Miért annak van tekintélye az emberek szemében aki minél kevesebbet nyújt a pénzért cserébe?
A szocializmusban arra néztek fel az emberek aki vezető volt, vagy aki irodában dolgozott. Azt szokták mondani a dolgozók, hát hogy ők urak, nem dolgoznak. És persze mindenki vezető vagy irodista szeretett volna lenni.
A rendszerváltás után meg például a tulajdonosok töltik be az úr szerepét az emberek szemében. Esetleg a vagyonőri munkakörben dolgozók.
Tapasztaltam például olyat, hogy ügyvezető igazgatóként szinte lenéztek, amiért keleti bérért ekkora felelősséget vállalok. De gyári biztonsági őrként meg mindenki tisztelt, mert az ott tartózkodásomon kívül gyakorlatilag semmit nem adtam vagy tettem a béremért cserébe. Ha meguntam a fotelban való henyélést akkor úgy sétálgattam a gyár területén mint aki a Duna parton levegőzik egyet. Ez komoly társadalmi státuszt jelentett az emberek szemében. Tudom hogy vicces de ez a valóság.
Összefoglalóan fogalmazva: Lenézik és kiröhögik azt aki túl sokat ad és keveset kap cserébe. És ezek után csodálkoznak és duzzognak az emberek ha például egy elégséges gázszerelői szaklmunkás cetlivel valaki az ő közpénzükből trilliárdos lesz. Tudom hogy nem helyes, de tréfásan azt kérdem hogy ez miért baj? Hisz az emberek nem arra néznek fel aki például szorgos parasztemberként kenyeret ad nekik. Hanem aki maharadzsaként vagy földesúrként az ő verítékükből és pénzükből trilliárdos lesz. És ez leginkább a primitív agyú országokra jellemző, ezért is vannak és maradnak a béka segge alatt.
"Te kinek adnál tiszteletet?"
Aki pozitívot jelent az életemre nézve valamilyen formában. Például akivel az adok-kapok szabályait betartva, egymással kölcsönösen előnyös üzletet kötünk. Nos, én is előnyös szoktam lenni a munkaadók számára, és ezt el is ismerték mindig. De fordítva nem szokott igaz lenni szinte soha. Amin persze nem is csodálkozok, hisz történt itt már államosítás, majd a kisemmizett gazdák rabszolgasorsba kényszerítése. Fingáriában ez így szokás??? Így kellene tiszteletet adnom gazembereknek és tolvajoknak? Na ne! Vagy elég ha csak azt nézzük hogy a dolgozó ledolgozza a hónapot maximálisan lelkiismeretesen, majd a cég körbetartozásokra meg mit tudom mire hivatkozva nem fizeti ki a dolgozóit. Az már mellékes hogy a háttérben be sem jelenti. Vagy te tisztelsz ilyeneket?
Egyszerű: aki túl sokat ad kevésért cserébe azt azért nézik meg mert nagyon meg akar felelni a másiknak, szolgalelkű, magát kevésre értékeli ezért más is úgy érzi hogy nem kell őt értékelni.
Fordítva: aki a sok pénzért se tesz sokat az ezzel azt kommunikálja hogy ő van olyan értékes hogy a kisebb teljesítményéért is sokat adjanak cserébe, megteheti hogy ennyit kér mert valószínű hogy máshol is adnak érte ennyit.
Ez alapvető emberi tulajdonság, nem kell itt országokra következtetni ebből. Ez a tulajdonságunk nagyon régen fejlődött ki, mielőtt még internet, facebook meg story magazin létezett volna ahonnan megtudhatod ki a menő és ki nem :)
Az ember mindig is hierarchikus közösségekben élt, a piramis tetején lévőnek jártak kiváltságok, az alján lévőktől még a keveset is elvették gondolkodás nélkül. Ezek akkor is működtek amikor még beszéd sem létezett, tehát ezt testbeszéddel kommunikáljuk a környezetünknek (pl hajlott hát, vagy hogy kihúzza magát, stb). Ha valaki sokra tartja magát, azt kommunikálja és ezáltal a környezete is úgy bánik vele. Ez tudatalatt működik általában.
Azért "tuti" mert ismerettség nélkül is működik. Ha egy közösség nagymenője átmegy egy idegen közösségbe, ott is megkapja a nagymenőknek járó kiváltságokat, kivéve ha bénák közösségének nagymenőjeként jött :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!