Van-e esélye az emberi fajnak a változásra?
Mióta létezik az írott történelem, megfigyelhető, hogy kisebb-nagyobb eltérésekkel kb ugyanazokkal a gondokkal küzdünk, mint régen. Évezredes problémák, hogy az emberek lenézik, vagy megvetik akik mások, mint ők (más vallás/nem/szexuális beállítottság/nemzetiség/kinézet, sőt életkor) miközben ahelyett, hogy tanulnának a múltból, képzeletben felmagasztalják azt (ez a "bezzeg a régi szép időkben hozzáállás több évezredes)
Lehet, hogy modern, felvilágosult világban élünk, de ezek a problémák még mái napig is léteznek, és semmit sem sikerült kiirtanunk közülük, maximum valamennyit csillapodtak.
Van számunkra változás, vagy örökké benne ragadtunk ebben a körforgásban?
Szerintem esély van, csak sajnos az emberi változás üteme definíciószerűen lassabb, mint a világ változásának üteme. Egyszerűen genetikailag nem erre a berendezkedésre vagyunk kitalálva (az evolúciós pszichológia erre mondja, hogy "modern testben kőkori lélek").
Azért van fejlődés is szerencsére, bár a médiának köszönhetően sötétebbnek látjuk az összképet, mint valójában. Ha a nyugati kultúrkörnél maradunk: 50-60 éve még kvázi kínozták az embereket a pszichiátriai intézetekben, párszáz éve feudalizmus volt, 5-600 éve boszorkányság miatt égettek mágián embereket.
A világ sosem volt még olyan békés, mint most (értsd: ennél mindig csak több háború volt korábban egy adott időpillanatban).
Optimista vagyok, igen. A kérdés arról szólt, van-e esély a változásra - van. Hogy időben következik-e be? Na az sajnos már egyáltalán nem biztos :(
Erről olvastam egy vicces cikket. A lényeg hogy a jelenlegi fogyasztásunk mellett az Urán a következi 40 évig elég.
A 60-as években azt hitték hogy ez a mennyiség a következő pár száz évig elég lesz. Azonban igen nagy sürgönyben növekszik az emberi energia éhség.
Erre a legjobb a példa hogy pár éve még a TV volt ritka.. (pár éve pff) Ma már nagyrészt mindenhol van számítógép is.
Pár éve a légkondi a gazdagoknál volt csak.. most kinézek a panel ablakán és a szomszéd tömb lakásainak nagy részénél már van.
S akkor India és Kína energia becsatlakozásáról és energia záratáról ne is beszéljünk. Egyszer elérte az oktatásunk a csúcsát.. valahol 70 és 90 között.. azóta folyamatosan csak degradálódik. Mert senkit nem érdekel. S ez kb kiteljesíti a teljes evolúciónkat. "senkit nem érdekel"
Az is megfigyelhető, hogy azok a társadalmak akik ezeket az individuumokat kirekesztették (és nem csak a diktatúra létrehozásának érdekében), sokkal nagyobb ütemben fejlődtek. Nekem személy szerint nincs bajom az egyéniséggel és azzal, ha valaki eltér az elvárttól/megszokottól, de az biztos, hogy a szociális/technológiai/politikai fejlődést visszafogják ezek a személyek.
Azok a közösségek, akik "mindenki mellett állnak" *csúnyán néz a bal oldalra*, nem képesek egy irányba gyorsan haladni, ehelyett szerteágazóan, mint egy központból induló hálózat lassú ütemben bizonytalanul építkeznek, miközben a konzervatív gondolkodással elérhető haladást (itt persze nem a keresztényekre gondolok) visszafogják.
#4 Nézőpont és fontossági sorrend kérdése; személy szerint én inkább élnék egy toleráns, intelligens Hollandiában vagy Belgiumban, mint egy Oroszországban, aminek elég nagy beleszólása van a világ dolgaiba, viszont az ottani emberek nagy része nyomorog, az életszínvonal szörnyű, és a lakosság negyede hisz a boszorkányokban.
Vagy ugye bármely konzervatív, kirekesztő iszlám országban.
És mi van, ha a haladást egy kisebbségi hozná el? Stephen Hawking, korunk egyik legnagyobb elméje, ha nem Cambridgeben tart előadásokat, sokszor alig tud bejutni az épületbe, mert olyan szinten ember számba sem veszik a testi fogyatékossággal élőket, hogy egy nyomorult rámpát odategyenek a lépcső mellé. Vagy mennyivel több tudományos felfedezést tehettünk volna a múltban, és mennyivel előrébb járnánk ma, ha nem lettek volna szó szerint kitiltva a nők a tudományos életből?
Egy évszázad múlva semmit sem fog számítani, hogy most az országok vezetői (balosok, jobbosok egyaránt) hogy sakkozgatnak a fejünk felett (hacsak persze nem pusztít ki minket a 3 konzervatív: putyin, trump és kim jong un) de a maradék ember milliárdoknak viszont nem mindegy, hogy milyen környezetben kell leélnie az életét.
Amúgy köszi a válaszokat, sajnos én sem vagyok túl bizakodó...
Mint írtam a konzervatív gondolkodásnak van egy jó és egy rossz okdala is.
Trumppal mi a gond? Ezt amióta elnökjelölt volt nem értem, hogy miért szidják az emberek, pedig rendszeresen nézem a beszédeit és elnöki cselekedeteit.
Nincs esély a változásra, az emberben alapvető ösztön az, hogy csoportokban gondolkodik, és a saját csoportjához képest (ez lehet életkor, rassz, szexuális beállítottság, vallás, akármi) mindig lenézi vagy legalábbis könnyebben megtalálja abban a hibát, aki más, mint ő.
Olvasd el a Legyek urát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!