Szerintetek mi az erkölcs ? Létezik egy egységes, közös, oszthatatlan erkölcs, vagy az erkölcs társadalomtól függ, vagy esetleg minden embernek van egy saját erkölcse ?
Figyelt kérdés
2020. jún. 22. 16:48
1/11 hollófernyiges válasza:
Az erkölcs az a társadalmi közmegegyezés arról, hogy hogyan kell viselkedni egymással. Jórészt tanult, de vannak benne genetikai elemek is.
2/11 A kérdező kommentje:
És mi van ha 2 társadalom mást és mást tart erkölcsnek ? Kinek van igaza ?
2020. jún. 22. 17:01
3/11 anonim válasza:
Egyiknek sincs jobban igaza, mint a másiknak. Az erkölcs koronként, társadalmanként, sőt akár családonként változik.
4/11 Thispain válasza:
Mindkettejüknek. Az erkölcs, mint olyan, az nemzetközi szinten szubjektív, hasonlóan ahhoz, hogy egy Lada piros-e vagy zöld. A kérdés az, hogy kit és mit és hogyan vesz figyelembe.
5/11 anonim válasza:
Alapból nem létezik oszthatatlan közös erkölcs, az emberiség feladata megalkotni azt az erkölcsi minimumot, amit globálisan el kellene fogadnunk.
6/11 A kérdező kommentje:
És azt ki lehet jelenteni, hogy amit a többségi társadalom elfogad és tolerál, az a konszenzus erkölcsöt illetően ?
2020. jún. 22. 18:45
8/11 anonim válasza:
"És azt ki lehet jelenteni, hogy amit a többségi társadalom elfogad és tolerál, az a konszenzus erkölcsöt illetően ?"
Nem lehet kijelenteni. Pl szerintem minden országban, minden társadalomban (vagy akár földrajzilag teljesen máshol) vannak olyan népcsoportok, kisebbségek, amiket az adott társadalom nagy része alsóbbrendűnek ítél és ha módja lenne rá, akár szívesen ki is irtaná őket (ha nem is személyesen, de legalábbis támogatná, hogy eltegyék őket láb alól). Ettől még pl a népirtás sosem lesz erkölcsös.
9/11 anonim válasza:
Egyetértek az előző válaszolókkal, az erkölcs szerintem is egy képlékeny dolog, ami folyamatosan változik és mindig szubjektív vagy interszubjektív. Hiába akarnánk megegyezni néhány aranyszabályban, már az szubjtekív lenne, hogy milyen forrást választanánk ki a szabályok létrehozásához.
10/11 anonim válasza:
Szerintem van egyetemes erkölcs is, ami korokon, népeken átível. Ezek általában azok, amiket különböző filozófusok, vallásalapítók írtak meg máskor és máshol. Kell lennie valami szerves jónak és rossznak. Például az élet, az elesettek/gyámoltalanok védelme, az érzelmeink szabályozása, az értelem fejlesztése, az érzelmek kontrollálása értelemmel szerintem nem társadalmi követelmény, a rendszerekben való gondolkodás felülkerekedése a szűk látókör felett, szerintem a sorsunk kovácsolt így, mégha egyes korokban ezt el is felejtik az emberek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!