Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Valaki elmagyarázná a poént...

Valaki elmagyarázná a poént ebben a viccben?

Figyelt kérdés

Az aranylakodalmon az idős férj a múltról mesél a vejének:

-Most már megöregedtem,bevallhatom,hogy fiatal koromban nagyon sok férj fejére feltettem a szarvat.

A felesége megszólal:

-Én csak egyére.



2017. aug. 15. 20:15
 1/4 anonim ***** válasza:
Mindketten csalták egymást.
2017. aug. 16. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A poén második része az, hogy míg a férj ezt még megtehette a házasság előtt is, tehát lehetett akkor egy nagy nőcsábász, aztán miután elvette a feleségét megjavulhatott, viszont a felesége ezt már biztosan a házasságuk után tette. :D
2017. aug. 16. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Valahogy már összeállt a kép,tehát akkor a "feltenni a szarvat" kifejezés a megcsalásra utal? Ezzel nem voltam tisztában.
2017. aug. 16. 07:42
 4/4 anonim ***** válasza:

"Felszarvazottnak nevezzük azt a férfit, férjet, akinek a felesége a háta mögött, a férj kijátszásával megcsal.

Nagyon régi és nem teljesen tisztázott eredetű kifejezésről van szó, a magyar nyelvbe a 18. században került át, valószínűleg a németből, azonban a legtöbb európai nyelvben megtalálható valamilyen változata, a görögök pedig már az i.sz. 2. századtól használták.

Ez magyarázza, miért csak férfiakra vonatkozhat a felszarvazott jelző, hiszen a régi időkben más megítélés alá esett a nő és a férfi: ha egy férj csalta a feleségét, az társadalmilag teljesen elfogadott volt, míg egy nő kalandjai felháborodást váltottak ki, a férjét pedig gúny tárgyává tették.

A kifejezés eredetére több verzió létezik, nem tudható azonban biztosan, melyik a valódi forrás. O. Nagy Gábor Mi fán terem? című könyvében gyűjtötte össze a lehetséges történeti kiindulópontokat, melyek közül néhányat bemutatunk.

Vadászat és szobor

Léteznek anekdotaszerű magyarázatok, melyek érdekes és tanulságosak ugyan, azonban minimális az esélye, hogy valóban a kifejezés eredetéül szolgálnak. Az egyik szerint Andronikosz görög császár a legszebb nők férjeit azzal tartotta távol a várostól, hogy vadászati jogot adományozott nekik, és ezt az ajtajukra festett szarvastülökkel jelezték.

A másik - szintén kevéssé hihető - legenda, hogy egy Virgilius nevű varázsló készített egy ércszobrot, amely választ adott arra a kérésre, hogy egy nő csalja-e a férjét. A feleségnek be kellett dugnia egyik ujját a szoborba, és ha félrelépett, a szobor leharapta az ujját, a férjnek pedig szarvai nőttek

Tekintély és ostobaság

A régiek a szarvat az erő, a hatalom, a tekintély jelképének tekintették, így az egyik magyarázat szerint épp ezt gúnyolja ki a szólásmondás. Szarvat kap, azaz hőssé válik a megcsalt férfi - mondták ironikusan, hiszen épp az ellenkezője történt vele.

Az asztrológiával is összefüggésbe hozható a kifejezés eredete. Az ősi hiedelem szerint a Bak jegyében született embereknek szerencsétlen a házasságuk, a Bak férfiakat nagy valószínűséggel megcsalja a feleségük. Ha tehát valaki szarvakat kap (hiszen a Bakot szarvval ábrázolják), beteljesedett rajta az égövi jegyéhez rendelt sors.

Végezetül kicsit fantáziátlan, de igen valószínű magyarázat lehet, hogy azok az állatok, amelyek szarvat viselnek, például az ökör és a kos, általában közmondásosan türelmesek és ostobák. Gonoszkodó eleink szerint a megcsalt férj sem sokban különbözik ezektől a jószágoktól."

2017. aug. 16. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!