Ti fontosnak tartjátok, hogy egyetem közben dolgozzon már a gyerek?
Nem feltétlenül a tanulmányaihoz kapcsolódó helyen? Vagy épp olyanon?
Vannak akik úgy gondolják, hogy inkább ne dolgozzon, mert utána lesz még 40 év nyara amit meg ha kell, ha nem muszáj végigdolgoznia egyetem után, ha meg akar élni?
Szerintem ez nem ennyire egyszerű kérdés. Ha a gyerek okos, nagy jövő áll előtte és szorgalmas is, és persze megengedhetem, akkor ne dolgozzon, hanem tanuljon. De persze produkáljon eredményeket is, tdk-zzon, járjon konferenciákra, stb. Ha csinálja, akkor erre fordítsa az idejét és energiáját, mert ez hosszútávon előbbre viszi. Amellett, hogy idővel egyébként pénzt is lát belőle. Esetleg dolgozzon demonstrátorként az egyetemen.
Ha viszont azt látom, hogy annyira nem jó, esetleg mellé még lusta is és csak elcseszi az idejét és a pénzem, pláne ha fel se vették államira, akkor emellett teljesen nyugodtan elmehet dolgozni.
Egy egyetemista el tudja dönteni, hogy akar-e dolgozni vagy sem, nem kell elküldeni, "hogy már pedig elmész dolgozni".
Én például 16 éves korom óta dolgozok minden nyáron, amióta egyetemista vagyok évközben még 1-2 alkalmi munkát is vállalok, mert jól jön az extra költőpénz és felüdülést jelent számomra, ha a tanuláson, vagy szórakozáson kívül mást is csinálok.
21/F
Az egyetemista nem gyerek, hanem felnőtt..
Ha nem életbevágó, hogy dolgozzon mert nagyon kell a pénz, akkor is érdemes valamilyen munkát vállalni, ami nem hátráltatja a tanulmányait. Jól mutat az önéletrajzban, még ha csak hetente kétszer önkénteskedett is valahol, teljesen ingyen. Az ilyeneket a munkaadók is jobban szeretik, mert már van némi munkatapasztalata, másrészt egy ilyen helyen kiépíthet olyan kapcsolatokat, ami a későbbi karrierje során jól jöhet. Pl. lesz aki referenciát ad neki, vagy nálunk is előfordult, hogy úgy találtam egy csajnak állást, hogy épp az egyik ismerősöm küldött egy körmailt, hogy keresnek asszisztenst... Én ajánlottam, felvették.
Igen. Próbálja ki. Azt is, aminek semmi köze a leendő szakmájához (ha szakirányút nem talál, akkor más lehetősége úgy se lesz), de azt is, ami a válaaztott szakhoz kapcsolódik.
Ezek több okból lehetnek fontosak és nevelő hatásúak:
Meg fogja becsülni a kétkezi munkát is és a minimálbérért 3 műszakban dolgozókat, közben rájön milyen szerencsés, hogy tanulhat és milyen rövid az a néhány év a felsőoktatásban.
Ha sikerül szakmaközeli helyen nyári/alkalmi munkát kapnia, akkor később még "jól jöhet" a tapasztalatszerzés, ismeretség, kaphat referenciát. (sok helyen friss diplomaval a kezedben csak akkor kapsz munkat, ha mar van munkatapasztalatod...na ezt egyfelekeppen lehet produkalni, ha tanulas mellett bedolgozza valaki magat mar valahova:-().
Persze az is kiderulhet, hogy a gyerek arra jon ra, hogy pont nem megfelelo neki a valasztott szakirany (ha elesben latja az azonos vegzettseguek mit is dolgoznak a szakmajukban), csak hat ritka, ha valaki erre elso evben rajon.
Masreszt altalanossagban is jobb, ha ismerkedik a munkaval, kozossegben vagy onalloan dolgozassal, penzkeresettel, sok adminisztracioval, adozassal blabla...egyetemen ezeket nem tanitjak, aztan 23-25 evesen nezelodhet, hogy mi is az a munkaszerzodes es ott vagjak at, ahol tudjak:-S...
Van, akinek muszajbol kell dolgozni. pl. orvosi mellett is (ok ejszaka meloztak es tdkztak is...), persze maradjon szabad ido is es ne a vizsgaidoazakban akard munkara kenyszeriteni, mert az a tanulas rovasara megy.
En evkozben dolgoztam fokent ejjel vagy hetvegeken, azota nagyon megbecsulom, hogy a fejemmel kereshetem a betevomet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!