Milyen jól fizető, egyetemen tanulható szakmákban nincs "túltöltöttség"?
Fiatal lány vagyok, olyan okj papírt fogok nemsokára megszerezni, amivel könnyen el fogok tudni helyezkedni, nem hiányszakma de nincs is tele a piac, és helytől függően a fizetés se lesz rosz, ha mégis azt ki tudom egészíteni magán munkával.
De ez nem elégít ki teljesen, hiába szeretem csinálni, úgy érzem ennél több van bennem.
Így hát elkezdtem egyetemeket nézegetni, és problémába ütköztem...
Mindennől ami kicsit is érdekel -a pontszámok is mutatják- túlkínálat van. Gyógytornász, dietetikus, személyi edző, pszichológus, anglisztika szakos bölcsész, stb. Az ismerettségi körömben is rengetegen járnak (/akarnak járni) ilyen szakra, ráadásul a pszichológia, dietetika, személyi edzés területét elöntötték a kontárok, ami azt eredményezi hogy nem a legképzettebb fog legjobban érvényesülni, hanem aki a legügyesebben adja el magát (=legjobban behülyíti az embereket).
Vagy éppen a másik oldal, imádnám csinálni, az iskolapadból kilépve már másnap kezdhetnék, de botrányosan alulfizetett, pl szociális munkás, tanár, rendőr.
Szóval vagy alapból rossz a kereset, vagy a túlkínálat miatt lesz az (ha talalok egyáltalán munkát). Félreértés ne essék, nem "a lehető legkevesebb energiabefektetéssel akarok milliomos lenni" mentalitást vallom, évek tanulása (majd tapasztalata), folyamatos önképzés lenne az igényeim háttere. De úgy érzem nincs olyan szakterület ahol rengeteg tudást szedhetek össze, majd azt hasznosíthatom, és érdekel is, emellett jól is élnék belőle.
Pályaválasztás kérdésében jól döntő emberek, ti ezzel a jelenséggel találkoztatok? Ha igen, hogy győztétek le?
Mit tudnátok tanácsolni?
20N
Nekem annyi volt a szerencsém, hogy olyasmi érdekel, ami keresett és megfizetett. Ez szerencse.
Amit bárki tehet saját érdekében ez ügyben, az a specializáció. Ha egy adott tudomány egy kicsi szeletét ismered meg (amivel kevesen foglalkoznak), de azt nagyon mélyen, akkor értékes szakember lehetsz. Amit még tehetsz, az a kapcsolatépítés és gyakorlatszerzés.
Az általad említett szakokban valóban nagy a telítettség. Ennek oka egyszerű: diplomacentrikus világban élünk, mindenki akar diplomát, ezen egyetemek pedig viszonylag könnyen elvégezhetők. Így aki nem volt gimiben túl erős, mind ilyen szakot választ. Legyen az gyógytornász, bölcsész, vagy éppen személyi edző.
Szerintem a reál tudományokon alapuló képzések sokkal nehezebben elvégezhetők, így sokkal nagyobb hiányszakmák lesznek. Nem véletlenül nem halnak éhen a mérnökök, orvosok, de egy SOTE/BME piszkos nehéz.
Én BME-re jártam, konkrétan a barátaimhoz képest (akik gazdasági csodákat választottak) nem volt életem annyit szívtam a jegyzőkönyvekkel, brutál zh-im voltak, sokan ott is hagyták, mert nem bírták.
De cserébe kezdőfizum dupla akkora mint a többieknek.
Egy mérnök/orvos mindig keresett lesz.
Persze kell tudni matekot, fizikát, de jelenleg szerintem ha valaki már diplomaszerzéstől kezdve jó fizut akar ez a 2 a legjárhatóbb út.
Esetleg amúgy egy jogi pálya ami humán és jól lehet keresni, de 450 pont környéke még a Károli is...
Ahol nem szivatnak halálra az 5 év alatt, ott mindig is túltelítettség lesz sajnos.
Én is egyetemre jöttem, de összességében megbántam. Nem tudok boldogulni a diplomával. Szerintem humán szakokon hatalmas a túltelítettség és nem igazán lehet ilyesmiből megélni.
Aki ismerősöm szakmát tanult, a 2-3x-osát is megkeresi annak, amit én.
Műszaki vonalat emelném ki én is.
Jó képességekkel meg műszaki érdeklődéssel is kemény volt a BME, de szerintem nagyon megérte. Viszont ha valaki úgy jön ide, hogy nem érdekli, és a fizetés az elsődleges motiváció, hát annak nem lennék a helyében, mert többszörösen meg fog szenvedni vele.
Most januárban végeztem MSc, 1 hónapra rá már dolgoztam egy olyan területen, ami kiskorom óta a szívem csücske (jó, ismertek előtte, mert nyáron voltam ott gyakornokként), bár minden, csak nem közkedvelt, mert az átlagemberek mint felhasználók között nemzeti sport savazni, meg multinál kicsit többet lehet keresni.
De hozzá tartozik az is, hogy mivel tudok németül, ezzel a papírral akkor megyek ki Ausztriába, amikor akarok, és nyugodtan kiröhöghetem, ha valahol 2000-2500 Eurónál kevesebbet mondanak, mert olyan fizetések vannak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!