Ha egyik pillanatban úgy viselkedik mint egy zseni, a másikban meg úgy mint egy idióta, akkor melyik a kettő közül?
Lehet autista, pl. az aspergeresek gyakran kommunikatívak, már gyerekkorukban is hamar és sokat beszélnek- ha van kivel. És a szemkontaktust is sokan tartják, bár nemeltétlenül kommunikációs céllal, csak megtanulták, hogy kell.
Én is aspi vagyok és teljesen magamra ismertem a leírás alapján. Először mindenki azt hitte, hogy kattant vagyok és hogy ki fogok bukni már az elején, aztán meg jött mindenki hogy áruljam el a tanulási módszeremet. A bambulós rész is igaz, nekem az okozza, hogy nem mindig figyelem az emberek metakommunikációját és emiatt nem veszem észre, hogy épp nekem kellene válaszolni. Alapvetően én is segítőkész vagyok, de magamtól csak ritkán jut eszembe segíteni, nem veszem észre, ha valaki utalgat arra, hogy segítségre lenne szüksége. Ha egyszerűen megmondja, hogy segítséget kér, akkor mindig azonnal segítek, gyakran a saját dolgaimat is félretéve ennek érdekében. Viszont sokan rettentő bunkónak tartanak, mert mindig kimondom, amit gondolok, nem álszenteskedem és nem szeretem a kegyes hazugságokat (igen, remek volt az előadásod, miközben pocsék volt). Hosszú évek alatt megtanultam befogni a számat ha pl. egy tanár vagy a főnök mond valamit, de veszélytelen helyzetekben (ami nem fenyegeti a munkámat vagy a továbbhaladásomat az életben) nem szokásom kertelni. Egyébként is rosszul hazudok. A naivság oka lehet az utalások nem értése illetve a dolgok szó szerinti értelmezése. Ha pl. valaki szexuális dolgokra utal, jellemzően nem veszem észre, illetve néha emlékeztetnem kell magam arra, hogy az emberek alapvetően szeretnek csalni, hogy nem mindenki becsületes. A leírásodból egyedül az anyagi dolgok ami nem jellemző rám, ennek viszont az lehet az oka, hogy mivel magamat kell eltartanom mióta egyetemre járok, fontos nekem, hogy mennyi pénzem van, be kell osztanom, illetve ki kell számolnom minden hónap elején, hogy kb. mennyi pénzre lesz szükségem és ennek megfelelően, hogy hány napot kell dolgoznom érte.
Persze az is lehet, hogy az illető emberke teljesen neurotipikus, csak vannak ilyen dolgai. Elvégre semmit nem tudunk az otthoni környezetéről, a gyerekkoráról. Ha valaki felnőttként elmegy autizmus szűrésre, ott is a gyerekkori dolgait nézik először. Egyébként meg a zseniség mindig együtt jár valamiféle "idiotizmussal"= olyan viselkedéssel, amit a többség nem igazán tud értelmezni, míg magának a cselekvőnek ez teljesen természetes.
Szerintem egy ember nem csak egyféle.
A mindenkori viselkedését millió külső tényező befolyásolhatja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!