Sikeres embereknek nem esik rosszul hogy "bárki elérheti" amit ők?
Ezt a "bárki elérheti" amit én kijelentés nem túlzás vagy egyenesen hamis?
Rendszeresen szokták ezt kijelenteni akik gazdagok és/vagy sikeresek, hogy semmi rendkívüli nincsen ebben ezt "bárki elérheti".
Miért tesznek ilyen az önmaguk "felsőbbségét" alulértékelő kijelentést?
Ha bárki elérheti akkor ők ugyanolyanok mint akik nem sikeresek?
"Amúgy nagyon sok gazdag ember nagyon szegény volt gyerekként."
Ez is egy ilyen ezerszer megdőlt mítosz.
"Bill Gates liftes fiúként kezdte a pályafutását."
Ja, csak az anyja elég komoly üzletasszony volt, több nagy cég igazgatói tanácsában töltött be pozíciót, és a család vagyonával és kapcsolataival a kis Bill törekvéseit is egész szépen megtolta.
#11
Cristiano Ronaldo és a hozzá hasonló szegény helyről jött jelenleg sikeres és gazdag focistákkal mi a helyzet? Ők is csak mítosz, ugye? És biztos CR is csak egy szellem.
Minden ember más, így a sikeres emberek sem mindenben gondolkodnak egységesen. Pl. van, akit az hajt a sikerek elérése felé, hogy megmutassa másoknak, hogy ő jobb, eredményesebb, többre viszi náluk. Ők nyilván kevésbé akarják megosztani a sikerük titkát, nem annyira akarják, hogy mások is hozzájuk hasonló sikereket tudjanak elérni.
Mások meg inkább sajnálják, hogy az emberek többsége nem érti, hogy mit jelent az, hogy ők is lehetnének sikeresek. Sőt sok esetben hiába magyarázzák, akkor is jönnek nekik az emberek, hogy de ez de az és nem akarják megérteni, amit mondanak.
A hétköznapi emberek többnyire fixed mindsettel, vagyis magyarul versengően szemlélik a dolgokat. Abból indulnak ki, hogy egyetlen tortát hogyan lehet több ember között felosztani. Minél több felé oszlik a torta, annál kevesebb jut mindenkinek, így csak egymással versengve, egymás rovására tudnak növekedni. Sokan ezeket az állandó végösszegű versenyeket ráadásul megnyerni akarják, a győzelemre hajtanak. Egyre több üzleti könyv foglalkozik vele, hogy ezek a sport/háború világából vett szemléletek mennyire tévesek az üzleti életben. A sportnál ugyanis az egymással versengő csapatok ugyanazt a játékot játsszák, állandó szabályokat követnek, adott játékidő áll rendelkezésre és a szabályok alapján egyértelmű, hogy ki nyer a játékidő leteltekor. Csakhogy az üzletben (és a sikerben) nem mindenki ugyanazt a játékot játssza, nem feltétlenül ugyanazok alapján a szabályok alapján, de még csak szabályok sem biztos, hogy vannak és pláne nincs meghatározott vége a játéknak, így megnyerni sem lehet a versenyt. Hol az egyik eredményesebb épp, hol a másik. A győzelem nem lehet célja a versenynek. Sokkal inkább az a játék célja, hogy a játék sose érjen véget. Játékban maradj és minél tovább művelni tudd, közben pedig elérhesd a magad sikereit.
Érezhetően innen, az állandó végösszegű játékok felől közelít a kérdező is, hiszen feltételezi, hogy a sikeres emberek irigyek mások sikereire, mert azt gondolják, nekik kevesebb siker marad, ha másoknak is jut belőle.
A sikeres emberek (közül nagyon sokan, mivel nem mindegyik egyforma ugye) többnyire growth mindsettel magyarul növekedésorientáltan gondolkodnak. Nem abban gondolkoznak, hogy egyetlen tortából mennyi jut nekik és hogyan tudnak abból az egyetlen tortából minél többet megkaparintani. Hanem inkább azon gondolkodnak, hogyan lehet magát a tortát megnövelni, vagy más tortákat is találni. Ők általában pont azért sikeresek, mert képesek a megszokott sémákból, módszerekből kilépve valami új megközelítéssel, más szabályok szerint játszani.
Bárki lehet sikeres, de nem lehet sikeres akárki. Csak ez egy nagyon leegyszerűsített mondat, amit nem mindenki képes megfelelően értelmezni és a helyén kezelni, mert ha kibontjuk, hogy mit is jelent, már sokkal bonyolultabbá válik.
Mindeninek vannak lehetőségei, de mindenkinek másmilyenek a lehetőségei. Hogy melyik országba, milyen éghajlatra, milyen vagyoni helyzetbe, milyen gondolkodású családba születik, milyen hatások érik az élete során mind-mind nagyon összetett módon hatnak az ember fejlődésére.
Még ugyanazokat a könyveket elolvasva is nagyon más és más következtetésekre és tanulságokra képesek jutni az emberek. Arról nem is beszélve, ha valaki nem olvas, pláne nem eleget és elég sokfélét.
Van, akit egy szerető család elkényeztet, amitől elkényelmesedik, elveszíti az ambícióit. Másnak pont ez adja meg a bátorságot, hogy merjen próbálkozni és tenni az álmaiért, mert tudja, hogy bármilyen hibát követ el, ugyanúgy szeretni fogják és számíthat a szerettei támogatására, mindig lesz kihez fordulnia megértésért.
Van akinek a szigorú nevelés összetöri az álmait, elveszíti miatta az ambícióit és beletörődésre neveli. Másnak a tartását megacélozza és pont afelé terel, hogy küzdjön az álmaiért, valóra váltsa őket, mert azt szűri le belőle, hogy minden csak a saját erőfeszítésein múlik.
Van, akit a szegénység leszoktat róla, hogy nagyot álmodjon (vagy megrekeszti az álmodozás fázisában) és meg sem meri próbálni valóra váltani azokat. Vagy ha meg is próbálja, akkor hamar feladja, mert már megszokta, hogy neki kevesebbel kell beérnie. Mást meg pont a nélkülözés ösztönöz, hogy jobban akarjon élni és minden lehetőséget megragad, hogy ki tudjon törni az addigi lehetőségeiből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!