Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Felmondási idő alatt ki...

Felmondási idő alatt ki dönthet a szabadságok kivételéről vagy megváltásáról?

Figyelt kérdés
Azaz dönthet-e úgy a munkavállaló, hogy a szabadságot nem adja ki felmondási idő alatt?
2024. márc. 12. 17:47
 1/5 anonim ***** válasza:
86%

alap, hogy a szabadságot ki kell adni, csak különösen indokolt esetben lehet kifizetni.

Az nem indokolt eset, hogy beesett egy nagyobb munka, vagy nem tudják a dolgozót helyettesíteni.

2024. márc. 12. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Bocsának, munkáltatót akartan írni.
2024. márc. 12. 22:13
 3/5 A kérdező kommentje:
A MTK szerint kiválthatja pénzben is. A kérdés arra vonatkozik, hogy van-e a munkavállalónak beleszólása, hogy melyik legyen? Vagy ez kizárólag a munkáltató döntheti el?
2024. márc. 13. 07:48
 4/5 anonim ***** válasza:

[link]


A szabadságmegváltás tehát kötelező, ugyanakkor a munkaviszony megszűnéséig a feleknek lehetőségük van úgy dönteni, hogy inkább természetben adják ki, illetve veszik igénybe a még felhasználható szabadságot. Figyelemmel kell lenni azonban arra, hogy a másik felet a szabadság iránti igényről, illetve a szabadság kiadásáról 15 nappal előre értesíteni kell. Ha az értesítési határidőt a fél nem tartja tiszteletben, akkor a másik fél nem köteles a szabadságot igénybe venni, illetve kiadni. Ez különösen a munkáltatói felmondás esetén fontos. Munkáltatói felmondásnál ugyanis a munkavállalót a felmondási idő felére fel kell menteni a munkavégzési kötelezettség alól, mégpedig a munkavállaló által kért időpontban, de legfeljebb két részletben. Ezt nevezzük felmentési időnek, amelyre értelemszerűen nem lehet szabadságot kiadni, hiszen ekkor egyébként sincs munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettség. Így a viszonylag rövid felmondási idő felében egyébként sem kell dolgoznia a munkavállalónak, ezért pedig a felmondás közlésekor nyomban, vagy akár azt megelőzően kell rendelkezni a szabadságról ahhoz, hogy az értesítési határidőt megtartsák. Ha ez nem lehetséges (illetve a másik fél nem fogadja el a rövidebb határidőt), akkor marad a szabadság pénzbeli megváltása.


Elvileg nem kizárt, hogy a munkavállaló lemondjon a szabadságmegváltás iránti igényéről. Erre azonban egyoldalú jognyilatkozattal nem kerülhet sor, csak közös megegyezés keretében. A lemondás semmis, ha azért a munkavállaló nem kap cserébe valamilyen ellenszolgáltatást (a munkáltató részéről valamilyen más természetű engedményt).

2024. márc. 13. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2024. márc. 13. 23:03

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!