Az ókori és középkori Európa embere jellemzően jobb/fejlettebb erkölccsel rendelkezett, mint a modern kori?
Mivel nem éltél azokban a korban csak hallomásból ismerheted ezeket(a hallottak egyrésze is ilyen-olyan begyökereződött tévhit). Mivel a jelenlegi világban nem találod a helyed, könnyű egy másik tök ismeretlen kort idealizálnod és ezzel összevetni a ,,romlott jelenkort".
Hogy a középkori vagy ókori társadalomban mennyire találnád a helyed senki nem tudhatja.
Az ókori Róma, ahol gladiátor viadalokon örjöngtek, olyan orgiákat tartottak amiket ma a Dark Weben is alig-alig látsz, vagyontárgyakként kezeltek embereket mitől lenne erkölcsösebb mint a mai kor?
A középkorral kapcsolatban elég csak megemlíteni a Borgia klánt és a pápaság ilyen-olyan botrányait. Ez is miben volt jobb ilyen szempontból mint bármely másik kor?
A Viktoriánus kor híresen képmutató volt. Viktória királynő feltehetően valami személyes frusztráció indíttatásából akarta elérni, hogy egyetlen alattvalója se kettyinthessen egy jót lelkiismeret furdalás nélkül. Mit is értek el vele? Mindenki nagyon tiszteletreméltónak és becsületesnek mutatkozott, de közben olyanokat műveltek amiken a ma embere is csak nézne.
A két világháború kora szintén miben lenne erkölcsileg fejlettebb mint a jelen?
A 20.század második feléről meg ne is beszéljünk...
Az elmebeteg vezetőik, a társadalom rájuk kényszerített egyfajta viselkedési normát.
Bizonyos rétegnek bizonyos erkölcsöt kellett színlelni kifelé. Aztén hogy lapu alatt mik zajlottak, az más kérdés .
Ha végigtekintesz az eddigi történelmen, az emberi természet tulajdonképpen mindíg ugyan az, csak a díszlet és színjéték változik.
Azért nincs értelme a kérdésnek(mondjuk az itt adott válaszoknak még kevesebb), mert nincs egy objektív kritériumrendszer amivel ezt meg lehet határozni. Modern liberális szemmel nézve, persze régen minden rossz volt. Nem nagyon értik különben a válaszadók hogy ha tetszik ha nem(tök mindegy erről mit gondolunk), az úgynevezett felvilágosodás előtt százszor erősebb hitük volt az embereknek. Ki halna ma kínhalált az elveiért? Ki menne háborúzni az üdvözülés reményében? Biztos ma is van egy két ilyen, csakhogy régen ez volt az általános. A technikai fejlettség is azért stagnált(vagy legalábbis nagyon lassan haladt, sokszor visszaesett), mert az embereket nem különösebben foglalkoztatta a technológia(persze aki materialista az ezt úgyse hiszi el). Olyannyira hogy az ókorban már ismerték a gőzgépet(vagy legalábbis annak primitív formáját), sőt az elektromosságot is(bagdadi cserépedények, egyiptomi villanykörte). [link]
Azonban ezek mégsem terjedtek el, holott már kétezer évvel ezelőtt lehetett volna ipari forradalom. Pontosan azért mert az emberek egész életükben a túlvilágra készültek, nem pedig arra hogy maguknak anyagilag jobb körülményeket teremtsenek elsősorban. Vajon miért volt egy pápának akkora hatalma hogy a császár letérdelt előtte(holott katonailag semmi volt a Birodalomhoz képest)? Azért mert az emberek hittek benne hogy ő Isten földi helytartója. El tudnánk ma akárcsak hasonlót is képzelni? Hol térdelne ma le mondjuk egy amerikai elnök egy spirituális vezető előtt?
Azért kapok herótot az ilyen Spartacus meg Trónok Harca típusú sorozatokat, mert a múltba(vagy a Trónok Harca esetén, azt idéző körülményrendszerre) projektálja a modern ember erkölcsét meg gondolkodását, mintha az emberiség minden időpillanatban ugyanolyan lenne. Dehát pont ez a lényeg. Ha a középkorban olyan anyagiasan gondolkoztak volna mint a Trónok Harca szereplői, akkor a középkor meg is szűnt volna.
A fintorgók kedvéért azért hozzáteszem, ez nem értékítélet volt a részemről, hanem egy neutrális ténymegállapítás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!