Milyen jellegű fejlesztő könyveket érdemes el olvasni amiből lehet tanulni, fejlődni?
"minden hasznos könyv érdekel"
Menj egyetemre!
Rendszeresen előkerül itt GYK-n sok embernél ez a diploma fétis, ami igencsak félre vitte a magyar társadalmat. Totális téveszme, hogy akkor vagy valaki, ha van diplomád és diploma nélkül semmit sem érsz. Szerintem ezt a tévhitet kánonban éneklik a gyerekeik fülébe az alsó-közép osztály beli iskolázatlan családok, akiknél talán soha nem volt a családban diplomás és ezért ebben látják a kitörés lehetőségét (azokból a helyzetekből is, amikből jobb döntésekkel diploma nélkül is ki tudnának törni), meg a közép-felső osztályok iskolázott családjai, akik elképzelni se tudják, hogy diploma nélkül is létezhet élet. Nyilván jót akarnak és ezzel a dumával próbálják rávenni a gyerekeiket, hogy összeszedjék magukat és diplomát szerezzenek, hátha úgy majd többre viszik. Csak azt nem látják át, mekkora gátlásokat nevelnek beléjük, azzal hogy ha mégsem lesz diplomájuk, akkor értéktelennek tartják magukat és emiatt akár meg se próbáljanak jobb lehetőségeket keresni akkor sem, ha volna szinte számtalanul, de azokról tudomást sem vesznek, mert nincs diplomájuk.
A diploma előnyeiből annyi igaz, hogy ha van diplomád, akkor több lehetőséged van jobb fizetésre, jobb, magasabb állásokra és úgy általában érvényesülni. De egyáltalán nem igaz, hogy csak diplomával van ezekre lehetőséged, ahogy az pláne nem igaz, hogy a diploma megszerzése automatikusan garantál ezekből bármit. A diploma teremtHET lehetőségeket, amikkel TALÁN könnyebb LEHET élni. De semmire sem jelent garanciát.
Egy rakás olyan terület van, ahol a diploma csak beugrót jelent, de önmagában a diplomával még semmit nem csinálhatsz, mert a diploma után még szakosodnod kell, különféle képesítéseket megszerezni, hogy aztán egyszer majd használhasd is (akkor most a diplomádat vagy az utána szerzett szakképesítéseket?). Szokták is cinkelni vele más területek diplomásai a jogászokat, hogy a jogászok az egyetlenek, akikhez "csak úgy hozzá vágják" a diploma mellé a doktori címet, mert minden más tudományágban külön diplomázol és külön kell doktori fokozatot szerezni mellé.
Önmagában egy orvos, informatikus, pszichológia, stb. diplomával sem végezheted a szakmádat, mert maga a diploma csak egy általános képzést jelent, ami után specializálódnod kell egy külön területre, ahol külön képzéseken szerzed meg azt a szaktudást, amivel aztán majd az adott területen elkezdhetsz dolgozni és szaktudást is szerezni.
Az egyetem és a diploma sem garancia semmire és nem is feltétlenül megoldás mindenre. Ugyanúgy vannak diplomás munkanélküliek és diplomások, akik nem tudnak a saját szakmájukban elhelyezkedni, vagy megélni belőle, mint ahogy diploma nélkül is vannak, akik akár sok diplomásnál is többet keresnek.
Nem a diploma, hanem a tudás és főleg a lehetőségekre jól reagálás az, ami számít. Bizonyos területeken a diploma szükséges, mert nélküle nem végezheted az adott tevékenységet (pl. orvos, mérnök, jogász, tanár, stb.) Viszont egy csomó olyan terület van, főleg a gazdasági, művészeti és hasonló területeken, ahol akár diploma nélkül is ugyanúgy elhelyezkedhetsz (nem mindenhol, de sok helyen) és ha a tudásod, képességeid megvannak, akkor akár világra szólót is alkothatsz, mert soha senkit nem fog érdekelni, hogy van-e diplomád vagy nincs. Ettől még persze teljesítened kell, de nem a diplomán fog múlni, hanem a munkádon.
Arról nem is beszélve, hogy aki kegyelemből épphogy csak megkapta a diplomáját (vagy esetleg eleve hamis, csak még nem bukott le vele), annak is pont ugyanannyit ér a diplomája, mint dokumentum, mint aki jobb eredménnyel diplomázott: egy pipa a felvételi papíron, hogy van. Esetleg, ha szín jelessel diplomáztál, akkor van egy külön megjegyzés is mellette, amit talán még figyelembe is vesznek egy ponton a felvételi során. Egyébként bekérik a másolatát, megnézik, hogy van és soha többé senkit nem fog érdekelni a cégnél, mert nem a diploma számít.
Pl. elég sokan vezetnek kisebb, de akár nagyobb vállalatokat is nemhogy diploma, de akár érettségi nélkül is. Lehet, hogy ők egy diplomával gazdagabban még eredményesebben csinálnák a munkájukat, de egyáltalán nem biztos, hogy így van. Ahogy az sem, hogy mindegyik diplomás képes lenne ugyanolyan jól végezni az ő munkájukat. Biztos, hogy sok diplomás képes lehetne, de egyáltalán nem biztos, hogy mindegyik képes lenne. Sőt egy csomó elképesztő hibát is elkövetnek diplomások.
Az egyetem ugyanúgy nem garantál tudást, ahogy a gimnázium sem érettségit, pláne nem általános műveltséget.
Az iskolák a később kiaknázható kapcsolati háló kiépítésének lehetősége mellett csak lehetőségeket biztosítanak a tanulásra. Jobb esetben némi ösztönzéssel és támogatással társítva, hogy minél inkább akard és tudd is csinálni. Attól, hogy valakit felvesznek egyetemre még egyáltalán nem garantált, hogy el is tudja végezni. Sőt még csak az sem garantált, hogy ha sikerül valakinek lediplomáznia, akkor az tényleg tudni fog mindent, ami egy adott diplomástól elvárható. Jobb esetben persze még, ha végig lógja valaki az egyetemet, akkor is ragad rá legalább valami. Akinek sikerül lediplomáznia is, az meg azért legalább valamennyi tudással kell, hogy rendelkezzen.
Viszont még egy jó és értékes diplomával sem garantált önmagában az elhelyezkedés és a jó karrier. A diploma is csak egy belépő követelmény bizonyos helyeken ahhoz, hogy el tudj helyezkedni, jó állásod és karriered legyen. Ahhoz, hogy megtaláld az ilyen állásokat ugyanúgy keresni kell, sikerrel pályázni, meggyőzni a felvételiztetőket, hogy téged válasszanak. Persze, ha egy diplomát le tudtál tenni, akkor esélyes, hogy ahhoz is több affinitásod van, hogy a diplomáddal el tudj helyezkedni. De egyáltalán nem garantált és nagyon sokan vannak a diplomás munkanélküliek, meg a pálya elhagyó diplomások is, akiknek hiába van diplomájuk, mégsem tudnak a diplomájukból és a hozzá tartozó szakmából megélni. Mindenközben diploma nélkül is nagyon sok féle területen lehet elégedett, boldog életet élni és akár jól keresni is.
Seth Godin: The Dip
Robert Cialdini: Hatás
Gary Venerchuck: Hasíts
Simon Sinek: Végtelen játék
Malcolm Gladwell: Kivételesek
Tim Ferriss: Négy órás munkahét
Víg Bori: Hogyan menjünk világgá?
Jocko Willink: Teljes felelősségvállalás
Simon Sinek: A jó vezetők esznek utolsónak
Robert Kyosaki: Gazdag papa, szegény papa
Ryan Holiday: Sztoikus nyugalmat a mindennapokra
Valaki egyszer az alábbiakat mondta - persze nem biztos, hogy igaza volt benne. Érdemes elolvasni, elgondolkodni rajta, kipróbálni és ami használhatónak bizonyul belőle, azt magaddal vinni, a többit meg elfelejteni, vagy inkább csak zárójelbe téve megjegyezni.
, hogy nem feltétlenül az a fontos, hogy mit olvasol, az mennyire hasznos, hiteles, megkérdőjelezhetetlen. Olvass el minél több mindent, mert attól, hogy egy könyv bizonyos dolgokban, vagy akár sok féle dologban is téved, attól még lehet haszna számodra, hogy megismered azokat a gondolatokat. A lényeg az, hogy ne ragadj le egy gondolatnál, amit elolvastál és ne azt az egyet tekintsd mindenek felett állónak. Olvass minél több féle álláspontot ugyanarról, mérd össze őket, vizsgáld meg, hogy kinek miben van igaza és mindenhonnan azt vidd magaddal, ami leginkább beilleszthető a saját életedbe, vilgáképedbe.
Próbáld ki a dolgokat, amik másoknak bejöttek, akár azokat is, amik másoknak nem jöttek be. Állapítsd meg, hogy neked melyik mennyire tud hasznos lenni, melyik mit képes neked nyújtani és azokat a dolgokat tartsd meg magadnak, amik számodra leginkább működőképesnek bizonyulnak. Még egy rossz könyvben is lehetnek jó ötletek. És egy rossz könyv elolvasásával is többre mehetsz, mint egy jó könyvvel, amit nem olvasol el. A lényeg, hogy ne állj meg egy könyvnél. Olvass minél többet. Lehetőleg ugyanabban a témában is több félét, hogy árnyaltabb képet kapj a dolgokról. Nem baj, ha több féle eltérő infót ismersz.
A tudományos élet másról sem szól, mint egy rakás egymásnak ellentmondó elméletek publikálásáról és azok folyamatos vizsgálatáról, egymás eredményeinek megkérdőjelezéséről. Na persze nem mindegy, hogy valós tudományos alapokon kérdőjeleznek meg valós tudományos alapokon álló dolgokat, vagy áltudományos, valós tudományos szempontok szerint alaptalan érvekkel próbálnak vitatni tényeket.
Nem könnyű megtalálni az igazságot a sok féle ellentmondó dolog között. Főleg, ha nincs elég alapismereted a tévedések felismeréséhez. Viszont, ha csak egy téves elméletet olvasol el, akkor se fogod a megtalálni az igazságot. Sokkal több esélyed van rá, ha a sok féle vélemény között keresed az igazságot.
Nem árt persze, ha valamennyire előválogatják neked, hogy miket olvass, hogy minél jobb tippeket kapj és minél több tévedést megspóroljanak vele. Viszont az sem biztos, hogy szerencsés, ha túlságosan sok mindent kigyomlálnak és túl egyoldalúvá válnak az ajánlások.
Az önképzésre különösen igaz ez. Minden ember más, mindenkinek más módszer, más megoldás, más megközelítés jön be. Ha csak egy féle megoldást olvasol, az vagy bejön vagy nem. Ha olvasol 20 félét, nagyobb eséllyel van közte olyan, ami akár neked is működhet. Nagyobb eséllyel tudsz a több féle megközelítésből kirakni egy olyat, ami akár neked is működhet. Mert nem feltétlenül kell, hogy bármelyik könyv konkrétan leírja neked mi fog működni. Ha több féle megközelítésben találkozol ugyanazokkal a dolgokkal, akkor könnyebben meglátod bennük a neked működő dolgot. A saját útját mindenkinek magának kell megtalálnia. Mások véleményei, tapasztalatai, megoldásai csak ötleteket, inspirációt, példát mutathatnak hozzá, hogy nekik mi hogyan működött, nem működött, de mindent érdemes a saját vizsgálataidnak alávetni. Egyik ember képtelen megélni abból, hogy tud kosarazni, a másiknak sikerül. Attól, hogy te nem kosarazol, még tanulhatsz belőle, hogy neki mi hogyan működött a karrierjében, az üzleti életben, vagy akár a kosár meccseken. Nem véletlenül idézik a kosárlabdázók is a hokis Wayne Gretzky mondását: "Minden kapura lövést elhibázol, amit meg sem próbálsz." Ha nem kezdesz el olvasni egy könyvet, akkor azt sem fogod soha megtudni, hogy volt-e benne valami olyan, ami hasznos számodra.
Persze nem érdemes megvenni minden könyvet. Őrületes költség volna még a rossz, vagy számodra felesleges könyveket is megvenni. De vannak könyvtárak, ahol ingyen, vagy jelképes összegért olvashatsz. A könyvesboltokban is bele tudsz olvasni a könyvekbe, hogy kiderüljön, érdemes-e fizetned érte. Ma már a neten is rengeteg könyvből vannak ingyen olvasható fejezetek hasonló céllal. És még messze nincs vége a lehetőségeknek...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!