Mekkora az intelligenciája egy internet előtti és internet utáni embernek?
Itt arra gondolok, hogy ma már ha valamire kíváncsi vagy, egy kattintás és megtudod, vagy ha valamit tanulni akarsz, utána nézni stb... minden egy kattintás. Míg régen minden egyes dologért vagy könyvtárba kellett menni, vagy valami szakértőt kérdezgetni. És ugye a régi generáció nem nagyon tudja használni az internetet, nem is érdekli és nem is nagyon akarja.
Szóval mennyit dobhatott az emberek értelmiségén az internet? Abszolút nem tudom mennyi az átlag IQ szint, sose mértem de mondok egy hülye példát, 100 az internet előttieknek, és mondjuk 150 az utániaknak?
Szerintem semennyit, mert ez nem intelligencia kérdése, hanem tájékozottság és lexikális tudás, ami teljesen más. Ugyanez (vagy közel ugyanennyi) az infó 50-100-200 évvel ezelőtt is rendelkezésre állt, csak esetleg nehezebb volt hozzáférni, de onnantól kezdve az, hogy ezekből mennyit jegyzel meg, milyen következtetéseket vonsz le, mennyi összefüggést látsz meg, hogyan áll össze a fejedben, az már intelligencia kérdés. Nem hiszem, hogy ez az internet óta változott volna jelentősen.
Ha belegondolsz, ennek van egy árnyoldala is: az internet előtti időben még volt valódi értéke, súlya annak, ha mondjuk egy új könyvet elolvastál, volt lehetőséged tájékozódni stb., jobban megbecsülték szerintem, míg ma minden egy kattintásra van, ezért le is értékelődött az információ úgy általában. Akármihez hozzáférsz, ezért átlagban kevésbé érdekes, izgalmas az egész. Remélem érthető valamennyire, mit akarok ezzel mondani.. :D
Az átlag valóban definíció szerint 100, de a 100-hoz tartozó "abszolútérték" változhatott. De valószínűbb, hogy nem változott.
És őszintén szólva szerintem a lexikális tudás se lett több.
Én itt olyasmire gondolok, hogy tegyük fel, te most kitalálod hogy programozó akarsz lenni, de vagy nincs pénzed egyetemre menni, vagy nincs elég pontod, gyerek van stb... És simán ott a lehetőség, hogy interneten megtanulod magadtól, mert én régen próbálkoztam könyvekkel, és nagyon nem volt érthető sokszor, amikor meg neten tanultam pl youtube, valamit nem értettem, akkor megnéztem csomó másik videót, vagy beírtam google-be, és előbb utóbb úgy is találtam oldalakat ahol le volt írva, vagy megkérdeztem valami hasonló témájú fórumon.
Mondjuk így jobban belegondolva tovább is lehetne bontani az internetes korszakot a google előtt-re és google utánra, mert előtte ezek az xy.lap.hu-s keresők voltak, amik finoman szólva is elég szarok voltak és nem sok hasznuk volt :D
El nem tudnám képzelni a mai rohanó technológiai fejlődés számon tartását internet nélkül, tuti nagyon visszadobná az egész világ fejlődését...
na de pont itt jön a negatív oldal is, így működött a kommunizmus is, elferdítették a valóságot és az embereket idióta téveszmék között tartották... újságot nem lehetett csak úgy írni, az internet előtt elég erősen élt a cenzúra és a politikai hazudozás ami ugyan folyik manapság is, de ma már talán nehezebb befolyásolni az embereket.
Meg az országok közötti információcsere sem úgy működött szerintem, mert egy magyar ember mondjuk nem sűrűn találkozott tegyük fel a japán technológiával ami csak ott létezett, szóval nem tudhattuk mi folyik odaát, és a külföldi import is elég nyögvenyelős volt vám miatt, ahány országon át jött a cucc, ott napokig ácsorogtak a kamionok amik hozták be a könyveket mondjuk míg a vámra várakoztak. Reálisabbnak tűnik a külföldi könyvek fordítása, de abban meg ezernyi félrefordítási lehetőség van, és lehet teljesen más lesz leírva mint ami valójában, és nem tudsz utána nézni mert ez az egyetlen forrás.
A kommunizmus idejében is inkább a politikai és történelmi (ugye ez a kettő valamilyen szinten összefügg) témában voltak ferdítések, a fizikával, biológiával stb. foglalkozó információk megállták a helyüket, legalább is a tudomány akkori álláspontját tükrözték.
Ugyanakkor, ha tegyük fel csinálni akartál magadnak otthon pl. egy kisasztalt, vagy, hogy tudományosabb legyen a téma, hogyan nevelj otthon papucsállatkát. Régen elfáradtál a könytárba,könyvesboltba, ott vagy talál a témába vágó könyvet, vagy nem, ha találtál az alapján vagy meg tudtad csinálni, vagy nem. Ma meg rengeteg információt találsz ezügyben (nem csak magyar nyelven), sőt számtalan tutorial videót azon a bizonyos videómegosztó oldalon.
9 Nem igaz, pontosan azért találták ki az IQ teszteket annak idején, hogy megnézzék, hol, miben kell fejleszteni az adott gyereket, hogyan viszonyul az egyén az átlaghoz. Az intelligencia nem csak gyermekkorban, hanem az egész életen át fejleszthető.
Kérdező, amit te írsz, annak semmi köze az intelligenciához, sőt. Minél könnyebben kapsz kész információt,annál inkább ellustul az agyad. Arról nem is beszélve, hogy meg kell szűrni a neten található ismereteket. Egy tudósok által lektorált könyv azért megbízhatóbb, mint a wikipédia.
A net széleskörű használata óta látványosan romlik továbbá a gyerekek szövegértése, ami nem véletlen. Amiben viszont kétség kívül sokat segít az a nyelvtanulás illetve alap készségek elsajátítása. (pl főzés, receptek, kézműves dolgok)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!