Miért menő olcsó (300 Ft-os borokat) inni?
Gondolom mert csak jól akarják magukat érezni minél kevesebb pénzből.
Amúgy ezt az igényes és igénytelen dolgot magyarázza meg valaki. Aki 100.000Ft-os skót whiskyvel issza magát talajrészegre az mennyivel igényesebb mint aki 3000ft-ossal teszi ugyanezt?:D A célja mindkettőnek ugyanaz volt, szóval melyik az igényesebb?
Nem menő. Csak nekik van eszük, és ha be akarnak rúgni, akkor nem a minőségi bort veszik hozzá, hanem az olcsót. Mert az pont arra van: eléri ugyanazt a hatást, mégsem gatyásodol le tőle.
A minőségi borokat nem buliban isszák, hanem mondjuk borkóstolón vagy elit éttermekben. Ott illik olyat fogyasztani, amiből 1 deci többe kerül, mint a bulis piából 1 liter. De ott nem is isszák magukat részegségig az emberek, 1-2 pohárral isznak csak meg belőle az íze, nem pedig a hatása kedvéért.
@15:
"Minőségi ital nem lehet édes vörösbor, legalábbis nálunk nincs elég napfény hozzá."
Hű... ez így nagyon túl van egyszerűsítve. Pl botritiszről (Botrytis cinerea-ról) hallottál már? :) A kékszőlőket is ugyanúgy megtámadhatja, mint a fehérszőlőt, és megfelelő körülmények között ugyanúgy a szőlőszemek töppedével járó nemesrothadást indíthat el, mint fehérszőlőnél. Ennek segítségével bizony Magyarországon is lehet minőségi édes vörösbort készíteni - régebben szokás is volt, mostanában már kevésbé az.
Némi szőlészeti/borászati nehézséget rejt az ügy, de legyőzhető azért. (Kevés kékszőlőfajta alkalmas rá - leginkább a szőlészetileg amúgy is igen problémás kadarka. A botritisz a szőlőbogyó héját roncsolja, a töppedést is úgy idézi elő, de a festőlevű szőlők kivételével pont ez a héj tartalmazza azokat a színanyagokat - antocianinokat - amiktől vörös egy vörösbor. És a botritisz bizony ezt is roncsolja, a kadarka pedig amúgy is szegény ezekben. De intenzívebb héjon áztatással, lelkesebb csömöszöléssel, horrile dictu, pektinbontózással lehet segíteni a dolgon.)
Aztán ún DMR módszerrel is elindítható a kékszőlő töppedése (a szálvesszőt hetekkel a szüret tervezett időpontja előtt átvágják). Itt mondjuk rezeg a léc az eredménynél, mert a fenolos és aromás érés nem tud igazán végigmenni, de egy mustsűrítményezett pancsnál azért jobb lesz a bor, ha körültekintéssel alkalmazzák a DMR-t.
Aztán létezik szalmabor is a világon :)
Na meg mindenféle ilyen trükk nélkül is, aká 30-40g/l cukortartalmú teljesen természetes félédes vörösborok néha születnek Magyarországon is. Legutóbb 2012-ben sikerült ezt több pincészetnek ks megcsinálnia, az amúgy igen jó cukorgyűjtő Merlot-val.
Szóval kicsit összetettebb a helyzet ennél :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!