Miért használják sokan a "fiú", "lány", "srác", "csaj" megnevezéseket felnőtt, lassan középkorú emberekre is?
Én amúgy 27 éves vagyok(általában jóval kevesebbnek néznek), de már így is leginkább a fiatalember megnevezést tartom magamhoz legközelebb állónak, a fiú az már olyan gyerekes. Néha jól is esik, amikor "uram"-oznak 😀, ez nyilván helyzetfüggő.
Ezt így nem tudom követni mikor nálam idősebb emberek is így beszélnek egymásról és akkor kiderül, hogy az illető már középkorú.
Ti hogy látjátok, mikor van helye az ilyen megszólításoknak és mikor nincs?
Volt egy kollegám, 50-es nő, minden nála fiatalabb férfit fiúcskázott. :)) De nem lenézően meg semmi.
Én 30 évesen korombelieket simán csajszizok/pasizok (nem szemtől szembe, hanem ha beszélek vkiről), persze helyzete is válogatja.
Magamat se tartom olyan öregnek, hogy asszonyozni kelljen. :)
Te is 27 éves srác lennél nálam, szerintem ebben nincs semmi sértő. :)
Az okán még sosem gondolkodtam, talán amiatt, hogy magamat is fiatalabbnak érzem a koromnál.
#3 Nem, abszolút nem lenne sértő.😀 Én az "asszony" kifejezést nem igazán szoktam használni, inkább a "hölgy"-et, az elfogadottabb.
Nekem egyszer volt egy olyan élményem, hogy mentem egy szervezett túrára és jőtt velünk egy kisgyerekes nő egy babahordozó kendővel és úgy hivatkoztak rá, hogy a "babás lány". Nekem ez valahogy olyan furcsán hangzott, nem tudom én egy otthon babákkal játszó kisgyerekre gondolnék, ha ezt a kifejezést használnám, de lehet én vagyok maradi. :))
ezek a kifejezések nézőpont kérdései... Huszévesen a harmincötöt férfinak mondod, mikor te magad is közeledsz a harminchoz, már srácnak, mert korodbeli... Ez ilyen.
Amúgy én a srác kifejezést nagyon kedvelem, van benne egyfajta férfias lazaság.
Szerintem helyzetfüggő is, hogy mit használ az ember. Pl. tudomisén, sorban állok a boltban, tévesen engem szólítanak, akkor úgy szólok, hogy "ó, szerintem a hölgy (vagy úr) előttem volt!" Akkor is, ha 25 éves meg akkor is, ha 55.
De ugyanezt a szitut otthon páromnak már úgy fogom elmesélni, hogy a csaj/nőci (srác/pasi) már majdnem belém kötött, hogy tolakodni akartam. :)
Persze, hogy csúsznak a kifejezések, mert nem abban a világban élünk, amikor 16 évesen kiházasították az embert, azt elkezdték csinálni a gyerekeket sorban, mint az orgonasíp.
Férfi szó alatt az ember bizony azt érti, azt a képzetet társítja hozzá a fejében, amikor az illető már egy kopaszodó, megpocakosodott, pödörtbajszos, bőnadrágos (minden mást le6uzizó), megmakacsolt valaki, aki élettelen zombiként hordja haza a melóból az asszony által elvárt fizetést, hogy az megvalósíthassa belőle a megálmodott kis világát az X gyerekkel. Aki nem ez a kategória, azt nem fogják férfinak hívni, és ő maga se fog harcolni érte, hogy ezt a kifejezést rásüssék, ha 25 éves, ha 35.
Nyilván szerencsésebbek azok a nyelvek, ahol a "fiú" és a "férfi" kifejezés között van még 7-8 árnyalat, és lehet használni is őket a mai huszon-harmicéves fiatalságra. Tehát van szó arra is, ha valaki nem megrondult trogylinak néz ki harmincegynéhány évesen.
Tényleg akkora szakadék van a mai fiatalság, és a korábbi nemzedékek között, hogy egyszerűen nem lehet őket ugyanazzal a szóval illetni. Az ember sokkal inkább attól kap hülyét, mikor bemondják a híradóba, hogy a "19 éves férfi" így meg úgy... Hát mi a 19 éves a mai világban? Gyerek. Ül az iskolapadban (öt év múlva is még ott fog) és retteg, ki ne hívják felelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!