A dolgozók miért alávetett és nem partneri szerepben vannak a munkahelyeken?
Az egy dolog, hogy a régi ragszolgatartó és jobbágyrendszerekben így volt. De ma ugyan milyen jogon működik ez így?
Mivégett felettes a tulajdonos/ főnök? Csak mert ő adja a pénzt? Na és? A dolgozó adja az idejét, energiáját, szaktudását. Tehát egyformán fontos mindkettő, de ha megnézzük, a dolgozó még fontosabb, hiszen a hasznot ő termeli és nem a kamera előtt élvező főnöke. Ő a berendezést és egyéb feltételeket biztosítja és a munkabért, már ha megadja tisztességesen.
Ugyanis sok visszaélés van a dolgozókkal szemben, ez köztudott, mégis a munkavállalóval szemben nyilvánulnak meg bizalmatlanul. Bár nyilvánvaló, hogy az alá, fölé rendelt viszonyt épp azért tartotta fenn a vezető réteg, hogy nehezebb legyen érvényesíteni a kiszolgáltatott dolgozók jogait.
Egy 30+ főt alkalmazó cégben dolgozom, mint a tulajdonos által megbízott vezető. Fémmegmunkálás a cég profilja.
Az alkalmazottaknak én adom ki a munkát (projekteket). Nem hiszem, hogy emiatt alávetett szerepben lennének. A munkakiadás után én intézem a megrendeléseket, a szállításokat ... . Mivel ezt a munkát a cégen belül más nem látja át, ezért a munkavállalók nem lehetnek partneri szerepben. Határidős munka esetén sajnos nekem kell elrendelni a túlórát, amit a cég kifizet bónuszokkal megfejelve.
Bár fogalmam sincs, hogy a Te szemszögedből mit is jelent az alávetett és a partneri szerep.
A betanított melós is termel, dolgozik, nem kell kifogás. Az idejét, egészségét, energiáját áldozza. Akkor mi az, hogy a dolgozónak kuss? (Ez bármilyen alkalmazottra értendő).
A fizetés a legtöbb helyen így is irreálisan alacsony.
Kimaradt a felelősség. A felettes felelőssége abban, hogy biztonságos legyen a munkavégzés, emellett pedig hatékony is. Ha a dolgozó nem hordja a védőfelszerelést, a felettest is meghurcolják, mert nem követelte meg. Ne legyen jog köre parancsolni az embernek miközben a hátát tartja a beosztott tetteiért is?
Nem esett szó a kockázatról sem. A vállalkozó saját vagyonát kockáztatja, miközben a dolgozó bérét szerződés garantálja. A dolgozó nem vállal anyagi kockázatot, saját fizetésének terhére. Az általa okozott károk sem terhelhetőek rá a teljes jövedelmére. Erre miféle egyenrangú viszony épülhet?
Említetted a szaktudást, de csak a beosztottakét. Hol marad a vezető vagy szakértői munkakörben dolgozó diplomások szakértelme?
A fentiek ellenére van egyenrangúság, még pedig az interjún és a szerződés aláírásakor, ahol megállapodtok a feltételekben.
Íme az új generáció fiatal tagjának szellemes kérdése🙂igen sajnos hosszú évtizedek óta a magyar munkáltatói szféra így van berendezkedve. Tudod régen elődeidnek akik rossz esetben még a szociba nevelkedtek ezt tanították az iskolapadban h a szuleidnek tanárodnak vezetődnek alazkodj meg. A főnök adja a szádba a kenyeret így azt tisztelet kell hogy övezze.Tök mindegy milyen áron. Az a lényeg h ő adja a betevőt. Azt elfelejtették nekik tanítani h a betevőért cserébe nem a lelkedet adod el hanem a tudásodat, az idődet, az energiádat, egészségedet. Tehát nem a semmiért fizet.
Itt rugalmas gondolkodás nincs. Egy olyan népséget nehéz lesz meggyőzni akiket arra tanítottak évtizedekre visszamenőleg hogyan kell lemenni kutyába egy kis csontért arról h a munkáltató- és munkavállaló viszony, bizony egy üzleti kapcsolat.S nem alá fölé rendeltség! Kereslet kínálat. Mert a kenyeret sem adják ingyen a boltban.
Te adod a munkaerődet egy megtárgyalt összegért cserébe s ennyi. Ő megkoszoni amit kap s te is hisz kolcsonosen egymasra vagytok utalva.
Ha a b@romnak nincs embere akkor ő sem eszik🙂de amíg vannak népek akik kutyába lemennek egy gumicsontért addig bizony nagy pof@ja lesz a munkáltatónak Döbrögiként viselkedve.
Remélem a kovetkezo generacio megszunteti ezt a rendszert végre s egy modern fejlett emberséges munkahelyi kultúrát vezet be. A vállalkozók tobbsege azert lett vállalkozo mert itt csak úgy tudsz nem pincsibe lemenni ha a magad ura vagy. Viszont a baj az h ők is pincsiket foglalkoztatnak. Tisztelet a kivételnek.
#9
Na vééégre, valaki, aki érti a kérdésem és mer gondolkozni!
Pontosan erre akartam célozni, amit te is megfogalmaztál.
Talán a fiatal, most felnövő generációban bízhatunk.
Talán lassan végetvetnek az értelmetlen rabszolga rendszernek.
Mellesleg érdekes, hogy mikor a cégvezető fodrászhoz megy, gázszerelöt hív, autójavítóhoz megy, ott nem pattog, elfogadja, amit kap és fizet.
Ha az élelmiszerboltban nem óbégat a csemege pultnál, hogy márpedig neki fél kiló pick szalámit adjanak 500 ft ért, akkor a saját dolgozóival hogy meri megtenni, hogy ezer százalékos teljesitményt követel minimális bérért?!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!