Most akkor lőjem magam fejbe, amiért nem érdekel egy tekintélyesebb, jól fizető terület sem vagy mi? Miért kell ezzel bántani?
Bölcsészkaron, egy nyelvszakon tanulok, amit azért választottam, mert valóban érdekelt, szerettem nyelvet tanulni és most sem bántam meg. A szabadidőmben is szívesen foglalkozom vele és próbálok minél több lehetőséget találni, ami hasznos lehet a tanulmányaim szempontjából. Én tök jól érzem magam, szeretem, amit csinálok és elégedett vagyok az életemmel. Ennek ellenére mégis lelomboz az, hogy mennyi beszólást kapok emberektől... Alapvetően azt vallom, hogy "ne érdekeljen mások véleménye és egyik fülemen be, a másikon ki", de azért igenis rosszul esik és bánt, főleg ilyen mennyiségben.
Azzal semmi bajom nincsen, ha valaki ugrat, csipkelődik vagy viccel, de amikor tényleg azt érzem, hogy valaki szimplán szánt szándékkal meg akar bántani, akkor azt már nem bírom. Elegem van belőle, hogy folyton hülyének néznek és olyan megjegyzéseket tesznek, hogy biztosan csak azért válaszottam ezt a szakot, mert lusta voltam tanulni, minden máshoz ostoba voltam és csak ide volt esélyem bekerülni. Valamint vannak ezek a tipikus bölcsész sztereotípiák, amiket szintén szeretnek hangoztatni...például, hogy én is biztos csak úgy gondoltam, hogy szétbulikázom, szétdrogozom az agyamat és akkor a végén majd a kezembe nyomnak egy diplomát, mert az ilyen büfészakokon nulla erőfeszítéssel is meg lehet szerezni a papírt, ami kb. annyit is ér. Egyesek folyton mutogatják nekem az álláshirdetéseket, hogy miért nem hagyom ott az egyetemet és megyek el inkább összeszerelőnek vagy eladónak, sőt még szakmákat (hegesztő, asztalos..nem is értem) is mutogatnak, hogy inkább tanuljam ki, mert annak legalább van értelme. Valamint úgy általában a többség kiröhög, lenéz, lesajnál, még olyanok is, akiktől nem várná az ember, például egy betanított munkás is ki tud osztani, hogy én micsoda ingyenélő semmirekellő vagyok...Nem mintha ő kevesebb lenne vagy bármi ilyesmi, de azért érdekesnek találom, hogy mindenki nagyon ért mindenhez, úgy, hogy nincsen semmilyen releváns tapasztalata az adott területtel kapcsolatosan.
Természetesen nem mindenki ilyen, mert vannak olyanok is, akik ezt elfogadják vagy nem foglalkoznak vele (szerintem sincsen ennek nagy jelentősége emberi kapcsolatoknál), sőt vannak olyanok, akiket még érdekel is és kíváncsiak, kérdezgetnek stb., de sokaknál olyan szintű gyűlölettel találkozom, hogy az valami hihetetlen és lassan már szinte úgy érzem magam, mint valami utolsó söpredék élősködő senki...
Több "bölcsész" ismerősöm van, egyikük nagyon jó barátom,
közük nincsen a primitív emberek által szajkózott sztereotípiákhoz. Ő egy külföldi lapnak dolgozik, nem kevés a fizetése.
"azért érdekesnek találom, hogy mindenki nagyon ért mindenhez, úgy, hogy nincsen semmilyen releváns tapasztalata az adott területtel kapcsolatosan. "
Ja és 10 millió szakértő országa vagyunk, ezt nem tudtad? :)
Nekem is olyanok okoskodtak már a szakmámmal kapcsolatban, akiknek lövésük sincsen róla.
ha csakak nem tolmácsnak vagy fordítónak készülsz, akkor a nyelv önmagában semmit nem fog érni, csak egy eszköz, ami szükséges a jobb munkákhoz.
egyébként később is tanulhatsz még bármit.
Én sem érzem úgy, hogy bármely ilyen jellegű sztereotípia igaz lenne rám és a szaktársaim közül se igazán tudnék mondani olyat, aki megfelel ezeknek az elképzeléseknek. Bár szerintem, ha igazak lennének sem kellene sértegetni a másikat.
Értelemszerűen azok mondják, akik tudnak róla, hogy mit tanulok és, ha már ez a véleményük, akkor kihasználják az alkalmat...Közeli családtagok, barátok nyilván nem így kezelik ezt az egészet, mert szeretjük, tiszteljük egymást stb. és, ha nem is értünk egyet mindenben, akkor sem kezdjük el pocskondiázni a másikat. Ismerősökre, a család barátaira, rokonokra jellemző leginkább (de friss ismertségek esetében is volt már ilyen), akikkel találkozom, legyen szó arról, hogy valahol csak összefutunk és váltunk néhány szót vagy akár a rokonokkal egy ünnep kapcsán és azért ez egy olyan téma, ami elég gyakran szóba kerül. A koromból adódóan mindenkinek ezek az első kérdései, hogy “Mit tanulsz?”, Hol tanulsz?”, “Tetszik/nem tetszik?” (meg egyébként ide tartoznak a “Van végre valakid?” és az ehhez hasonló kérdések, de most nem erről van szó). Én pedig nem fogok menekülni előlük vagy bujdosni, hogy ne vegyenek észre vagy nem tudom, bunkó sem akarok lenni, hazudozni sem akarok és különben sem látnám semmi értelmét, szóval felvállalom és elmondom őszintén, mert nem érzem úgy, hogy bármit is szégyellnem kellene ezzel kapcsolatban, viszont néha már úgy vagyok vele, hogy bárcsak ne mondtam volna semmit...
Jelenleg a tolmácsolás érdekel leginkább, de még egyébként elég sok irány megtetszett ezen kívül is, szóval 100%-os konkrét tervem egyelőre nincsen, de úgy vagyok vele, hogy ez majd kialakul. Pont emiatt szeretnék minél több dolgot kipróbálni, megtapasztalni, a szabadidőmben is ezen ügyködök és úgy érzem, hogy mindenképpen hasznos. Valamint ez eleve nem egy nyelviskola, tehát értelemszerűen nem csupán magát a nyelvet tanulom. Illetve igen, később is lesz még lehetőségem tanulni, ha esetleg meggondolnám magam, nem jönnének be a számításaim vagy akármi. Bár nem véletlenül választottam ezt a szakot, ha más érdekelt volna és pl. közgazdász vagy mérnök vagy biológus vagy bármi más akartam volna lenni, akkor most annak tanulnék...de talán akár még ez is változhat, ezt senki nem láthatja előre.
Megkérdezhetem, hogy milyen nyelvszakon tanulsz? Én anglisztikán végeztem, most fordítóin vagyok. Nekem soha az életben nem szólt be a környezetem amiatt, hogy milyen szakon tanulok. Maximum egy eset jut eszembe, amikor egy eladó kollégám (:D ) beszólt, hogy mit akarok ezzel, amikor már Dunát lehet rekeszteni az ilyenekkel. Az a baj, hogy a magyar emberek általánosságban félelmetesen ostobák és bunkók valamint nem tudnak disztingválni (tisztelet a kivételnek persze!). Nem fogják fel, hogy oké, hogy az ilyen-olyan mérnöki meg informatikai diplomákkal ér legtöbbet az ember, de vannak bizonyos embertípusok akiknek egyszerűen ha megfeszítik magukat sem fekszenek ezek a területek. Egyszerűen nem ilyen beállítottságúak, és kész. De azért erőltessék magukra, mert az 'nem büfé' meg azzal 'jól lehet keresni'. Szerintem az lenne a normális, hogy mindenki azt tanulja, ami érdeklődési köréhez a legközelebb áll, csak sajnos ebben az országban csak egy mérnök meg egy informatikus tud igazán érvényesülni. Szomorú, hogy pl. Angliában a legtöbb diák angol irodalom szakon tanul tovább, és ott ez olyannyira normális és elfogadott, hogy senki nem szólja meg őket, hogy 'te büfé szakon végeztél'. Sőt, el is tudnak normálisan helyezkedni utána. Értem én, hogy ennek az országnak nem bölcsészekre van szüksége, de akkor miért is hirdetik meg ezeket a szakokat? Egyébként általában azok okoskodnak a legjobban akiknek fogalma sincs, hogy adott szakon mit tanul az ember, csak meghallja, hogy nyelvszak, vagy bölcsész és máris a láblógatással azonosítja. Hát elég nagy tévedésben élnek ezek az emberek, mert én pl. szétgüriztem magam a 3 év alatt, semmiféle láblógatás nem volt. Én nem bántam meg, hogy elvégeztem, mert tudtam, hogy semmi más nem érdekel, képtelen lennék mást elvégezni. Ha az a sorsom, hogy kevés fizuval tengetem végig az életem, hát vállalom. DE legalább nem erőltetek magamra valamit, amit tudom, hogy vagy otthagynék, vagy ha el is végezném és benne dolgoznék, csak szenvedést okozna. Kedves kérdező! Gondolom te is hasonlóakat gondolsz, szóval vagy mondd el ezeket a drágalátos ismerőseidnek, vagy szakítsd meg velük mihamarabb a kapcsolatot, mert az ilyen emberek csak arra valók, hogy lehúzzanak, meg a saját kisebbségi érzésüket rajtad éljék ki. Kíváncsi lennék, hogy ők milyen végzettséggel rendelkeznek. Szerintem a legjobb az lenne, ha sürgősen kizárnád őket az életedből.
Egyébként nekem nem a környezetem szól be, hanem innen-onnan olvasom az infókat, hogy jaj a fordítás sem ér semmit. Van aki azt mondja pár év múlva már gépek fordítanak, és kihal a szakma. Van aki azzal jön, hogy EGY nyelv (főleg egy angol) sz.arra sem elég (holott pl. nálunk pont azt hangoztatták, hogy azért indítanak egynyelvű képzést mert sokan csak az angol-magyar nyelvpárt használják, meg abból van igazán sok megbízás, és más egyetemen is hallottam, hogy azért indítottak csak egynyelvűt). Olyan is van, aki azt állítja, hogy nagyon be kell dolgoznod magad a szakmába, hogy elismert legyél, szóval teperned kell ezerrel. Én már úgy vagyok vele, hogy elvégzem, kb. fél évem van lassan hátra. Aztán lesz ami lesz. De ezek alapján kb. ja, fejbe lőhetjük magunkat :D Unom már, hogy mindenki okoskodik, de a legtöbb embernek semmi tapasztalata az adott területen, csak imádja megmondani a tutit. Nem mondom, hogy nincs igazuk, lehet, hogy ez mind így van, csak tényleg nagyon fárasztó már, hogy különböző szakokat mindenki próbál lehúzni. Én örülök, hogy van egy diplomám, legyen az bármi is. Ezzel MÁR jobb esélyeim vannak az életben, és neked is kérdező, mint egy érettségizettnek. Szerintem ne foglalkozz senkivel, csak csináld ami és ahogyan jólesik. Én is így fogok tenni.
Egy nyelvszakos lány.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!