Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Hová hanyatlik ez a társadalom?

Hová hanyatlik ez a társadalom?

Figyelt kérdés

"Videósorozatunk mai epizódjában nagyi bekövet Instán!"

Egy levelező rendszer fejlécén jelent meg a fentebbi idézet. Mi szükség van erre a sok elmebeteg "be" igekötős csinálmány szóra? 50 év múlva a Föld a "barmok bolygója lesz!!



2017. aug. 4. 14:44
1 2 3
 21/23 anonim válasza:
22 f voltam.
2017. szept. 18. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:

Iolyen alapon te is kérdező része vagy a nyelv "hanyatlásának" mert messze nem úgy használod a magyart mint azt mondjuk 200-500-1000 éve használták őseink.


Te például használod a "vala" szót bármilyen mondatszerkezetben?

Vagy használsz -anda, -ende végződést a jövő idő kifejezésére? Például "íranda", "mondanda", "küldende".

Nem hinném.

Mondhatni, te is egy "elrontott" magyart beszélsz, egy 1800-as állapothoz képest.

Legalábbis elrontottként értelmezi egy magadfajta vaskalapos a nyelv változását, megújulását.


Ahogy már írták előttem, az élő nyelvek változnak. Minden ami öröklődik, az változik. A nyelv ugyan olyan mint az élővilág. Az élővilágban bekövetkező generációkon átívelő változást evolúciónak nevezzük. A nyelvben ugyan ilyen "evolúció" figyelhető meg. Bizonyos hangok megváltoznak, bizonyos szavak módosulnak, nyelvtani szerkezetek elterjednek, mások eltűnnek.

Ezzel semmi baj nincs. Amíg a nyelv képes betölteni az információk minél pontosabb közlésének funkcióját, addig nem baj ha változik.

A nyelvújítás is pont ezt tette lehetővé: a magasabb gondolati alakzatok, fogalmak megnevezése vált lehetővé.

Lehet hogy sok esetben indokolatlan a "be-" előtag, de amíg ez nem okoz megértés beli problémákat, szerintem nem probléma. Én is idegenkedek használni sokszor, de sok eset van amikor valóban olyan jelentésbeli árnyalatot lehet kifejezni vele, amit máshogy nem lehet.

Mondhatni a könnyedebb stílushoz jól illik, ezért kevésbé komoly helyzetekben lehet használni.


Például az sokkal könnyedebb hatást kelt hogy "a képen az ajtóból befigyel a macska", mint az hogy "A képen feltűnik az ajtóból a macska". Vagy "A képen fellelhető a macska". Érzed hogy az első mondatban a "befigyel" egész más színezetet ad a mondatnak mint az utóbbi kettőben.


Szerintem minél több árnyalatot kell tudnia kifejeznie egy nyelvnek.


És nem hinném hogy a világ emiatt a teljesen természetes változás miatt hanyatlana. Inkább helyezném első helyre a hanyatlás jeleként a szociális kapcsolatok eltűnését, a fejlett világon eluralkodó mentális betegségek (depresszió, érzelmi kiüresedés) egyre növekvő gyakoriságát, vagy a fogyasztói társadalom beteges igényeit. A nyelv hanyatlása az lenne ha nem tudnánk bizonyos gondolatokat idővel kifejezni.


És ha te 50 év múlvára datálod a Föld elhülyülését, akkor sajnálattal közlöm hogy te végigaludtad az eddigi életedet. Az emberiségnek nem kell várnia az elhülyülésre mert az már évezredek óta megvan. Szerintem már jó ideje igen látványosan érzékelhető, csak éppen minden generáció beleszokik idővel abba a mélységű iszapba amiben éppen tengődik. Így mindig csak a következő generáció látszik "sötétebbnek", közben már jó ideje változatlanul rossz a helyzet.

2017. szept. 18. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:

Kérdező, lennél olyan kedves és megneveznéd azt az "aranykort" amikor az emberiség még nem volt egy bukás felé haladó faj?Amikor még nem tűntek fel társadalmi feszültségek, társadalmi igazságtalanságok, alapvető erkölcsöt sértő folyamatok?


Mert végiggondolva, nem jut eszembe az elmúlt 6000 évből olyan korszak, amikor a világon ne lett volna rabszolgatartó, más népeket kizsákmányoló, erőszakra és dogmatikus tekintélyre épülő rendszer.


Vagy ha tudsz olyan kort amikor békés, együtt élő társadalmak lakták a Földet, akkor leírhatnád.


Tudod, a "Történelem ismétli önmagát" mondás rendelkezik egy mélyebb tartalommal mint elsőre látszik.

Az emberiség azért ismétli múltbéli eseményeit, mert alapvetően nem változik az emberi természet, csak a körítés és a felhasznált eszközök.

A korrupció, a csalás, a hatalomvágy, a propaganda már jó ezer éve is ismert volt. Minden ami a mai napig megbetegíti a társadalmakat, az már az ókorban is létezett. Az emberi természet nem változik.

Szóval a dekadencia nem ma kezdődött. Csupán egyre látványosabb méreteket ölt, és több eszköz kerül azon emberek kezébe, akik ezeket a problémákat fenntartják.

2017. szept. 18. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!