Sikertelenséggel miért csak sikeres ember büszkélkedhet?
Biztosan ti is szoktátok hallani ismert, sikeres emberektől, mert szinte az összes megemlíti, hogy bizony ő rengetegszer elbukott, veszített, sikertelen volt. Meg a milliószor kiposztolt és elcsépelt közhely:
"Nem az számít hányszor buksz el, hanem hogy mindig felkelj" vagy valami ilyesmi.
De a valóságban meg ha valaki éppen vesztesnek látszó helyzetben van: börtönből szabadult, kirúgták munkából, alacsony fizetés, gyárban munkás 4 műszakban, esőben postás, mekiben eladó stb. akkor egyszerűen elkönyvelik állandó vesztesnek, senki nem úgy tekint rá, hogy hát ne aggódj ez csak átmeneti állapot hiszen:
"Nem az számít hányszor buksz el, hanem hogy mindig felkelj"
Azért mert a sikeres már elérte a sikert. A mekiben krumplit sütőgető meg csak álmodozik róla, aztán mikor hazamegy bedöglik sörrel a TV elé, és csodálkozik hogy nem lesz sikeres.
Egyiknek kézzel fogható eredményei vannak, a másiknak meg kb semmie.
# 1
de ez sztereotipizálás.
Ránézésre honnan tudja valaki hogy ő munka mellett nem tanul, képezi, fejleszti magát?
# 4
mi a siker akkor?
A gazdagság/hírnév megszerzése vagy akár egy kitűzött és nagyra vágyott cél elérése, amit nem mindenki képes elérni. (szerintem)
A boldog ember és a sikeres ember között van különbség, egy sikeres embert követni akarnak / útmutatást nyújt másoknak, míg egy boldog ember a jelen esetedben tanul, képezi és fejleszti magát,de az nem a sikerességet jelenti.
Érdekes kérdés, én is szoktam ezen gondolkodni. Talán mert van egy képzet, hogy a sikeres ember nem egy átlagember (már), mert tett le valami láthatót az asztalraa, így megbocsátható neki a hiba.
Míg az átlagember lényegében szürke kisegér a társadalomban, aki ugyanolyan életet él, mint bárki más, így mivel (szinte) semmi új, szokatlant nem tud felmutatni az életben, így ő is a "bűnösök" kategóriáját "nyugodtan" viselheti.
Azért csak a sikeres ember büszkélkedhet a kudarcaival, mert neki vannak sikerei, amik értéket adnak ezeknek a kudarcoknak és hasznossá teszik azokat. Akinek csak kudarcai vannak, sikerei nincsenek, az csak keseregni tud a kudarcain és nem tudja felmutatni, miért hasznos ez a kudarc számára, mert nem képes a hasznára fordítani.
Nagyon nem mindegy, hogy amúgy vannak sikereid és tudatukban vagy ezeknek és ezek közt csak kisebb kudarcok érnek, amikből lehet és képes is vagy tanulni, okulni, vagy (még) csak a kudarcoknál tartasz és még csak terved se nagyon van, pláne semmi nem igazolja ennek a tervnek az esélyeit, hogyan lesz majd ebből egyszer siker.
Büszkélkedni csak azzal lehet, ami már bizonyította az értékét, sikerét. Azon nincs mivel büszkélkedni, hogy épp most ért egy nagy kudarc, veszteség, vereség, kár, akármi. Ezen túl kell tudnod lendülni és ki kell tudnod belőle hozni a sikert, amivel aztán tudsz majd büszkélkedni és ami majd validálni fogja ezt a kudarcodat, hogy nem rekedtél meg ezen a szinten, hanem tovább tudtál onnan lépni a siker felé.
A siker ráadásul relatív. Ha valaki havi 500e keres, vagy kijött a börtönből, az sikeres ahhoz képest, aki csak a felét keresi, vagy még mindig a börtönben ül. De aki havi 1 milliót keres, vagy börtönbe se került, az magához képest nem fogja sikernek érezni az övénél kisebb eredményt, még akkor sem, ha az sok más emberhez képest nagy sikernek is számít.
A siker mértékegységei és viszonyítási szempontjai sem feltétlenül azonosak. Pl. van aki nem pénzben, hanem a saját elégedettségében, vagy mondjuk a feladatok érdekességében méri a sikert. Neki nem az irigylésre méltó, hogy többet keresel, hanem hogy mondjuk minden nap oroszlánokat etethetsz, vagy mennyi érdekes helyre eljuthatsz világszerte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!