A nők nagyobb része olvas könyveket, mint a férfiaké?
Igazából a kutatások azt mutatják, hogy egyre kevesebben olvasnak könyveket, nem csak a fiatalok, hanem a középkorú emberek sem. Valahogy sokkal izgalmasabbak a sorozatok, a videojátékok, a fogyasztói kultúra egyéb termékei.
Igazából én férfiak közt mozgok inkább, de ott nagyon ritkán kerül szóba, hogy bárki olvasnak könyveket. Lehet nem is elég macsós téma. Mi a helyzet a nőknél?
Gimis vagyok. Az ismeretségi körömben 5-en vagyunk lányok, akik gyakran olvasunk. Ez nálam azt jelenti, hogy általában 1 hét/könyv. Van, hogy több, van, hogy kevesebb ideig tart,de ezzel csak azt akarom mondani, hogy tényleg sokat olvasok. Mindössze 1 fiút ismerek, aki szokott olvasni, bár ő sem sokat.
De tényleg ez van, hogy nagyon keveset olvasnak manapság az emberek. Főleg mi, fiatalok. Valószínűleg a rohanó világ az oka, egyszerűbb leülni a gép elé és bámulni a rosszabbnál rosszabb sorozatokat meg játszani a videójátékokkal mint kézbe venni egy könybet.
"Valahogy sokkal izgalmasabbak a sorozatok, a videojátékok, a fogyasztói kultúra egyéb termékei."
Vagy csak szimplán nem csak a könyv létezik, amit lehetne olvasni. Én például szakmai publikációkat szoktam olvasni. Nem könyv. Nem is könyv formátumú, lévén ki sincs nyomtatva, mert praktikusabb tableten/mobilon olvasni.
26 éves vagyok, a mai napig tanulok munka mellett és ebből adódóan több ezer oldal van mögöttem már az érettségi óta is. A szakmám nem könyvalapú, ami megjelenik könyv formájában, az már rég elavult addigra. 15 évesen olvastam utoljára regényt, akkor kezdtem el magamtól történetet írni. Ez a hobbim kitartott az első munkahelyemig, vagyis kb 21 éves koromig, utána idő híján letettem.
Tudod, mi motivált rá, hogy letegyem a könyvet és magamnak írt történetekkel szórakoztassam magam? Tudod, hogy mi motivált a szakmai fejlődésemen kívül arra, hogy publikációkat és szakmai anyagokat olvassak? Mert az egyiket én alakítom, ebből adódóan nem borulok ki az igénytelenségen és a bullshiten, a másikat meg erősen szűrik.
Nem tudom, hogy mondjam úgy, hogy ne bántsak meg senkit, de inkább nem is próbálom: attól, hogy valami írott és nyomtatott formában létezik, mint könyv, nem lesz egy hajszállal sem színvonalasabb vagy tartalmasabb, mint egy valóságshow. Szerencsére könyvtárba járós lány voltam főleg, nagy King rajongó, de azért vettem bőven könyveket... Nem érte meg. Pongyola megfogalmazás, ócska történetszál, kiszámítható, nagyoktól lopott, "digitális világba átültetett" ötletek, ami a krimi vonalat illeti. A romantikus regényeket meg hagyjuk, mindegyiknek egy szociálisan kínos lucskos tini a főszereplője, aki addig piheg egy tróger után, míg abból végül jófiú nem lesz. A hét vicce...
Köszönöm, de ezt a lehetőséget inkább meghagyom annak, akinek nem szúrnak szemet a hitvány, egysíkú karakterek és a logikátlan, átgondolatlan történetszálak. Ma már az számít művészetnek, ha undorítóan összecsapják egy film vagy regény végét és egy teljes katyvasz lesz, ami kapcsán csak azt kérdezed a karakterek helyett is, hogy ugyan miért cselekedne bárki így abban a szerencsétlen történetben. Természetesen, ha nem érted, akkor te vagy az unintelligens, műveletlen. Na ne vicceljünk már. Az összes kiadónál szinte a seggnyalók könyvei jelennek meg, nem a színvonalas irományok. Nagy lutri ma bemenni bárhova és venni egy könyvet úgy, hogy csak a hátlapját olvastad el.
Egyszerűen nem éri meg és szentül hiszem, hogy agyilag ugyanolyan elmaradott embereket táplál szellemileg a könyvesboltok kínálata, mint amilyen emberek nézettséget generálnak egy ócska műsornak.
Arányok:
a lányok, nők többet olvasnak, mint a férfiak.
Ennek ellenére: más arányok:
a férfiak még így is több "értelmes" irodalmat olvasnak.
A nők általában nagyobb részt romantikus, romantikus-erotikus; kisebb részt bulvár-pszichológiai, bulvár-életmód és bulvár-ezoterikus könyveket olvasnak. Közepes mértékben szépirodalmat.
A férfiak inkább történelmi, szakmai, üzleti, sport és komolyabb életmód valamint komolyabb spirituális könyveket olvasnak. Szépirodalmat kb. hasonló arányban olvasnak, mint a nők. Ha pedig szórakoztató-irodalom, akkor: komolyabb akció, sci-fi és fantasy regények. Ezutóbbi a férfi olvasók kisebb részét teszi ki. De ugyanebben a kategóriában a nők viszont csak elvétve válogatnak.
Összességében, és most nem arányokban, hanem mennyiségekben számolva:
-a nők jelentősen többet olvasnak (ugye főleg romantikus, erotikus-romantikus könyveket)
-a férfiak jelentősen kevesebbet olvasnak, DE mennyiségileg még így is több komoly irodalmat, mint a nők.
Megjegyzés: A YA fantasy-k (pl. vöröspöttyös könyvek) nagy része romantikus/ erotikus-romantikus, szóval, ezeket is odaszámoltam.
A jelen társadalmunkban ma már nem a (klasszikus értelemben vett) olvasottság adja a tájékozottság/műveltség fokmérőjét, miután a könyvek és az újságok háttérbe szorultak az online sajtóhoz, dokumentumfilmekhez, ismeretterjesztő videókhoz, vitaműsorokhoz, podcastokhoz, de még a TV-hez képest és stb.-khez képest is.
Itt inkább az alfabetafóbiáról kellene beszélni: amikor az emberek nem hajlandóak néhány mondatnál többet elolvasni.
-Mennyi ember van a közösségi médiumok komment-szekcióiban, akik csupán a cikk címe és a felvezető szöveg alapján szólnak hozzá??
Nem hajlandóak egy picit is hosszabb szöveget elolvasni. Na, ez az igazi baj.
És a slussz-poén?? Na, az az, hogy sok ponyva-irodalmat tömegesen fogyasztó ember is alfabetafóbként viselkedik, ha komolyabb szöveggel találja szemben magát. Ilyen esetben ők is csak max. cikkcímből és felvezetőszövegbőltájékozódnak.
Végkövetkeztetés: sajnos az olvasottság sem a tájékozottsággal, sem a tájékozódási hajlammal, sem a tájékozódási képességgel nincs egyenes összefüggésben ma már...
/Egy könyvesbolti eladó/
"Ez azért az iskolai végzettséggel is összefügg."
Lepontozva. Tehát, a nyolc általánost végzett pont annyit olvas, mint egy PhD egyetemi oktató, értem. Okosabb lettem.
Szerintem több regényt olvasnak, illetve olyan dolgokat, aminek nem sok haszna van a mindennapi életben.
ez olyan dolog, hogy programozó testvérem szinte egyáltalán nem olvas könyvet, de ötször értelmesebb és tájékozottabb, mert sok dolognak utána kell néznie. Nyilván nem Coelho-t olvas a szabadidejében, hanem mondjuk angol cikkeket testépítésről, biológiáról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!