Megosztó kérdés lesz de szerintetek mennyi ideje van még a földnek?
Nem megyek bele a részletekbe, csak röhej, hogy szerinted fel van fújva és pár ezer, pár tízezer évig az emberiség biztonságban van. Igen, csak lelassítani tudnánk a kihalást, vissza fordítani nem.
Az esőerdők fogyása meglehetősen aggasztó. Bolygónk összes növény- és állatfajának 10%-a az Amazóniában lelhető fel. Körülbelül 30 millió ember él ezen a területen. Ez az esőerdő 100 millió tonna szenet tárol, megköti a levegőben lévő szén-dioxidot, miközben a légkörben lévő oxigén 20%-át állítja elő. Az esőerdők képezik az első védvonalat a klímaváltozás elleni küzdelemben.
Mi történne, ha az amazóniai esőerdő eltűnne?
A Reader's Digest 8 pontba gyűjtötte ennek következményeit:
Csökkenő csapadéktevékenység
Az Amazonas nem csak a saját, hanem a környező régiók esőzéséért is felelős. Az erdőirtás kiemelten csökkenti az esőzéseket Brazília déli, erdőmentes, gazdag mezőgazdasági területein, valamint Paraguay és Uruguay hasonló területein.
Növekvő aszály
Kevesebb esővel természetesen az ivóvíz is kevesebb lesz és fokozódik az aszály. Sao Paulóban a közelmúltban tapasztalható aszályt egyre jobban súlyosbítja az Amazonas erdőirtása. A szója-, és marhahústermelők hiába tisztítják az erdőt saját profituk érdekében, ezzel a víz is csökken a mezőgazdaságban, veszélyeztetve az élelmiszer- és ivóvízellátást.
Több üvegházhatású gáz
Az egyre több fakivágás során óriási mennyiségű, a bolygót melegítő üvegházgáz szabadul fel. A szén-dioxid kibocsátás oly' mértékben növekszik, hogy mindenki szenvedni fog a rosszabb levegőminőségtől és a globálisan melegebb hőmérséklettől.
Több árvíz
Az Amazonas egyes régióiban már 25%-kal csökkent a csapadékmennyiség, de ha megérkezik az eső, hatalmas mennyiségű árvizet okoz. A szárazabb és hosszabb száraz időszakok, majd az áradások megnövekedése egyre fokozódik, ha az esőerdők eltűnnek. Nemcsak az eső mennyisége, hanem a régió teljes éghajlata megváltozhat, aminek a következményei jóval messzebb is hatással lesznek ránk.
A biodiverzitás elvesztése
Megdöbbentő számú növény-, állat- és rovarfajnak ad otthont az Amazonas-medence. Naponta átlagosan egy új fajt fedeznek itt fel. Ezek közül sokan halálos ítélettel szembesülnek, mivel tenyésztési arányuk csökken és az élelemért folytatott verseny fokozódik.
Veszteség a gyógyászati lehetőségekben
Az emberi betegségek csaknem 90%-a gyógyítható vényköteles gyógyszerekkel, amelyeket a természetből nyerünk, mint például a kígyóméreg, penészgombák és a periwinkle nevű cserje. Ezek némelyike az Amazonasból származik, így az esőerdő pusztulásával ezeknek is búcsút mondhatunk.
Nagyobb és hosszabb erdőtüzek
Az Amazonas fáinak elvesztése az esőveszteséget és az aszályok növekedését idézte elő. Ez az erdőtüzek számának növekedéséhez vezetett, valamint ezek már jóval nagyobbak és sokkal hosszabb ideig égnek, mint elődeik. Ezzel még több szén-dioxidot bocsátanak ki, súlyosbítva az éghajlati körülményeket.
Szegényebb emberek
Az esőerdő nem csak a növények és állatok élettere, hanem az ott élő embereké is. A világ esőerdői 300 millió embernek biztosítanak élelmet, energiabiztonságot, jövedelmet és gyógynövényeket. Az erdők megszűnése ezeket az embereket tenné földönfutóvá, akiknek a nagy városokban vagy gazdagabb országokban kellene munka után nézni.
Az emberek túléléséről volt szó.Nem lesz kényelmes életünk,sokan meghalnak majd de nem fogunk kihalni.
Tisztában vagyok vele,hogy mit okoznak a tüzek.
Egyébként meg örülök hogy beszélnek róla,de az ilyen hlyeségektől falramegyek hogy 20éven belül kihalunk meg hasonlók.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!