnése, technológia fejlődése...) A munkaóra és fizetések aránya pedig ennek következményeként óriási mértékben javulnának persze az egész rendszer lényege a globális igazságos, egyenlő, magas életszínvonalú élet megteremtése a bolygón, a környezet védelme és a technológia fejlődése mellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!