Miért nem értik sokan, hogy mindenkinek joga van a normális életre?
Tehát végzettség és munkakör függetlenül mindenkinek joga kéne legyen normális, nélkülözés mentes életkörülményekre.
Tehát hogy nyugodtan élhessen legalább egyszobás kis albérletben anélkül, hogy nem kívánt lakótársakat kelljen elviselnie.
Ha kifizette a számlákat, maradjon pénze kielégítő étkezésre, és az alapvető ápoltságra.
Illetve ha nyaralásra nem is, de valami rendszeres hobbira, havonta egy mozira, strandra.
Illetve valamennyi tartalékra.
Régen az emberek 90%-a dolgozott mezőgazdaságban, tehát az emberek 90%-a termelte meg a kaját saját magának és a maradék 10%-nak. Manapság az emberek kevesebb mint 1%-a dolgozik kaja termelésben, tehát a maradék 99%-nak is az ő munkájuk termeli meg. A többi termék megtermeléséhez még ennél is sokkal kevesebb ember kell.
Valójában az automatizálás olyan fokú, hogy tényleg csak annak kéne ma már dolgoznia aki tényleg elhivatottság miatt szeretne, és az alap szükségletek mindenkinek bőven ingyen kiszolgálhatók lennének.
Ezért is kísérleteznek sok helyen az alapjövedelemmel, mert lassan ott fogunk tartani hogy nem lesz szükség átlag kétkezi munkásokra, csak magasan képzett, nagyon specializált szakértőkre.
Ennek az lesz az eredménye hogy a munkanélküliség minden korábbi mértéket meg fogja haladni, akár 50-70%-os is lehet vagy nagyobb, mivel egész rétegek "feleslegesek" lesznek. Gondolj bele ha automatizált lesz a járművezetés, pl. buszok, taxik, teherautók, aratógépek, stb - amivel már most kísérleteznek és nagyon jól haladnak.
Már most 3D nyomtatott házakat csinálnak úgy hogy 2 ember kell a gép üzemeltetéséhez és kész. Még téglarakó gép is van.
Kísérleteznek gyümölcsbetakarító robotokkal is.
A futószalagmeló is lassan eltűnik, a legmodernebb gyárak üzemeltetéséhez is elég egy-két ember.
Eddig mindig volt másik szakma amibe átképezhették magukat a megszűnő iparágakból az emberek de most egy minőségben másabb
változás jön, egy olyan amiből nincs hova átképződni.
Az alapjövedelem pedig úgy tűnik nem megoldás, mivel bár vannak emberek akik nagyon jól tudják kezelni ezt és találnak maguknak értelmes tevékenységeket (művészet, mások segítése stb), nagyon sokan nem tudnak ezzel a helyzettel (ti a céltalansággal) mit kezdeni és elkezdenének magukra vagy másokra veszélyesek lenni.
Ezért is fél a mi kormányunk is az alapjövedelemtől és talál ki mindenféle művi közmunkát s tömegeknek. Nem azért mert tényleg szükség van rá, hanem hogy kontroll alatt tarthassák az embereket.
A munkaerőhiány valójában azért van mert a képzettséget nem igénylő melókat nem tudják eléggé megfizetni a cégek, a melósok meg nem dolgoznak annyiért amennyiért alig élnek meg, inkább kimennek külföldre ahol tisztességes megélhetésük lehet, vagy átképzik magukat ha vannak olyan szinten hogy megtehetik.
Ennek az lesz az eredménye hosszú távon hogy a megmaradó cégek kénytelenek lesznek automatizálásba fektetni nálunk is, és akkor nem fizuemelés lesz hanem egyszerűen nem lesz szükség munkásokra.
A kormány is azért avatkozott bele a piacba a közmunkaprogrammal mert a jelenlegi helyzetben az emberek nem tudnának másképp megélni, hatalmas lenne a munkanélküliség.
Ahol még munkaerőhiány van az a magasan képzettek között van pl. informatikusok, csakhogy hiába tanul programozni ezerrel egy halom fiatal OKJn, mert informatikushiány is valójában nem a mezei programozókból van, hanem az egyetemi diplomás, több nyelven beszélő tárgyalóképes IT menedzserekből, hiszen ők inkább külföldön sokkal nagyobb megbecsüléssel dolgoznak.
Tehát most ilyen világot élünk, egyre kevesebb emberre lesz szükség. Ez lehet hogy most még annyira nem érződik, de 10, max 20 év mulva ez lesz az alap.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!