Miért nem foglalkoznak az emberek a környezettel, környezetvédelemmel?
Szerintem nem globálisan kellene felfogni.
Lokálisan rengeteg tennivaló van, hogy kevésbé mérgezzük közvetlen(ebb) környezetünket.
Engem eltántorítana a globális felfogás...
Ha azt mondod, CO2 kibocsátás elleni harc, a Földet mentsük meg, globális felmelegedés, stb, akkor az a válasz rá, hogy miért tegyünk bármit, amíg Kína/Amerika nem lép, ők sokkal többet szennyeznek. Továbbá: Miért az én cégem modernizáljon, amikor Kínában szennyezik a környezetet? Továbbá: Miért ne szállnék autóba; ha én nem szállok, akkor Kínában úgyis beszáll valaki helyettem.
Ezeket a kifogásokat már mind-mind olvastam!!!!
Viszont - tény, csak TALÁN - hatásosabb, ha azt mondod, kedves cég, modernizálj, mert rákkeltő, asztma/allergia kialakulásának esélyét növelő anyagokat bocsátasz a levegőbe; kedves Józsi, inkább tekerj, mert akkor mínusz egy autónyi szmog és zaj a városban.
Az a gond, mindenki a Föld megmentésére gondol. Ezt egyrészt nem magunkért tesszük (hanem a jövő generációiért), másrészt hosszútávú lenne, harmadrészt olyan hatalmakat, ideológiákat és lobbikat kellene legyőzni, melyeket sosem fogunk! Ez sokakat demotivál....
Arra senki nem gondol, hogy lehet és érdemes Budapest levegőjét javítani, a várost halkabbá tenni, vagy egy üzemet környezetbarátabbá lehet tenni az ott élők érdekében. Ha meg gondolnak, ezt is beszennyezi a globális felfogás.... Hiszen miért legyen jobb Bp levegője, ha úgyis elpusztul a földi élet? Nos, erre a válaszom: ha tényleg elpusztul, és tegyük fel tíz év múlva, akkor azt a tíz évet nem akarom szmogban leélni, te igen?
Szóval fel a következő szlogennel: Gondolkozz lokálisan és cselekedj is lokálisan.
Az ember nem látja az életet.
Ha ránéz egy fára, csak a "felületét" látja, a színét, a formáját.
Persze "tudja", hogy a fa él, de ezt nem látja közvetlenül.
Az egész természetet "vakon" nézi az ember, mert nem látja, hogy a természet egy hatalmas szellemiség kifejeződése.
Nem látja az ember, hogy a természet egyes részei mögött ugyanolyan belső világ van, mint ahogy egy ember teste mögött ott a lelke.
Ha látná a természet titkait, nem pusztítaná el.
Mert nem érzékelik a közvetlen következményét! Persze, vannak észrevehetőbb jelek, példáulk az útóbbi néhány évben szinte teljesen eltűntek az évszakok. De a legtöbb változás nem ilyen szembetünő, nem érzékelik milyen tiszta is lehetne a levegő, nem tudják milyen lehetett a Dunában fürödni. Amíg nem fenyegeti közvetlen veszély az embereket, nem vesznek tudomást róla, és ha nem szemetelnek akkor sem történik semmi "látványos"! Senki sem fogja megróni azért mert autóval jár nap mint nap, nem történik semmi ha sétál vagy biciklizik. Akkor meg miért tenné? Miért mondana le a kényelemről?
Így gondolkodnak... nem vállalnak felelősséget az életükért, mert egy ember ide vagy oda, majd a többiek elvégzik.
Mert tudatlanok/buták. Ennyire egyszerű.
A környezetszennyezés a legnagyobb probléma jelenleg, a földön 7 milliárd ember él, de a túlnépesedés megoldható, háborúk mindig is lesznek, de hogyha nem állítjuk meg a környezetszennyezést, nem kezdünk újrahasznosítani akkor nem csak hogy kifogyunk a nyersanyagokból, de megöljük a szeméttel az élővilágot is és magunkat is.
A kommunális hulladékokat régen a város szélére dobálták ki itt ahol élek, pont a földek mellett volt a lerakó. Volt ott minden, hűtőszekrénytől kezdve, hígítós vödrön át minden amit csak el lehet képzelni. A tároló mellett kb 1 méterre közvetlenül volt egy tó amiben teljesen kihalt az élet, pl eltűntek a halak. Biztos vagyok benne hogy a közeli földeknek sem tett jót. Azóta felszámolták ezt a lerakót, de a kommunális hulladék tárolása azóta is egy megoldatlan probléma. A hulladék 25%-át hasznosítják újra, 15%-át komposztálják, ezek eléggé szomorú adatok. Lakosonként átlagosan 350 kiló szemét keletkezik évente Magyarországon, ez fejlettebb eu-országokban 700-800 kg is lehet. Ez azt jelenti hogy bele fogunk fulladni a szemétbe.
Mit kellene tenni? Egyszerű:
-Több pénzt kellene az újrahasznosításra költeni. Az iskolákban és a média segítségével bele kellene verni az emberek fejébe hogy bizony amit nem hasznosít újra az szennyezi a környezetet, akkor is ha a kukába dobja, és nem csak elhajítja az utcán.
Az hogy elégetik egy kommunális hulladék égetőben még ugyan úgy keményen szennyezi a környezetet.
-Válogatás. Én már igyekszem a műanyagokat szétválogatni, minden műanyag terméken rajta van hogy miből készült, pl chipses zacskó PP-ből, a Danone actimel HDPE-ből készült, ezeknek mind mind külön szemetes zsákja van. Minden nagyobb családi háznál megoldható hogy legyen még 3-4 szemetes a gyakoribb műanyagoknak.
A vas, papír újrahasznosítása viszonylag egyértelmű, csak bele kell verni az emberek fejébe hogy gyűjtsék szépen össze, ne dobják bele instant a szemetesbe a politikai hirdetést, hanem hasznosítsák újra a szemetet.
-Egyszerűbb elszállítás. Nem elég külön gyűjteni, el is kell vinni. Ezt itt úgy oldották meg hogy x havonta viszik el a különböző hulladékokat, pl egyik hónapban PP-t, másik hónapban a pet szemetet. Szoktak még rendezni hulladék gyűjtést az iskolák, amiben főleg vasat, papírt gyűjtenek a gyerekek. Ez egy nagyon jó lépés szerintem. A középiskolákban már petpalack gyűjtő verseny is van.
-Büntetés azoknak nem hasznosítanak újra. Azért fog 50-100 év múlva tűdőrákba meghalni a gyermekem mert a szaros kommunális hulladék tárolásának elfogadott módja az hogy elégetik, mert lusták válogatni az emberek. Az ilyenek ne vegyenek semmit amit műanyagba tárolnak el és nincs ilyen probléma.
-Büntetés azoknak akik össze vissza dobálják a szemetet az újrahasznosító tárolóba. Sosem értettem ezeket az embereket, elkényeztetett sz*rdarabok akik beledobják a petpalackot a papír gyűjtőbe mert lusták sétálni 1,5 métert. Ilyen embereket egy normális társadalomban kitagadnak, sajnos a mai társadalom nagyon messze van a normálistól.
-Kommunális hulladékok utólagos szelektálása. Én a közmunkásokat az aszfalt sepregetés helyett ilyen újrahasznosító telepek mellé ültetném. Mindig lesznek olyanok gyökerek akik egybeöntenek mindent, a papírtól kezdve a műanyagig mindent.(Elég sokan élnek segélyen, mindnek lehetne találni értelmes feladatot amivel hasznos tagjává válhatnának a társadalomnak.)
Jelenleg sajnos nem éri meg újrahasznosítani mivel jelentősen olcsóbb újat előállítani. Majd ha drágul az olaj talán ez is megoldódik és akkor nagyobb figyelmet kap, számomra bőven elég annyi is hogy nem akarok belefulladni a szemétbe amit az életem során kitermelek, ha kell építsék be a szemétszállítási díjba az árát.
"Plastic pollution" kulcsszóra érdemes rákeresni a google-n, aki szerint ez nem jelent problémát, vagy aki szerint megoldás a hulladékok elégetése, esetleg a kommunális hulladék tárolók. Itthon jobb a helyzet az égetés miatt, de égetésnél víz és levegő szennyezés történik.
Az átlag ember önszántából kizárólag a szükségleteivel foglalkozik. Az összes többire ezen túl amit csinál, szabályok kényszerítik.
Így van programozva az elméje gyerekkorától: a dolga beállni a sorba, nem kilógni belőle és újítgatni, kezdeményezni.
Nem tör holmi babérokra a jogok, a közügyek, de akár a saját szakértelmének javítása terén sem: nem köti le a tanulás, fejlesztés.
Tehát az emberek önszántukból jellemzően azért nem, mert nem érdekli őket. Egyébként pedig azért nem, mert sem nem támogatják, sem nem kényszerítik szabályok.
Pl. ha a pénz nem volna akadály, magam szórakozásként mini víz-szél-nap-geotermikus erőművet hoznék létre (természetesen a kész berendezések integrálásával az ideális helyen). Ezzel szemben a pénz akadály, és az állam semmiféle támogatást nem nyújtana arra, hogy minél kevesebbet fogyasztva, tehát minél kevesebb áfát fizetve létezzek, hanem egy napkollektorért, vagy hasonló berendezésért nem elég összekaparni a csillagászati árát, hanem a 27% áfa is kell.
Magam nem tekintem környezetvédelemnek a lakosság lelkes részével ingyenmunkaként = robot, égethetőség/fűtőérték szerint való hulladékszelektálást.
De mint másban sem, ebben sem vagyok mérvadó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!