Mi ez a mentalitás a fiatalok körében? (külföldi munka)
Üdv! Nagyon sok középiskolás ismerősöm van (én is az vagyok). Sokan, ha a jövőjükről kérdezik őket csak ennyit mondanak;"tökmindegy mi lesz, de kimegyek külföldre". A külföldi munkával tulajdonképpen nincs baj, de mindenféle szakma és nyelvtudás nélkül elég furcsa. Nekem 3 olyan osztálytársam van akiknek nem ment a tanulás és, ahogy nem voltak már tankötelesek mentek ki külföldre. Ausztria, Németország és Anglia (a srác semmit nem tudott angolul). Természetesen mindhárman betanított munkások lettek de ez mire jó? Megértem ha valakinek nem megy a tanulás, de egy szakmát azért ki lehetne tanulni. Aztán ha itthon nem tud elhelyezkedni és ismeri a nyelvet akkor menjen ki, ha úgy tartja helyesnek. (Pl az orvosokkal akik a sokkal jobb fizetésért mennek ki semmi bajom, mert mindent megtettek amit tudtak) de ez a feladom a sulit és kihúzok mosogatónak, szerintem nagyon rossz hozzáállás. Nálunk többen is tervezik, hogy ha leérettségiznek akkor egyből mennek ki.
Én nem vetem el a külföldi munka lehetőségét, de én (most már elmondhatom, hogy tudok olyan szinten angolul, hogy megállnám kint a helyem) valamint mindenféleképpen el szeretnék végezni egy bizonyos szakot az egyetemen. Aztán ha megvan a diplomám mindent megteszek azért, hogy itthon elhelyezkedjek, olyan fizetésért amilyennel elégedett lennék. Ha ez nem sikerül na akkor megyek ki, egyfajta végső megoldásként tekintek erre, mert itthon képzelem el a jövőm. 18/f
Ismerősöm imádja az autókat, autószerelő lett a szakmája. Itthon 100 alatt kapott nettóba úgy, hogy túlóráznia kellett meg feketén nem annyi munkaórát írtak neki, ahányat dolgozott. 3 hely után megunta és most vígan mosogat kint.
Nagyon szépen hangzik, hogy csinálj meg egy szakmát és jól fogsz élni, csak a valóság nem merül ki ennyiben.
"Szerintem az semmiképp nem megoldás, hogy az iskolát be sem fejezzük és már megyünk is ki Angliába."
Szerintem ez nem igazán jellemző dolog, tekintve, hogy az iskola befejezése előtt valószínű még nincs 18 éves az illető. Ha meg mégis van annyi (évvesztesség és/vagy évismétlés), akkor sem túl valószínű, hogy már megvan az indulótőke. :)
Értem mit mondasz, de szerintem két lehetőség van tanulás tekintetében. Vagy szakmát tanulni (utána esetleg 2 év alatt leérettségizni) vagy érettségizni és egyetemre menni. De sima érettségivel nem sokkal többre megy az ember, mint ha csak 8 általánosa lenne. Illetve van egy harmadik, hogy vállalkozik az ember, de ott sem árt érteni az adott területhez.
#43-as írta, hogy nem nagyon mennek ki úgy, hogy abbahagyják miatta a sulit. Hát nálunk a huszonx főből eddig 3 ment ki így (egyébként 16 éves korig tanköteles csak a diák nem 18-ig.)
Azért az évvesztes esetleg maximum egyszer bukott diák és a háromszor megbukott között van különbség.
Akkor megközelítem máshonnan; akinek nincs tehetsége/képessége a tanuláshoz az miért szenved középiskolában netalántán gimiben? Szakmát 3 év alatt meglehet szerezni. Indulótőke pedig nem sok kell, főleg ha van kint ismerős akinél kezdetben lakni tud. Ausztriába busszal/vonattal is ki lehet menni, Németországba szintén. Pontosan nem vagyok tisztában a jegyárakkal 25-30 ezer forint körül van ha jól tudom. Angliába drágább a repülőjegy az tény, bár ha jóval korábban lefoglalják az sem olyan vészes. Ha van kint rokon/ismerős/barát akinél kezdetben el lehet lakni, beszállva a költségekbe akkor nem kell nagy indulótőke. Sok fiatal nyaranta diákmunkázik, van egy kis megtakarítása esetleg, abból a kaját lehet fedezni. A problémát abban látom, hogy sokaknak ez nem egy szükségmegoldás, ha megszorulnak anyagilag vagy nincs más lehetőségük, hanem konkrétan az az életcéljuk, hogy 1200 euróért mosogassanak. Aztán ha "bejön a dolog" akkor az egy bérelt szobájuk mellé vesznek egy leharcolt bmw-t és Hawaii. Itthon meg dicsekszenek a haveroknak, hogy "fuu 350-400 ezret keresek, miért nem jöttök ki?" "hülye aki itthon marad" stb.
Még azzal, hogy külföldön dolgozik valaki nincs is semmi baj. De miért nem lehet ezt egy szakmával és biztos nyelvtudással a kézben megtenni? Mennyivel normálisabban hangzik már, hogy "szakmunkásként/mérnökként/orvosként/informatikusként stb, biztos nyelvtudással külföldön szeretnék dolgozni, mert jobb fizetést remélhetek." mint az, hogy "kimegyek, mert itthon nem lehet megélni (végzettség nélkül...), mosogatok/takarítok/wc-t pucolok azt majd lesz valami, ja egyébként pötyögök valamit angolul".
"Mennyivel normálisabban hangzik már, hogy "szakmunkásként/mérnökként/orvosként/informatikusként stb, biztos nyelvtudással külföldön szeretnék dolgozni, mert jobb fizetést remélhetek." mint az, hogy "kimegyek, mert itthon nem lehet megélni (végzettség nélkül...), mosogatok/takarítok/wc-t pucolok azt majd lesz valami, ja egyébként pötyögök valamit angolul"."
Semennyivel. Egyrészt, ha valaki dolgozik, már jó. Másrészt, miért foglalkozzak bárki munkájával? Ha neki jó és kényelmes, akkor miért akarjak mindenkinek szakmát? Mosogatni is kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!