Manapság miért nincs elég önbizalmuk a mai fiataloknak?
Az egyik fő szempont, hogy a média magas (és sok esetben egyáltalán nem helyes) mércét helyez a fiatalok elé. Legyél irreálisan szép (az aktuális trendnek megfelelően). Legyenek menő, drága cuccaid. Legyen "menő" életstílusod. Legyél vidám, bátor, remek dumájú, aki gondtalanul élvezi az életet, és könnyedén veszi az elégördülő akadályokat.
Lehet mondani, hogy "rám nem hat a média", de tudat alatt mindannyiunkra hat, a fiatalokra pedig különösen, főleg, hogy zömmel ők a célközönség.
Egy hamis ideát, "tökélyt" reklámoznak, a tévében, a filmekben, a magazinokban nem látsz "átlagos", hihető embereket (csak nagyon rétegfilmekben), így teljesen eltorzul sokak képe, hogy milyennek is kellene lennie egy normális fiatalnak. Ami persze a legtöbbek számára teljességgel kivitelezhetetlen.
Még ha nem is szopják be ezeket a "menő" trendeket, a korcsoportjuk feltűnőbb (azaz nem hozzájuk hasonlóan visszahúzódó) tagjai ezt sugározzák. Ettől kevesebbnek érzik magukat, vagy megkeseredett, meg nem értett magányosnak.
De régebben is gyakori volt, azért a hormonoknak is igen nagy szerepe van a dologban. Ilyenkor alakulgat az identitás, egy zűrös életkori szakasz, amikor az ember már se nem gyerek, se nem felnőtt, keresi a helyét, a legtöbb kamasz így hosszabb-rövidebb időkre átél személyes krízishelyzeteket, önértékelési zavarokat, még ha nem is mutatják.
Na ez már nehezebb kérdés, nagyon sokban számít hogy milyen a személyiséged, milyen behatások értek, miben nyilvánul meg az alacsony önbizalmad.
Pár tipp azért:
A legfontosabb egy pozitívabb életszemlélet kialakítása lenne, hogy találj olyan dolgokat az életben, amik örömet okoznak, olyan - reális! - célokat tűzz ki magad elé, amik motiválnak, sikerélményt okozhatnak, lehetnek ezek egészen kis apróságok, nem kell nagy dolgokra gondolni, és persze el kell szakadni ettől a hamis ideától.
Tudatosítsd magadban, hogy a "szépek, gazdagok és tökéletesek" a médiában csupán "legyártott" termékek (valójában igencsak nyomorult életük van!).
Próbáld átértékelni a világszemléleted kicsit, lerázni a megfelelési kényszereket, a bunkók szavára légy süket - ez a legjobb védekezés ellenük.
Sokat segíthet amúgy, ha lehetőségeidhez mérten jótékonykodsz, segítesz másokon, önkéntesség, akár bajba jutott állatok megsegítése, vagy feleslegessé vált ruhák elajándékozása (itt nem az esetleges kihasználó álbarátokra gondolok elsősorban, hanem a rászorulókra), nézz utána milyen ehhez hasonló lehetőségek vannak. Ha örömet okozol egy bajbajutott embernek vagy állatnak, ha egy kicsit is hozzájárulsz, hogy jobbá tedd a környezeted, sokat javíthat az önértékeléseden, hogy hasznosnak, értékesnek érezhesd magad.
Ha pedig nagyon súlyos a gond - nyilván nem látok beléd, hogy menyire szenvedsz tőle - talán iskolapszichológussal is érdemes elbeszélgetni.
Remélem segítettem!
No, akkor már alakulnak a sikerélmények, tényleg jó úton haladsz, csak így tovább!
Illetve érdemes még olyan hobbikba belevágni, ahol hozzád hasonló típusú emberekkel találkozhatsz, akik nem ítélkeznek felszínességek miatt (a foci nem tudom ilyen-e, ha nem eléggé, sok más jó hobbi létezik még).
Kösd le magad érdekes, szórakoztató, pozitív dolgokkal, élményekkel, annál is kevesebb idő jut az öngyűlöletre vagy önsajnálatra. :)
Ez nagyon az iskolai környezetedtől függ. Ha tőled nagyon távol álló, bunkó, sekélyes alakokról van szó, akkor felesleges elfogadtatni magad, inkább a sulin kívül ismerkedj.
Ha jó fejek, csak túl gátlásos vagy, akkor az említett önbizalomépítő tippek segíthetnek; ha stabil az önértékelésed, ha más társaságokban sikerült jó közösségbe cseppenni, az kiül a kisugárzásodra, máris könnyebb lesz haverkodni is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!