Ha 15-ös szórással van számítva, akkor kb. a "felső" 5%-ot jelenti, vagyis itt a jobb szélső "sávot":
Hogy jó-e, az attól függ, mire... vagyis, hogy mit szeretnél kezdeni az IQ-ddal. Ha eddig amiatt aggódtál, hogy a tiéd 70 alatt van, akkor bizonyára "jó". De ha pl. a Mensába szerettél volna bekerülni, akkor "rossz" hír... (ahhoz 2% kell)
Egy átlag teszt eddig mér, ez után csak nagyon torzított értéket adna ki.
Ha a teszt készítője tudja ezt, akkor nem is enged tovább mérni, azaz az az érték egy átlag teszt vége.
A mensán is úgy működik, hogy kitöltöd az átlaghoz kalkulált tesztet, itt ha eléred a 125-öt (ameddig mér a teszt) akkor jelentkezhetsz egy helyi iq tesztre ahol a 125 feletti értéket mérő tesztet kapsz.
#2: A Mensánál az "igazi" (személyes) tesztnek egyáltalán nem feltétele, hogy előtte kitölts egy másikat. A honlapon persze van egy online teszt – amely amúgy viszonylag jól mér –, de az persze nem ad hivatalos eredményt, hiszen kitölthetted pl. "családilag" is, ezt nem tudja ellenőrizni szegény honlap. :-)
Így aztán az sem igaz, hogy el kell érni rajta bármilyen szintet. Ha az online teszt "legalját" éred el, akkor is mehetsz személyes tesztre, de ha nem töltöd ki, akkor is. Az csupán ad egy körülbelüli eredményt, hátha esetleg ez segít eldönteni, hogy elmenjél-e személyes tesztre is.
---
#3: Valóban boldog-boldogtalan megkapja az eredményt, hogy "hú, de jó lett", ennek csupán annyi a feltétele, hogy az online teszten egy hú-de-jó eredményt érjen el az illető. :-> Kétségtelen, hogy boldogsági szint alapján nincs differenciálva a tesztírás végén megjelenő "oklevél" szövege. ;-)
Valószínűleg igaz, hogy viszonylag sokan – a kitöltők 5%-ánál jóval többen – kapnak olyan eredményt, hogy "125 fölötti lett, érdemes tesztírásra menned", de ez nem azért van, mert ennyire rosszul mér a teszt, hanem leginkább azért, mert akik kitöltenek egy ilyen tesztet, azok közt jóval nagyobb arányban vannak a magasabb IQ-júak: a hivatalos Mensa-teszten is 50-60% között szokott lenni a Mensa-szintet elérő (vagyis a populáció 2%-ára jellemző IQ-jú) tesztírók aránya. Ezt főleg azzal szokták magyarázni, hogy aki kacérkodik egy ilyen tesztírással (amely egyben az egyesület "felvételi tesztje" is), az a legtöbbször nagyjából tisztában van vele, hogy megüti-e a mércét, és mivel tesztet írni pénzbe-időbe-fáradságba kerül, nyilván inkább azok mennek el, akik esélyesnek gondolják magukat. Ebben bizonyára szerepe van az online tesztnek is, amely alapján könnyebben eldöntheti a tesztre készülő ember, hogy kb. hol helyezkedhet el a skálán. – Ez pedig azt jelenti, hogy az online teszt, amelyről azt sugallod, hogy "boldog-boldogtalan" becsalogatására szolgál, inkább "előszűri" a jelentkezőket: egyrészt hívja azokat, akik a felső régióban vannak (5%), másrészt viszont – mivel minden kitöltőt tájékoztat az eredményéről – azokat, akik jelentősen a bekerülési küszöb alatt vannak, akár el is riaszthatja a személyes tesztírástól.
Amúgy az a szöveg, amelyet te úgy fogalmaztál meg, hogy "hú de jó, menj fizetni és akkor pontosabb lesz az eredmény", az a legmagasabb kategóriába eső eredmény esetén így jelenik meg a képernyőn:
Az ez alatti összes többinél pedig ilyen szöveg van:
Tehát a kiemelkedően magas értéket elérőket ezzel a galád mondattal "csalogatja" a Mensa:
„Pontosabb eredményt a kiemelkedő IQ mérésére kalibrált Mensa-teszt ad.”
Gyalázat. XD
#4: Nem értem a kérdést. Mit szeretnél rá építeni? Az intelligenciádra nem kell építeni, azt használni kell. :-P
Hogy mennyire vagy okos, arról valószínűleg a teszt megírása előtt is volt egy képed, így arról is, hogy ezzel kb. milyen problémákat tudsz megoldani az életben (pl. hogy utána tudsz-e nézni, hogy mennyire jó a 125-ös IQ, vagy hogy ki tudsz-e írni egy értelmes kérdést a GYK-ra). Az IQ-teszt egyrészt abban segít, hogy pontosabban elhelyezd magad a többiekhez képest a képzeletbeli IQ-skálán – ha erre szükséged van –, másrészt másokat tájékoztat a problémamegoldó képességedről (pl. ha egy állást pályázol meg, akkor a felvételiztető céget).
Szóval szerintem ne gondolkozz ezen az építkezős dolgon, örülj neki, hogy okos vagy, és használd az eszedet. ;-)
Sőt, ha nálatok 19 év felettiek dolgoznak, akkor még annál is jobb a helyzet, hiszen az elején írja a teszt, hogy
"A tesztet 17-18 éves középiskolásokon sztenderdizáltuk, vagyis az Ön eredményét az övékhez fogjuk hasonlítani. Mivel az IQ számítása során mindenkit a saját korosztályának az átlagához hasonlítanak, az Ön IQ-eredménye ezen a teszten várhatóan alábecsüli a valós képességeit."
;-)
Egyébként persze megértem a kételyt. Én tudom, hogy a teszt elkészítésével (és ennek részeként a standardizálásával is) sokat dolgoztak anno (bár a folyamat részleteit nem ismerem, nem értek hozzá), ezért én inkább bármi mással magyaráznám az eredményt, pl. olyan munkahely, ahol már eleve valamennyire a mentális képességeket erősen szűrve kerülnek be az emberek (pl. felsőfokú végzettség), vagy az írta csak meg a tesztet, aki akarta (és akkor itt előjön a korábbi válaszomban is említett hatás arról, hogy aki gyengébbnek gondolja magát, az gyakran inkább nem is indul a fekvőtámaszversenyen, ha nem muszáj... :-)
Esetleg lehetett tudni, hogy lesz ez a teszt, és mindenki nagyon "kigyúrta" magát aznapra, megcsinált előtte tizenhat hasonló netes IQ-tesztet (vagy akár ugyanezt), nehogy beégjen. :-)
Aztán még az is lehet, a mai fiatalok (pontosabban a néhány évvel ezelőtti 17-18 évesek) annyira buták, hogy hozzájuk mérve még a 18-nál idősebbeknek is nehéz "125" alá kerülni... :-) (Ez esetben a válaszom elején lévő szöveg téved, mert fordított a hatás.)
És az is lehet, hogy az összes hatás együtt, vagy még valami, ami most nem jutott eszembe.
Amúgy a diplomások (felsőoktatásban végzettek) aránya szerintem olyan 20% körül lehet (csak tipp, nem tudok számokat), így ha ezen belül olyan helyről kerültek ki a dolgozók, amely terület esetleg "erősebb" az ilyen IQ-teszt-fejtésben, akkor még az is fokozhatja az eredményt.
Sajnos azt nem tudom, hogy milyen az online tesztek eredményeinek statisztikája, de amit írtál az érdekes infó, köszönöm!
Természetesen azt sem zárom ki, hogy a teszt mégsem annyira pontos (és/vagy akár "elkopott" az idők során), és amit 5%-nak mond, az valójában 10%... (120-as IQ)
Azt biztosra veszem, hogy a készítőit nem az vezérelte, hogy "mondjuk azt mindenkinek, hogy jöjjön el tesztet írni", hanem az, hogy legyen egy viszonylag hiteles mérőeszköz.
"be kéne menni személyesen tesztet írni, mert lehet, hogy nagyon okosak vagyunk"
dehogy "kellene", nem írt ilyet senki. én inkább így fordítanám le a fenti mondatot:
"_biztos_, hogy nagyon okosak vagytok, és ha pontosabban is szeretnétek tudni, hogy mennyire (és/vagy ha be szeretnétek lépni a Mensába), akkor gyertek el a tesztírásra"
:-)
Sokan egyáltalán nem szeretnék egyiket sem a kettő közül. Azok semmiképpen ne menjenek el tesztet írni, nagyon szépen kérem őket! Teljesen felesleges idő-, pénz- és energiapocsékolás lenne!... ;-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!