A PhD fokozatból származó doktori címet fel szokás-e (illetve fel kell-e) tüntetni a személyi igazolványon?
Ellentmondás van a jogszabályok közt:
146/1993. (X. 26.) Korm. rendelet
a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény végrehajtásáról
"15/D. §71 (1) A doktori címet az érintett kérelmére, viselt nevéhez „dr.” jelzéssel, az azt igazoló okirat adatai alapján, a kérelem előterjesztésének napjával kell a nyilvántartásba bejegyezni. A kérelmező több doktori címe közül csak egy jegyezhető be. Tudományos fokozat - a doktori cím kivételével - a nyilvántartásba nem jegyezhető be."
Megjegyzésem: a doktori cím nem tudományos fokozat!
Lásd felsőoktatásról szóló törvény:
doktori címről:
"Az orvos, a fogorvos, a gyógyszerész, az állatorvos, a jogász és az államtudományi szakon oklevelet szerzett személyek a doktori cím használatára jogosultak. Ezek rövidített jelölése: dr. med., dr. med. dent., dr. pharm., dr. vet., dr. jur., dr. rer. pol."
tudományos fokozatról:
"A PhD-fokozattal rendelkező személyek nevük mellett feltüntethetik a „PhD” vagy a „Dr.” rövidítést, a DLA-fokozattal rendelkezők pedig a „DLA” vagy a „Dr.” rövidítést."
A "magyar helyesírás szabályai" (ami igazából csak a MTA ajánlása, így nem tudom milyen jogalapon követelik meg betartását a diákoktól, pl. érettségin) megint mást mond...
Természetesen bejegyzik, sima "Dr." rövidítéssel; ahogy pl. a fogorvosoknak is.
Nyilván azt a tudományos címet nem jegyzik be, hogy C.Sc, D.Sc, Ph.D., de a "Dr."-t igen.
(Az, hogy melyik doktort kellene kis/nagy kezdőbetűvel írni ("Dr." vs. "dr.") megint vita tárgya lehet, mert nem egyértelmű. Én nagy "D"-vel írom, mert arra áll rá a kezem. (PhD-m van).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!