Van a tanultság és a kommunikációs készség között összefüggés?
Nem feltétlenül.
Hogy valaki tanult, művelt, az látható abból, ahogy kifejezi magát.
Viszont attól, hogy valaki művelt, tanult, intelligens, lehetnek kommunikációs nehézségei, nem feltétlenül lesz rögtön az a behízelgő típus, aki egy zsák szemetet is elad neked aranyáron, annyira jó a beszélőkéje.
Ez egyáltalán nem függ össze.
Igen, van. Elég összehasonlítani az alig 8 általánost elvégzett kisebbség beszélgetését egy érettségivel és egy szakmával rendelkező, vagy egy diplomával rendelkező személy beszélgetését.
Aki tanult, annak több a szókincse, jobban ki tudja magát fejezni. Ettől függetlenül lehet az érzelmi intelligenciája a béka s..gge elatt, hogy az érzéseid nem tudja szavakba önteni, de az élet többi területén szépen ki tudja magát választékosan fejezni.
Aki tanult, az tájékozott is, így tudja magát fejleszteni pl. kommunikációja tekintetében, ha szükségét érzi. Ilyen például a testbeszéd, különböző kommunikációs stratégiák, hogyan add el magad álláskereséskor, hogyan állj ki önmagadért..stb.
Nem sok köze van a kettőnek egymáshoz. Az intelligenciának rengeteg megnyilvánulása van, a kommunikáció pedig egyike ezeknek. Van, aki jó benne, van aki nem, és fejleszthető ugyan, de jócskán veleszületett tehetség is.
Nem hiszem, hogy jobban ki tudná fejezni magát az, aki mondjuk évekig informatikai zsargont tanult, mint egy eladó, aki gyakorlatilag az emberekkel való kommunikációból él. Igaz ez kb minden mérnöki, reál szakra. Akiknek tényleg hatalmasat dobhat a felsőoktatás a kommunikációs képességein azok azok, akik direkt ilyen pályákra adják a fejüket, de az ilyeneknek általában már alapból van érzéke a beszédhez.
Aminek TÉNYLEG köze van a kommunikációs készséghez, az a társasági élet. Hiába olvasol szépirodalmat, meg önfejlesztő könyveket évekig; ha a szobádban kuksolva olvasol, akkor soha de soha nem leszel olyan szinten, mint az, aki ezt az időt társaságban töltötte.
Attól függ, hogy a kommunikációt hogy érted. Aki tanult annak nagyobb szókincse van és ebben a lényegi különbség ki is merült. Az ember személyisége, a szituáció, érdeklődési körei sokat nyomnak a latba. Szerintem mindenkinek van olyan távoli ismerőse aki a szakmájában istenkirály, töviről hegyire eltudja mondani annak a részleteit, de szociális helyzetekben olyan mint egy sarokba lerakott zsák krumpli.
Vagy másik példa: prezentálás. Az is egy kommunikációs forma és felnőtt, tanult emberek sokszor vértizzadnak és hebegnek habognak mert zavarban érzik magukat. Miközben a hétköznapi életükben teljesen összeszedetten tudnak beszélni. stb
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!