A képmutatásra a társadalomnak tulajdonképpen szüksége van?
Én sokáig úgy gondoltam, hogy a becsület, igazságosság a legfontosabb emberi erények és milyen csúnya dolog, ha valaki nem ilyen, csak megjátszani próbálja, de valahogy úgy látom enélkül nem működne a világ. Maga a jelenség mindig létezett, Jézus is a legtöbbször a farizeusokat szidja, akik az írástudók voltak, ismerték a törvényt, hirdették a népnek, de ők maguk ugye nem úgy éltek.
Harari, történész is azt írja a könyvében, hogy az embereket az tette sikeressé, hogy nagyszámban tudtak együttműködni és ezekhez a dolgokhoz sokszor elvontabb dolgokat, eszméket, ideológiákat tudtak kötni. Nagyon jó példa erre a házasság is, ami klasszikusan örök hűséget jelentene a másik fél felé és az esküvőkön ki is mondják ezt egymásnak az emberek, hogy egészségben, betegségben, jóban, rosszban kitartanak és közben mégis mi a valóság? De ha nem lenne ez az eszmény, lehet még kevesebben vágnának bele a családalapításba. Vagy ugyanúgy cégvezetők is kell motiválják az embereket a teljesítményre és ezért olyan pozitívak legtöbbször, hogy minden tök jó, szépen mennek a dolgok, amikor meg fizetésemelésről lenne szó, akkor jaj, nincs keret sajnos, nehéz a gazdasági helyzet. Ők is tisztában vannak vele, hogy nem mindig a valóságot kommunikálják.
Nem így fogalmaznám. Szerintem az okfejtésed hamis dichotómát vázol. Azt állítod, hogy az ember vagy becsületes és igazságos, vagy képmutató. A helyzet az, hogy pl az igazságosság egy meglepően szubjektív fogalom. Valószínűleg az emberek többsége igazságosnak tartja magát, mégis meg van győződve róla, hogy a világ csupa igazságtalanság.
Egész egyszerűen arról van szó, hogy a világ nem fekete-fehér, nem lehet valamiről kijelenteni, hogy jó vagy rossz. A becsületesség, igazságosság fontos társadalmi értékek, törekedni kell, hogy a lehető legjobban kövessük őket, mert bizalmi körben jobb élni. Ugyanakkor az, hogy időnként egy ember eltér ezektől az értékektől még nem feltétlenül a romlottság bizonyítéka, egyszerűen mindenki keresi a legjobb boldogulást, időnként hibázik, vagy csak simán szubjetkíven értékeli mi az igazságos.
Szerintem nem az a kérdés, hogy képmutatásra szükség van-e. Azt sokkal fontosabb hangsúlyozni, hogy az olyan értékekre, mint becsületesség, igazságosság, stb szükség van, mert ezek tartanak egyben egy társadalmat. Az emberek bolyonganak, és ezek a kiemelt értékek adják a szamárvezetőt, amihez vissza lehet térni. Amikor a képmutatásra fókuszálunk, igazából a lyukak alapján mérjük a sajtot.
Egyet értek a #2 es válaszoló által leírt dolgok nagy részével pl hogy fontos a becsületesség,igazságosság és ez tény jobb lenne a világ ha mindenki így gondolkodna
De némi képmutatásra is szükség van a hétköznapokban
Pl. Egy boltban feltart egy idősebb néni az unokái képeit mutogatva
Mit teszel? Képmutatóan mosolyogsz mivel nem akarod megbántani
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!