Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mi a különbség az okos,...

Mi a különbség az okos, értelmes és az intelligens között? Mennyire függenek ezek a tulajdonságok attól, hogy ki mennyire teljesít jól az iskolában?

Figyelt kérdés

2015. okt. 3. 16:58
 1/4 anonim ***** válasza:
47%
Számomra az okos, aki magas IQ-val rendelkezik. Az értelmes, aki tud józanul gondolkodni. Az intelligens pedig a művelt. Saját példámból ítélve, szerintem nem sok köze van iskolai teljesítményhez. Nekem pl. 118 az IQ-m, de mégis megbuktam, mert egyszerűen nem érdekelt az egész.
2015. okt. 3. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Az IQ-nak semmi köze sincs az értelemhez és az intelligenciához. Miért? Mert az IQ egy sok kisebb dologból áll össze. Anélkül, h értelmetlen részletekbe bocsátkoznék azt mondom, hogy ezek a kis részletek egymástól függetlenek is lehetnek értékpontilag. Tehát lehet, hogy vlkinek a logokai készségek terén tök magas a pontszáma, és ezért jó matekból, és lehet, h vlkinek meg a szociális készségek terén magasabb a részpontja. És ahogy az előző kommentelő is mondta. Attól, h vlkinek az IQ-ja magas, attól még meg is bukhat. V azért, mert lusta, h azért, mert az IQ egyik részterületén alacsonyabban teljesít, mint a többin.
2015. okt. 3. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Az ertelmes egy nehezen definialhato dolog, a koznyelv kb. arra szokta hasznalni, hogy viszonylag konnyen atlat, megert dolgokat, kepes felismerni az osszefuggeseket, es azok kovetkezmenyeit. Ezek altal gyorsabban, konnyebben tanul uj dolgokat pl.


Ez viszont nem egy jol megfoghato, es ezaltal nem jol merheto dolog, idonkent pedig elojott az az igeny, hogy ezt megis merhetove, szamszerusithetove tegyek (pl. iskolaerettseg, szellemi fogyatekossag birosagi megallapitasa, stb)

Tudomanyos szempontbol nezve az intelligencia ennek a merheto valtozata: az intelligencia egy elterjedt definicio szerint az a kepesseg, hogy mennyire jol tudsz intelligenciatesztet kitolteni. Ennek a meroszama az IQ. Ez jellemzoen olyasmit mer, hogy mennyire ismersz fel (logikai) mintazatokat, strukturakat, es mennyire tudod alkalmazni oket.

Tapasztalat azt mutatja, hogy az IQ eleg jol mukodik, tehat azoknak szokott magas lenni az IQjuk, akiket az emberek jellemzoen ertelmesnek tartanak, es azoknak alacsony, akiket nem.


A taunlmanyi eredmenyekhez olyan szinten van koze, hogy ahhoz, hogy az ertelmesebb embereknek jellemzoen jobbak az eredmenyeik.

Egyreszt azert, mert mivel ertelmesebbek, ezert kevesebb energiabefektetest igenyel szamukra megerteni es megtanulni a dolgokat, mint a kevesbe ertelmeseknek - gyakran eleg csak figyelniuk az oran. Ez eleg nagy elony azokkal,szemben, akiknek ugyanezert kemenyen meg kell dolgozniuk.

Masik dolog, hogy az ertelmesebb emberek altalaban szellemileg kivancsibbak, aktivabbak, ezert konnyebben lehet, hogy erdekli is oket a tema, igy ha esetleg valamivel tobb erofeszitest igenyel valami ek a megtanulasa, akkor nagyobb esellyel rakjak bele a szukseges energiat, mint a kevesbe ertelmes emberek altalaban.

2016. ápr. 21. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Mi az, hogy az IQ-nak semmi köze az intelligenciához 2-es? Az IQ angol rövidített szóból származik, magyar jelentése: Intelligencia hányados!

Napi szinten találom magam szembe az ilyen vizsgálatokkal. A három között ami kilóg, az az értelmes sztem. Azt akár a "megvan a józan paraszti esze" körébe is sorolhatnám.

Egyébként azt sem árt figyelembe venni, hogy az intelligenciának vannak részterületei, ahol jobban és rosszabbul is teljesíthet vlki saját átlagához vagy az átlagos értékhez képest,és még így is jöhet ki feltűnően magas érték, mert mondjuk az az egy pont nagyon felviszi, a többi meg csak átlagos v nagyon kicsivel az átlagos övezet felső tartományában található. Az sem mindegy, h pl melyik az. Mert ha logikai gondolkodást mérő részfeladatban kiugró, akkor matekból lesz nagyon jó, de ettől még simán lehet, h másból meg tök gázos jegyei lesznek.

Általában a legtöbb nagyon intelligens ember "tudálékos", már gyerekkorban mindent meg akar magyarázni és mindenhez hozzáfűzi a maga kommentárjait (ha kiegyenlítetten magas az IQ-ja).

2016. ápr. 22. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!