Mit csinál egy statiszta?
Filmgyártásban ismerek statisztákat.
Gyakorlatilag jellegtelen, arctalan mellékszereplők, akik életszerűvé teszik a jelenetet.
Az utcán mennek, étteremben vagy munkahelyeken ülnek az asztaloknál, ...stb.
A statiszta a filmforgatásokon, a filmekben, a videóklipekben és tévéjátékokban (miképp a színházban is) – olyan mellékszereplő, akinek általában elmondandó szövege nincs; néma szereplő. Többnyire csak egy-két jelenetben fordul elő.
A feladata többnyire csak az, hogy növelje a szereplő személyek számát olyan jelenetekben, ahol sok emberre, „tömegre” van szükség (innen eredeztethető az elnevezés is). A klasszikus színművek címlapján a statiszták a szereplők felsorolása után, mint népség, katonaság szerepeltek, jelezve azt, hogy néma szereplők is (gyakran nem kis számban) előfordulnak még a színpadon.
A statiszta általában nem professzionális – tehát nem színész, táncos stb. – és nem is közszereplő; tulajdonképpen bárki lehet, aki megfelel a rendező által a statisztafelhívásban támasztott követelményeknek. Előfordulhat az is, hogy statiszták nem kifejezetten tömeg alakításához kellenek, hanem csupán el kell sétálniuk a háttérben egy jelenet forgatása közben (innen az angol nyelvű elnevezés: walk-on man), vagy például videóklip forgatásánál táncolni kell a háttérben.
A statiszta általában napra, napokra szerződtetett, alkalmi szereplő. A filmiparban a statisztaszervező feladata a tervezett jelenethez, jelenetekhez a megfelelő statiszták összegyűjtése (casting).
A statiszta nem tévesztendő össze a dublőrrel, vagy/és kaszkadőrrel, akinek az a feladata, hogy a speciális felkészültséget és gyakorlatot igénylő jelenetekben egy-egy színészt helyettesítsen.
Gyorsabb ha googleba irod 🤔
Konkrétan:
Egy főszereplő vagy egyéb színészek jelenetében vagy azon kívül, valamilyen töltelék társaságot képviseltet, azok számát növelve (olcsóbbak, mint a színészi gázsi.). De előfordulnak kiemeltebb statiszták, valamivel több pénzért, ők jellemzően már akár párbeszédet is folytatnak is a színészekkel. Vagy megjelenhetnek reklámfilmekben. Ott más a zseton, mint a filmeknél.
Előbbire pl. Dracula (2013 TV series), magyarországi forgatáson, az Iparművészeti Múzeumban (Bp-en, Üllői út 33-37. belterében, kép nem a filmből: - 2021-es felújítás tervezet- [link]
filmen a 6. epizódban (időkód: 35:59-39:24), egy társaság üzleti partner tagokat képviseltettek a statiszták (néma tevékenység), ahol Drakula szólt a társasághoz. A jelenet vége felé egyik színész még távozása előtt feltartóztatja egy kérdéssel. (Főszereplőnek, a forgatókönyvön kívüli kérése volt, hogy legalább legyen valami párbeszéd féle (kulissza titok), mert neki nehezére esett, annyi tagnak csak egymagában szónokolni az üzleti sikerek előrelátásáról, mi várható. Miközben a Drakula védelmére "rövidítették" a jelenetet eredetileg, hogy még a nem tökéletes kifejlesztett szérum rövid ideig tartó hatása miatt, köszönhetően, nappali fényben megjelenni tudjon, és ezért nem volt jelentős a párbeszéd elnyújtása, vagy belekezdése.
A társaság (forgatókönyv szerint) azért kérte "ezt" a helyet és nappali időpontot, gyűlési helyszínnek, mert gyanították közülük, hogy vámpír, az Alexander Grayson (Dracula) üzlettárs, és így akarták leleplezni.
A fenti hivatkozáson látható képen, a tetőn a természetes fény teríti be a helyszínt, a helyszín pedig, ami a film stílusának megfelelő, beltéri építészeti jellegekkel, jó választás is volt. A jelenetet 1 nap alatt forgatták. És persze alkalmaztak zöld vászont, hogy egyes háttér részeket átdolgozzanak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!