Akkor ő most ENTP vagy nem?
"Ha pedig tényleg ENTP akkor miért annyira precíz és szervezett és perfekcionista?"
Azért, mert valójában ENTJ.
Először is: MINDEN EMBERNEK MEGVAN A TÍPUSA SZÜLETÉSE ÓTA, szóval nincs olyan életkor, amikor rá lehet fogni, hogy "még nem kialakult."
Másrészről:
Az MBTI legingoványosabb része az utolsó betűjel, vannak szervezett P-k és vannak rendezetlenebb J-k. Személyfüggő, azt egyelőre nem mondták még meg egyértelműen, hogy mitől függ, hogy valaki mennyire spontán és mennyire szervezett.
Érdemesebb a kognitív funkciókra hagyatkozni, ami ENTP-nél (Ne-Ti-Fe-Si). Ha a funkciók passzolnak rá, akkor maximum ezeknek a sorrendjével tudtok variálni, mert ezekkel a funkciókkal ENTJ például biztosan nem lehet (Te-Ni-Se-Fi).
Kis segítség a funkciókhoz:
Te: Kemény, eltántoríthatatlan és célratörő. Egy feladatnál a végeredmény számít neki és nem az út, amin keresztül odajut, minél gyorsabban el akarja érni, amit akar, a tényekből építi fel a rendszert.
Ti: Sokkal elemzőbb és precízebb, előbb felépít magában egy rendszert, majd abba a rendszerbe próbálja beilleszteni a tényeket, és sokkal komprumisszumkészebb a Te-nél. Egy feladatnál a folyamat fontosabb neki, mint a végeredmény.
Példa: Ha azt mondom, hogy az egy tény, hogy 2 = 3 = 8 = 9 = 5 = 1, akkor a Te azt mondja, hogy oké, 2 = 1, az alapján léphetünk tovább. A Ti pedig azt, hogy oké, 2 = 1 , de miért egyenlő a kettő hárommal is, és a kilenc miért egyenlő az öttel, ezáltal az eggyel?
Megjegyzés: A Ti egy ENTP-nél olyan módon érvényesül, hogy szőrszálhasogató lesz tőle... erre vezethető vissza az a tipikus ENTP-s kötekedési kényszer ':D
Ne: Pattog az ötletek között, nem tud egy mellett lehorgonyozni, hogy alaposabban kivizsgálja, addig foglalkozik eggyel, ameddig leköti a figyelmét, majd tovább is áll.
Ni: Egy hatalmas információhalmaz, beszed rengeteg adatot, majd alaposabban is megvizsgálja őket, azután szelektál közülük, hogy megfelelően felmérte, melyik adat, mit takar.
Fi: A Fi érzelmek terén alapvetően magából indul ki. A fő funkciós Fi-k azt mondják "tudom, mit érzel, mert ebben az esetben én EZT érezném, és ezért megértelek téged, és támogatlak", egy harmad vagy negyedrangú Fi meg azt mondja "én ebben a szituációban azt érezném, ennyire érintene rosszul, szóval, ha te ezt a mértéket túlugrod, akkor fejezd be a rinyálást és kapjad össze magad."
Fe: A Fe érzelmek terén másokból indul ki, megfigyeli a környezetét és nem azt veszi alapul, ő mit érezne egy adott szituációban, hanem, hogy TE mit éreznél, próbálja minél jobban elképzelni a TE személyiségedet alapul véve.
Se: Jelen-orientált funkció. Az fontos, hogy mi történik itt és most, ebben a pillanatban, ezért nagyon jó rögtönző funkció, ha úgy tetszik. Gyorsan felméri a helyzetet, gyorsan reagál a körülötte történő változásokra.
Si: Múlt-orientált funkció. A múlt történései egy eszközt képeznek, amire építeni lehet. Azt veszik alapul, amit már tudnak, amit valaki már előttük kipróbált és aszerint cselekszenek. Így például a domináns Si-k nem vétik el kétszer ugyanazt a hibát.
A dominánsabb (első vagy második helyen álló) és mellékesebb (harmadik-negyedik helyen lévő) funkciók persze máshogyan viselkednek, másmilyen mértékben mutatkozik meg az erősségük. Ennél azt tanácsos alapul venned, hogy hogyan viselkedik az ismerősöd bizonyos szituációkban, melyik funkció használata mutatkozik meg.
Ezen kívül az ENTP-knek van egyfajta... jellegzetes, nagyobb mennyiségben szinte idegesítő bájuk, amiről könnyedén meg lehet őket ismerni :D Nem feltétlenül konfliktuskeltésből, de szeretnek vitatkozni a vita kedvéért, ontják magukból a különböző elmés megjegyzéseket - ezek gyakran bajba is sodorják őket, de ha bajba kerülnek, akkor ugyanezzel a módszerrel ki is dumálják magukat. Képesek fáradhatatlanul érvelni valami olyan mellett is, amiben nem hisznek. Ha ezek érvényesülnek az ismerősödön... akkor ENTP :D
INTJ lány
16 évesen még senkinek sincs kialakulva a személyisége.
Majd ha 19-20 lesz, akkor irass vele ilyeneket.
Bizonyos dolgoknak. Első szerelem. Első nagy csalódás (valamiben ami fontos volt). Első munkahely. Első komolyabb teljesítmény (vagyis amit ő annak érez). Meg kell történnie ahhoz, hogy komolyan vegye magát és kialakuljon a személyisége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!