Ha a strandon készült képeken idegenek is vannak, ki kell takarnom az arcukat, mielőtt posztolom?
#3-as hallott valamit, csak nem pontosan mondták neki, vagy rosszul jegyezte meg.
a ráutaló magatartás létrző jogi forma, de csak téves értelmezése, hogy ha nem tiltakozik valaki, akkor megengedte. ez nem így van. az engedélynek ugyanis egyértelműnek kell lennie. ha nem tiltakozik valaki, abból nem egyértelmű, hogy tudta és nem zavarja, vagy nem is sejti, hogy fotóztak. ha belemosolyog a fényképezőgépbe, vidáman integet, az ráutaló magatartás, de csak annyit jelent hogy a fotó elkészítése nem zavarja. arra viszont nincs ezzel engedélyes, hogy bárhol közzé is tedd a képet, abba ugyanis nem lehet ráutaló magatartással ÍGY beleegyezni.
a ráutaló magatartással történő engedélyezés szabályszerű esete, hogy kifüggesztik valahol a házirendet és a belépéssel, a szolgáltatások igénybevételével automatikusan elfogadod a szabályokat, akkor is, ha nem olvastad el őket.
így korát szerződést a BKV-val, amint felszállsz a buszra/villamosra és elfogadod hogy neked ezért fizetned kell, így fogadod el azt is, hogy koncerten és sporteseményen tilos neked fotózni, de rólad készülhet félvétel. ugyanígy fogadod el, hogy a fesztiválokon bárki lefotozhat téged (cserébe ott a koncerteken kívül te is bárkit lefotózhatsz)
itt olvashatsz erről bővebben is:
#3-as a rendőr dolgot is alaposan félreértette, mert a rendőrt pont intézkedés közben lehet csak fotózni, mert olyankor hivatalos személy, az állam képviselője, akinek ellenőrizhetőnek kell lennie, nem magán személy, éppen ezért nem jár védelem a személyiségi jogiainak.
amikor nem intézkedik, akkor ugyanolyan magán személy, mint bárki más és ugyanúgy védi a törvény a személyiségi jogait.
ráadásul még ebben sem értettek egyet a különböző bírósági szintek, ezért komoly pereskedés zajlott róla éveken át. most már talán nem lesz több ilyen vita:
Csodás gumiszabályunk alapján elvileg rá lehet húzni, hogy tömegfelvétel, és akkor a nyilvános helyen készült képet nyilvánossá lehet tenni!
"Az új Ptk 2:48. § [A képmáshoz és a hangfelvételhez való jog] úgy rendelkezik, hogy
Képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges.
Nincs szükség az érintett hozzájárulására a felvétel elkészítéséhez és az elkészített felvétel felhasználásához tömegfelvétel és nyilvános közéleti szereplésről készült felvétel esetén."
Amúgy ha kimész az utcára, vagy akár a strandra, már nyilvánosságra hozod magadat, mivel ezek olyan területnek számítanak, ahol nem gyakorolhatsz kontrollt afelől, hogy kik láthatnak meg (szemben például a lakásoddal, vagy egy nyilvános WC-vel). Ezért tartom komikusnak, hogy még az utcán, strand emberek ezrei megláthatnak, legálisan rádnézhetnek (kíváncsi vagyok, mikor fog már ez is személyiségi jogokat sérteni...), addig egy netre kitett fotón már nem láthatnak meg. Agybaj, na, elég súlyosan paranoiás lehetett az a jogász, aki ezt a szabályt kitalálta, biztos azt hiszi, hogy a kamera kiszívja az emberek lelkét. 😃
Elég óriás g*cinek kell lenni amúgy, hogy valaki bepereljen valakit, mert lefotózta egy nyilvános helyen, reméljük nincs sok az ilyen emberből. 😃
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!