Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Szociális gondozó és ápoló...

Szociális gondozó és ápoló szakma?

Figyelt kérdés
Jelentkeztem erre a képzésre,azóta úton útfélen ezt hallom hogy "Sz.r" akarok e pucolni egész életemben.?Valóban erről van szó ?Segítsen aki e területen dolgozik ! Elbizonytalanodtam...
2016. aug. 25. 08:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha már erre jelentkeztél, akkor nyilván neked is tudnod kéne mit takar ez a munka. Elhelyezkedés függő, hogy mit fogsz épp csinálni, de biztos jártál már kórházban, el tudod képzelni mi folyik ott egy osztályon, jártál már idősek otthonában is, tisztában vagy vele, hogy az öregek néha elengedik a felesleget.

Azért fura, hogy elbizonytalanodtál, mert aki ilyen szakra megy, később pedig ebben a részlegben helyezkedik el, az tudja, hogy ez is része lesz a munkának.

2016. aug. 25. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Ismerősöm ápoló és egyetemet végzett. Nekik is tisztába kell tenni/mosdatni a fekvő betegeket, ez bizony ezzel is jár. Mindazonáltal ő szereti hogy embereken segíthet, eteti, gyógyszerezi őket, beszélget velük és boldogan újságolja ha valaki aki rosszul nézett ki felgyógyult.
2016. aug. 25. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
77%

Nagyon attól függ, hogy konkrétan milyen területen helyezkedsz el.

Szociális gondozók leginkább:

- idősek otthonában (esetleg más, speciális otthonban, pl. szenvedélybetegek, fogyatékkal élők stb.)

- gyermekotthonban, gyermekek mindenféle átmeneti inzétményében (lakásotthon stb.)

- önkormányzati alkalmazottként a település nappali ellátó rendszerében (nyugdíjas klub, házhoz kijáró gondozó)

-valamilyen inkább egészségügyi intézményben (kórházban is lehet ápoló státuszban, esetleg szakrendelőben eü. szakképzett munkaerő mellett stb.)


helyezkednek el.

A konkrét feladatok nyilván függnek az ellátandók körétől (adott intézményen belül is változó, hogy mennyire szorul ellátásra az adott ember).


Idősek otthonában van a legszélesebb spektruma a feladatoknak, de van intézményvezető ápoló, diplomás ápoló, szakorvos stb. aki pontosan kiadja a munkát akár hórház, akár intézmény, terepen (kijáró gondozóként) meg a szolgálat vezetője és/vagy háziorvos.

Jellemzően a betegek/kliensek fizikai jólétével kapcsolatos dolgok: öltöztetés, ételek előkészítése (felvágás, kimerés, melegítés, tálca bevitel stb.), gyógyszerek kivitele, szakápoló által kiadagolt készítmények bevételének felügyelete, fürdetés, öltöztetés, általános higiénés dolgok (fésülés, körömvágás) és a környezete rendben tartása (ágyneműcsere, rendet tenni, házhoz járónál ugyanígy, ott esetleg a lakásban nagyobb körben is, ha pl. magányos idős, akkor akár a kályhát begyújtani stb.)

Gyermek- vagy fiatalfelnőtt intézményben inkább nevelői feladatok (nevelő mellett, illetve éjszakai ügyeletben), itt is azért alap rend, testi és környezeti higiéné, eltávozások, látogatások figyelése, étkezésekhez besegítés, gyógyszerezés kivitelezése.

Jellemzően NEM vállalhatsz felelősséget (jogszabály szerint sem) sem gyógyszeradagolásért, sem eü kezelést nem kezdeményezhetsz, csak szakápolói/orvosi felügyelettel.

Injekciót jellemzően nem adhatsz be, de pl. egyszerű diagnosztikai feladatokat végezhetsz (vérnyomásmérés, kötözés, fáslizás, lázmérés stb.), protokoll alapján kell ellátást végezni, nem kell neked semmi feladatot jellemzően egyedül kitalálni.


Ha nem direkt ápolási otthonba mész (ahol fekvő, sokszor magatehetetlen, demens stb. betegek vagy idősek vannak), akkor azért egy idősotthon lakóinak is döntő többségét nem kell ágytálazni vagy pelenkázni, ez tévhit.

(nyilván előfordul, de nem ez az általános és a napi munkát inkább tényleg ilyen kísérgetés, öltöztetés, mozgatás, rendrakás, ágyazás, közben beszélgetés stb. teszi ki)


Gondolj bele, még egy kórházban, akut osztályon is nagyon kevés az olyan beteg, akit nonstop ágytálazni kell!

(az ápolási otthon tényleg más)


Ha házi segítségnyújtó szolgálatnál (jellemzően idősekhez kijárás) vagy támogató szolgálatnál (ugyanez fogyatékkal élőkhöz vagy pszichiátriai betegekhez kijárás) helyezkedsz el, akkor jellemzően sokat mozogsz.

Viszed az ebédet (akár kisbusszal, jogsi előny!), intézed az ügyes bajos dolgaikat (receptíratás a dokinál, kiváltás a gyógyszertárban, bevásárlás a kisboltban, beszaladni az önkormányzathoz pl. helyette intézni egy lejárt parkolási engedélyt vagy felvenni a neki járó ellátást, segélyt vagy kitölteni segítesz egy idősnek valamilyen nyomtatványt vagy elmész helyette a postára meghatalmazással felvenni a levelét, pénzét, csomagját vagy kíséred a bankba a számlájával kapcsolatos dolgot intézni, esetleg temetőbe stb.)


Ha megvan a lelki elhivatottságod, akkor könnyű, szeretetteljes munka lesz, ha empatikus vagy, akkor nem lesz teher a magányos idős sztorizását se hallgatni.

A sz..rpucolás egyik területen sem teszi ki a munka 5-10%-át sem.


(ilyen intézményeket vezettem, tudom)

2016. aug. 25. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
12:08 -as válaszírónak nagyon köszönöm !!!Sokat segített...
2016. aug. 25. 13:08

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!