Hogy lehet a legjobban kibírni az éjszakás műszakot? Van valami praktikátok?
3 műszakban dolgozom, és most fog jönni az éjszakás hetem, hétfőtől péntekig 22-06ig leszek. Aludjak munka előtt? Reggel keljek fel korábban, hogy délután fele álmos legyek? Ne aludjak inkább, mert csak fáradtabb lennék? Mikor hazaérek melóból kb 6:30 körül és lefekszem aludni meddig aludjak?
Fogalmam sincs hogy lenne a legjobb, de nagyon tartok tőle😕
én úgy toltam, hogy vasárnap este nem mentem el aludni, csak hajnalban. Úgy hétfőn csak dél körül keltem fel és ki lehetett bírni az első éjszakást. Reggelre elfáradva már könnyű volt elaludni, a többi nap már magától beállt úgy, ahogy kellett.
Ami még segít az a melatonin: Főleg műszakváltások között van, hogy el kéne aludnod, de nem tudsz, mert még nem voltál annyit ébren... olyankor benyomsz egyet és egy óra múlva már alszol is.
Hosszú távon a műszakozás nem tesz jót, én a helyedben azon lennék, hogy ne kelljen műszakozni.
A problémás rész az, hogy ahányan csak vagyunk, annyiféle stratégiát kellene kidolgozni, - mert annyira nem vagyunk egyformák.
Sokszor előfordult, hogy éjszakákat nappalokkal, nappalokat éjszakákkal váltva, - "fésűben" - dolgoztam. Az igazat megvallva, ha ezt teljesíted nagyjából két héten, 20 napon keresztül, utána már nem fogod tudni - több éves "rutin" birtokában sem, - hogy merre vagy arccal, - a legextrémebb időközökben döntesz majd úgy, hogy neked aludnod kell otthon és arra sem lesz ekkor már kialakult szabály, hogy nagyjából 3,5 - 4,5 óra elég lesz egy ilyen alváshoz.
Sokféle túlélő stratégia van. Örökzöld, hogy az első éjszaka szokott - egy sorozat elején - a legnehezebben túlélhető lenni, - mert ez a minimális idő szükséges ahhoz, hogy elkezdje a szervezeted az "átállást" az éjszakai ébrenlét rendszerére. Sokan vannak, akiknek nem elég ez az első éjszaka erre, de akik évtizedek óta ebben élnek, azoknak tökéletesen elég az első alkalom erre. Konkrétan az alvást úgy érdemes megoldani, hogy amikor hazaérsz, érdemes enni, inni egy kicsit, ha érzed, hogy nagyon ki vagy készülve, jobb ekkor letisztálkodni, mert ébredés után elég érdekes hangulatok szoktak rátörni emberekre - és éppen ezért meg van a realitása annak, hogy nem lesz már kedved elvégezni ezt a procedúrát ébredés után.
Érdemes intézni a WC-zést is, hogy ne akkor kelljen ismét kikászálódnod az ágyból, amikor már félálomban vagy, esetleg már fél órája aludtál.
Órát mindenféleképpen érdemes húzni és ha "olyan vagy", rakd annyira távol az ágytól, hogy fel kelljen kelned a lekapcsolásához!
Az éjszaki ébrenlétben segíthetnek az alábbiak:
Friss levegő
Arcmosás - hideg vízzel
Munkakörnyezet hőmérsékletének helyes megválasztása, ill. beállítása. -Ha kellemes melegben vagy, az garancia arra, hogy "bevackolsz" valahol és elalszol.
Ülőmunka végzése esetén meghatározott időközönként végzett kisebb séta.
Néhány guggolás - a kritikus időszakban
Néhány fekvőtámasz - a kritikus időszakban
Kávé, ill tea fogyasztása, de mind a kettőt csak módjával, mert a kávé a (kb.) ötödik dózistól kezdődően "visszafelé" dolgozik, - álmosabb leszel tőle rövid távon, mint voltál, - a tea túlzott fogyasztása pedig a gyomrot nyírja ki.
Van akit altat, van akit ébren tart, ha diszkréten szól mellette egy rádió, - neked attól függően jöhet jól a csend vagy a rádió, hogy milyen hatással van rád. -Tévét felejtsd el, mert hiába vagy ébren, ha nem a munkádat nézed, ill. hallgatod!
Amikor otthon alszol válaszd meg úgy az alvás idejét, hogy ébredj egy bizonyos idővel előbb, mint ahogyan aktiválni akarod magadat, - minden embernek kell t idő arra, hogy "boot"-oljon, "felálljon a rendszer", "hadra fogható" állapotba kerülhessen. Erre érdemes valamennyi időt szánni, - és a mértéke emberfüggő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!