A cancel culture egy 21. századi nyilvános lincselés?
A cancel culture-ral szemben gyakori kritika, hogy a mozgalom aktivistái meg sem próbálnak vitába szállni a nekik nem tetsző vagy őket sértő véleménnyel – egyszerűen csak azt mondják, hogy az övékével ellentétes véleménynek nem is szabadna léteznie, mert az eredendően rossz. Nem vizsgálják meg, hogy az állítás objektív módon igaz-e vagy sem, nem tények és érvek alapján ítélkeznek.
Az utóbbi években többször is megesett, hogy a cancel culture túllépve az online téren végül elérte végső célját. Roseanne Barr színésznőt 2018-ban például azután rúgták ki a saját show-jából, hogy egy rasszista tweetet posztolt Barack Obama egyik tanácsadójáról. 2019-ben egy Maya Forstater nevű nő azért veszítette el a munkáját a Centre for Global Development szegénységgel foglalkozó think-tanknél, mert transz nőkről szóló, negatív tartalmú mémeket posztolt, és kifejezte véleményét, miszerint egy férfi biológiailag nem válhat nővé. 2019-ben Shane Gillis humoristát rúgták ki a Saturday Night Live show-ból, mert a férfinek előkerült egy régebbi videója, amiben rasszista és homofób kijelentéseket tett.
Ti mit gondoltok erről?
Egyetértek, ami a (főleg) twitteren történik a virtális térben, az 300 éve egy sima lincselés volt. Rettenetesen szélsőséges, kétes mentális állapotú emberek nyomatják ezeket a woke virtuális lincseléseket, a tolerancia, diverzitás és multikulturalitás jelszavak mögé bújva.
Nekem nagyon fáj, hogy azok az őseink, akik a szólásszabadságunkért megharcoltak, most ezeken a jogokon és intézményeken taposnak ezek az őrültek páros lábbal.
Azért mert ezek nem vélemények, hanem ízléstelenségek. Vannak dolgok, amivel nem viccelünk, mert "nem illik". Szó nincs itt a szólásszabadság korlátozásáról! Egyszerűen bizonyos dolgokat nem illik kétségbevonni, mert az emberiség már túllépett rajta. Már régóta nem viccelődünk a haldoklókon, a betegeken, a fogyatékosokon, stb. A középkorban ez nem volt evidens, mára sikerült azzá tenni. Ugyanúgy nem illik viccelődni mások vallásán, bőrszínén, nemi identitásán, stb. Úgy tűnik ezt még tanulnunk kell!
Igen, a szólásszabadság nagy vívmány, ebben egyetértünk. Akkor kezd a dolog érdekessé válni, amikor olyasvalakik kérik számon, akik megnyilvánulásaikban elsősorban mások szabadságát szeretnék korlátozni. Akár mások szólásszabadságát, akár az identitásbeli szabadságát.
Egyébként a fenti példák egy másik szabadság kérdését is felvetik, a piac szabadságát. A kérdező által említett példák közül valamennyiben arról van szó, hogy a munkáltató kirúgta az alkalmazottat "a véleménye miatt". Megteheti-e ezt a munkáltató? Vajon megtette volna-e, ha a pl. Shane Gillis a sminkesének viccelődik, vagy akár a studió HR-esének egy sör mellett? Valószínűleg nem. Azért rúgták ki őket, mert az adott csatorna nem vállalhatja fel a további foglalkoztatásukat, ugyanis ebből anyagi hátránya származna. (pl. vannak meleg és/vagy színes bőrű nézőik, sőt hirdetőik is, illetve talán még többen vannak, akik ezeket a poénokat cseppet sem találják viccesnek)
Az online tér pedig egy másik állatfajta. Egyrészt az online térben is érvényesek a jogszabályok. Ha pl. a közösség elleni izgatást tiltja a törvény, akkor az online térben is tiltja a törvény és ennek érvényesítését általában a szolgáltatóra tolja a törvényhozó. A szolgáltatók ennek igyekeznek anyagilag legkevésbé fájdalmas módon eleget tenni (pl. mesterséges inteligencia, és ellenőrző személyzet). Az ellenőrző személyzet iszonyat mennyiségű anyagot kénytelen nap, mint nap átnézni és erre csak úgy képes, ha viszonylag egyszerű szabályok szerint dolgozik. Nincs idő szofisztikált értelmezésekre, nem jogi végzettségű emberek fognak egy posztot több órás vitában kiértékelni. Az ellenőrző személyzet a leírt irányelvek alapján kb. 2 mp-en belül dönteni fog, és nézi a következő bejelentést.
Hozzuk vissza a lincselést, csak azért hogy visszasírjátok a cancel culture-t.
Pefodiloknak, nőverőknek, erőszaktevőknek és mindenféle szennyeknek van még karrierje (még elnöknek is megválaszthatnak) szóval csak nem a világ vége a cancel culture.
A te életedre nincs is hatással, sőt, kétlem hogy Magyarországon bárki életére hatással lenne.
Menjél ki a szabadba, és foglald el magad gép/telefon nélkül naponta pár órát. Tudom, hogy képtelenségnek tűnik, de hidd el hogy ez megoldaná a legtöbb problémádat.
Eszedbe se jutna a cancel culture-t a lincseléshez hasonlítani, ha náci weboldalak látogatása helyett pl gesztenyéket gyűjtenél.
Nehéz kérdés.
Értelemszerűen szabályozni kell a szólásszabadságot, hogy kevesebb legyen a gyülöletbeszéd a társadalomban. Hátrányos lenne a közösség elleni izgatás terjedése a közbeszédben.
De azt a vak is látja, hogy mennyire könnyű ezzel visszaélni. Orwelli korszak fog eljönni, amiben a gendersemleges nyelvek lesznek az újbeszél megfelelői. A liberalizmus elveinek megcsúfolása zajlik itt.
"A kérdező által említett példák közül valamennyiben arról van szó, hogy a munkáltató kirúgta az alkalmazottat "a véleménye miatt"."
A legtöbb esetben a kormáby nyomásának hatására, vagy mert a cégnek a városban van sok boltja vagy egy gyára, és akarja, hogy meg is maradjon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!