Hogy létezhetnek magyarországon olyan emberek akik nem tudnak olvasni?
Ma nézelődtem egy turkálóban, és hallom hogy kérdezi egy roma nő hogy erre mi van ráírva? Utána mondja az eladó tessék elolvasni, erre elkezdi a nő: ,,nem tudok olvasni, csak a számokat ismerem, csak az árát látom."
Wtf???
Hogy a rohadt életbe lehet hogy valaki nem tud olvasni? Nem járt iskolába vagy mi? Úgy tudtam x éves korig tankötelezettség van.
A romák egy külön világ.
Én 38 éves vagyok és amikor az általános iskolát kezdtem, volt az osztályban olyan roma lány, aki már nem először próbálkozott az első osztállyal. Az én évfolyamomban se sikerült elvégeznie. Következő tanévben láttam még az új elsősökkel, akkor már 9-10 év körüli lehetett és kezdett nagyon nőies formája lenni. Aztán egyszer csak eltűnt az iskolából. Kérdeztem a rokonát, aki a második osztályba még eljutott velünk, hogy mi lett vele. Mondta, "férjhez ment".
Szinte egészen biztos, hogy ez a lány se tanult meg soha olvasni és valószínű, nem egyedi a története a 40 körüli korosztályban.
"A mai nyugdíjasok idejében semmivel nem volt kevésbé széleskörű az oktatás, mint most, felejtsük már el azt az illúziót, hogy 2000 előtt még kőbaltával vadásztunk mammutokra"
Nem Magyarországon, de Európában bőven votak olyan gyerekek, ahol hosszabb háború miatt kimaradt a suli. Magyarországon hiába volt általános közoktatás, ha a gyereknek elsősorban dolgoznia kellett. Nagymamám példájából indulok ki, akinek megvan a magához való esze, tud írni-olvasni, számolni, de döcögősen. Ő az 1930-as években járt iskolába, már amikor, mert nm mindig tudott eljutni gyalog a több kilométerre lévő helyre. És az ő esete nyilván nem volt egyedi.
Szóval csak azta akarom mondani, hogy igazán az 1950-es években indult be a közoktatás, amikor már tényleg általnosnak lehetett nevezni, ezért a 70+ korosztályban a foghíjas oktatás is okozhatja, hogy valaki nem tud rendesen olvasni.
Én sokkal elkeserítőbbnek látom azt, hogy egyre többször találkozom FUNKCIONÁLIS analfabétával. Gyanítom, hogy ezek aránya jóval magasabb mint a tényleges analfabétáké, utóbbiak lassan elfogynak.
A munkám során nagyon sok emberrel kerülök kapcsolatba, és általános tapasztalat, hogy egyszerűen nem értik, amit olvasnak. Szépen egymás után rakják a betűket, tökéletesen kiolvassák, de fogalmuk sincs a jelentéséről.
Pl. kértünk egy ügyféltől egy bizonyos dokumentumot (közismert dologról van szó). Másfél sornyi volt a levél, ami úgy hangzott: legyen szíves megküldeni x dokumentumot 8 napon belül. Ügyfél felhívott telefonon és megkérdezte, hogy akkor most mit csináljon.
Számomra ez sokkal elkeserítőbb és sokkal nagyobb problémákat tud okozni minden téren. Ahogy a kérdező által említett esetben is, az analfabéták többnyire vállalják, hogy nem tudnak írni-olvasni, a funkcionális analfabéták viszont nincsenek tisztában a hiányosságukkal, hibáikat pedig lekicsinylik még akkor is, ha szembesítik vele (és igen, ilyen pl. a helyesírás hiánya is; a vesszőhiányok is zavaróak, mert más értelmet adhatnak egy mondatnak teljesen, viszont az, hogy tulajdonnevet nagy kezdőbetűvel kell írni, szerintem alap).
Központozás hiányára/rossz használatára mutatnék egy klasszikus példát, szerintem sokan ismerik:
"A királynét megölni nem kell, félnetek jó lesz, ha mindenki egyetért, én nem, ellenzem."
vagy
"A királynét megölni nem kell félnetek, jó lesz, ha mindenki egyetért, én nem ellenzem."
Ugye, mennyire mást jelent a két mondat?
Én tanítottam egy analfabéta nőt írni olvasni, 3 gyereke volt, és a legidősebb már 14 éves.
Ő konkrétan egy megyeszékhelyen élt egész életében (ahol azért szem előtt kéne, hogy legyen az ember). Egy udvarban élte le az élete nagy részét, oda született, ott nőtt fel és soha nem ment (mehetett) a kapun kívülre. Konkrétan személyie nem volt.
Szóval az egy dolog, hogy államilag mi van előírva, az meg egy másik dolog, hogy az élet mi.
Az hogy valaki x evet jart iskolaba meg nem garancia semmire.
Sok brazil gyereket inkabb tovabbengednek a kovetkezo osztalyba ugy, hogy 10-ig nem tud szamolni, csak szabaduljanak mar toluk, nem eri meg a kinlodast
Én például alapvetően értelmes emberként is sok esetben funkcionális analfabétának tartom magam.
Megesik hogy elolvasok egy szöveget 3-szor is mire megértem hogy miről is van szó.
Persze itt nem a töltött káposzta receptjére gondolok, de vannak szerződések, hivatalos papírok, banki papírok, vagy akár szakmai tételek amiket nem elég hangosan felolvasni, hanem érteni is kell miről szólnak.
Hát nem tudom... Ha valaki egy igénylésre beírja a születési név mellé, hogy Budapest...
És amikor megkérdezi egy pasi, hogy mit írjon a "leánykori név/születési név" rovatba...
Meg amikor valakinek a születési neve DR. xy...
És még folytathatnám a sort... Nem a nagyon hivatalos szöveg nem értésével van a gond, hanem ilyenekkel. Ezek nagyon komoly problémák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!