Akik dolgoztak egyetem mellett, mit csináltatok? (többi kérdés lent)
Jövőre megyek egyetemre és biztos hogy dolgoznom kellesz, mert a szüleim nem tudnak majd olyan összegben támogatni. Ez nem is probléma, szimplán azért tettem fel a kérdést mert kíváncsi vagyok. Elsősorban olyan válaszadók véleménye érdekel akiknek dolgozniuk kellett, illetve még úgy hogy nem abban a szakban amit tanultatok. Lehet kicsit hülyén fogalmaztam, de pl amikor alapszakos voltál, és még nem volt olyan tudásod hogy el tudj helyezkedni vele diákmunkán ezért a szakodtól eltérő munkát végeztél.
Szóval a kérdések:
Mit dolgoztál?
Volt benne valamilyen előzetes tapasztalatod vagy csak akkor kezdted?
Hogy kerültél be? (ismerős által, magadtól vagy irodán keresztül)
Mennyi szabadidőd volt egyetem mellett? Heti hány órában dolgoztál?
Mennyire jöttél ki a fizetésből? Pótoltak még a szüleid?
Nyáron irodában, szakomhoz kapcsolódóan, suli közben csak 1 2 nap egyszerü (összeszerelési/csomagolási) munkára volt időm.
Diákszövin keresztül, és segítettek a szüleim, szerencsére nem voltam rákényszerülve hogy sokat dolgozzak
Milyen szakra mész és hány év alatt szeretnél végezni?
Én jártam olyan szakra is, ahol nem volt kreditrendszer, és nem lehetett egy tárgyat sem halasztani, így nem volt idő mellette dolgozni, de vannak kevesebb órás szakok is és már kreditrendszer is van, tehát akár 10 év alatt végezhetsz egy 5 éves szakot.
Bölcsész szakot 3-5-öt is lehet akár egyszerre vinni, szóval ha csak 1-2 szakot viszel, amellett van idő.
Persze a saját szellemi kapacitásodtól is függ.
Én soha nem mennék olyan egyetemre, ahova nem tudok otthonról bejárni akkor sem, ha az anyagi lehetőség megvolna rá.
Esetleg ez is megoldás lehet, mert valóban nagyon drága másként a lakhatás és az utazás. Nem is éri meg szerintem! Ritka, hogy megtérül később.
Csomagfuvarozó voltam külföldről belföldre.
2000 évek elején jártam egyetemre.
Ott ismerkedtem össze a haverjaimmal.
Általában Belgiumba vagy Hollandiába kellett menni.
Egy év alatt lett egy Audi A8 autóm, ezzel jártam suliba, eléggé meg is lepődtek rajta.Suli végére lett egy saját lakásom, majd egy saját vállalkozásom, csomagküldési szolgáltatásban.
#2
Köszönöm a válaszod, de most nem én voltam a lényeg a kérdésben, hanem úgy általánosságban az egyetemisták:)
Azért még várom a válaszokat!
Traktoros voltam.
Aztán átmentem levelezőre a vége felé és szakmában dolgoztam főlállásban (A második diplomát eleve így kezdtem)
4: Én szerintem az egyetemista lét minden variánsát leírtam.
Én jártam olyan szakra is, ahol nem volt kreditrendszer, és nem lehetett egy tárgyat sem halasztani, így nem volt idő mellette dolgozni, de vannak kevesebb órás szakok is és már kreditrendszer is van, tehát akár 10 év alatt végezhetsz egy 5 éves szakot.
Bölcsész szakot 3-5-öt is lehet akár egyszerre vinni, szóval ha csak 1-2 szakot viszel, amellett van idő.
Ez a teljes skálát lefogja.
Még ami említésre méltó, az, hogy jellemzően a szülők el tudják tartani az egyetemistákat és a maradék energiájukat más dolgok tanulására fordítják, Mert nappali egyetemi státuszhoz rengeteg dolog ingyen elérhető művelődés jár.
Nekem pl. mind3 egyetemen korlátlan mértékű nyelvtanulás volt ingyen elérhető, és a nyelvvizsga is ingyen volt.
Az áthallgatási lehetőség is korlátlan volt más egyetemekre.
Van olyan szak, ahonnan ingyen lehet korlátlanul színházba járni például.
Szóval nem érdemes lakhatásra, ingázásra költeni a pénzt, inkább kicsit szűkölködni otthon, ám olyan értékes dolgokat ingyen igénybevenni, amiket képtelenség volna finanszírozni piaci áron.
Igen, valóban írtál egy csomó dolgot, de én nem ezekre voltam kíváncsi, hanem személyes tapasztalatokra.
Az meg hogy a szülők nagytöbbsége el tudja tartani az egyetemista gyerekét úgy hülyeség ahogy van. 36 fős osztályon van, és kb 5 ember az aki azt mondja hogy neki nem kell dolgozni mert a szülő el tudja tartani. Unokatestvérem egyetemén is a tanulók kB 80%-a dolgozik egyetem mellett. Lehet hogy a szülő tud valamennyit adni az egyetemistának, de azért elég kevesen tudják x évig támogatni, főleg ha több gyerek is van.
A másik meg az, hogy én koliba szeretnék menni(ahova valószínűleg fel is vesznek) de nem fogok egy olyan szakra elmenni ami nem is érdekel, csak azért mert csak ez van a városomban és nem akarok ingázni.
Azt mondja a pali hogy "jellemzően a szülők el tudják tartani az egyetemistákat" 😂
Khhm, hát nem a legtöbb esetben, sőt...
Az a válaszoló azért baromságokat is ír...
Az egyetemen van egy mintatanterv, ami tulajdonképpen féléves leosztásban leírja, hogy neked mikor milyen tárgyakat ajánlott felvenned. Nem kötelező, hanem ajánlott... viszont ettől függetlenül célszerű követni, mert különben csak összevisszaság lesz belőle (pl. óraütközés, nem hirdetik meg, nem férsz be és nem bővítik, csúszol stb.). Ez a legtöbb egyetem honlapján már elérhető, meg tudod nézni, hogy kb. mire számíthatsz. A tárgyfelvételkor majd az is kiderül, hogy hogyan lesznek az óráid (bár valahol fix órarend van). Az első hetekben pedig majd az is kiderül, hogy melyik órának mi a követelménye pl. be kell-e járni vagy kell-e rendszeresen készülni a szorgalmi időszakban (feladatok, zh, házi, gyakorlat, prezentáció stb.). Ezekkel pedig már tudsz majd kalkulálni, hogy mi és hogyan fér be, a többi pedig majd kialakul. Javaslom, hogy keress helyi diákszövetkezeteket és az egyetemeknek is szokott lenni valamilyen “karrier központja”, ahol szintén tudnak segíteni és az egyetemen belül is szoktak adódni diákmunkás (esetleg akár alkalmi) lehetőségek. Ezek szerintem azért jobbak egy kicsit, mert kimondottan diákok számára vannak, egyetemistákkal dolgozol együtt és rugalmasabb is a munka. Emellett az egyetemeken szociális helyzet alapján lehet igényelni szociális ösztöndíjat, második félévtől kezdve már kaphatsz tanulmányi ösztöndíjat is, de egyetemenként különbözhet, hogy hol milyen plusz juttatásokat lehet igényelni. Ezek általában nem nagy összegek, de mégis egy kis anyagi segítséget jelenthet :)
Nálunk a többség amúgy nem dolgozik, én is csak majd most az utolsó évemben szeretnék munkát vállalni (egyetemen belül, adminisztratív munka). Nekem szerencsére ez nem volt kényszerű és amíg úgy éreztem, hogy a tanulás rovására menne, addig nem szerettem volna. Minden nap volt óránk és jellemzően a szorgalmi időszak volt húzósabb (óráról órára kellett készülni) és ezt nem szerettem volna tovább sűríteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!