Tanulni lusta aztán meg sír, hogy minimálbérből nem tud megélni. Hogy is van ez?
Csak ha megnézem az osztálytársaimat, sokan már eleve nem akartak továbbtanulni/otthagyták az iskolát/vagy valami nagyon alap szakmát tanultak ki (fordrász vagy borász).
Nem állítom, hogy ezekkel nem lehet megélni, de tízszer jobban kell hajtani, mint egy átlagos munkánál.
Aztán meg 30 éves kor körül jön a rinya, hogy "minimálbérből nem lehet megélni", "nincs munkalehetőség" és hasonlók. Ja és a kedvencem "0 végzettséggel, 0 nyelvtudással, 0 tapasztalatt kimegyek külföldre és mennyit tudok félrerakni" - hát a legtöbb esetben ez nem szokott bejönni. Vagy a másik, mikor "minimálbérből 2-3 gyereket alig tudok eltartani".
Ezek az emberek rájönnek valaha is, hogy talán nem kellett volna ellébecolni az iskolaéveket?
Ne értsetek félre. NEM AZ A BAJOM, HOGY VALAKI NEM TANUL! Az a bajom, hogy nem tanul + nincs egy normális szakmája + rinyál, milyen nehéz az élet. 30 évesen sem késő elkezdeni valamit! 40 évesen sem! Egy jó asztalos betegre tudja keresni magát. Egy alap diplomával és kis szerencsével már meg lehet élni. Nem értem, hogyan tudnak emberek 30 év felett 0 egzisztenciával csak rinyálni, hogy minimálbérből nem lehet megélni. És erre ráadásul még gyereket is be tudnak vállalni.
Ez ilyen.
Én mindig azt vallottam, hogy aki igazán akar, az jól meg fog élni. Csak cserébe le is kell tenni valamit az asztalra, és ehhez becsülettel kell csinálni egy jó szakmát, és nagy tudást kell szerezni.
Az igazán nagy baj akkor van, ha a szülő a gyerekébe is beleneveli ezt a mentalitást. Mindig jönnek azzal hogy a gazdag gyereke milyen lusta lesz és mindent megkap ingyen...holott nem így van, legtöbb esetben ott megvannak cserébe a magas elvárások, és oké hogy céget fog örökölni, de azt is meg kell időben tanulni irányítani. Míg egy tipikus "buta proli" sok esetben visszahúzza a gyerekét, és a gyerek abban nevelkedik fel hogy "jajj úgysem fogsz megélni, mert az orbán meg a gyurcsány..."
Sajnos sokakban megvan még a mentalitás, hogy a munka keres engem és nem én őt, meg hogy f..szverésből is meg lehet élni.
Khm. Nagyon el vagytok tévedve. A gondok ott kezdődnek, hogy alapvető dolgokkal sem vagytok tisztában. Pl. egy tanult, diplomás szakember se kap több területen se többet, mint a minimálbér, ha egyáltalán eljut odáig, hogy felvegyék és azt megkaphassa. Külföldre, ha nem pályakezdő az illető akkor talán-talán kijuthat, ahogy ezt legtöbben kényszerből meg is teszik, aztán ott meg sok esetben mivel nem beszélnek nagy valószínűséggel folyékonyan egy-két éven át kénytelenek mosogatni, wcét pucolni stb. Ennyit arról, hogy tanulással szebb az élet!
De nem kell messzire menni, itt vagyok én is élő példaként, aki pont ezt vallotta, amit ti is, ennek megfelelően egész életembe szinte folyamatosan képeztem magam, eljutottam odáig, hogy 4 szakmám van, és még mindig bizony vagy munkanélküli vagyok, vagy ha van munkahelyem, akkor minimár bért keresek. És már pedig minimálbérből igen is nem lehet megélni, egyedül sem, nem hogy gyerekeket fenn tartva. Jelenleg is munkanélküli vagyok, a 4. szakmámat is válthatom le, ergo az 5.et teszem le, igaz nagyban egymásra épülnek ezek a képzések, de előre láthatólag itthon erre se fogok minimálbérnél többet kapni, sebaj, majd kimegyek, aztán lehet azért szidni, vagy ítélkezni felettem is, hogy ki mertem menni, ahogy ezt sokan szintén teszik azokkal, akik végül kimenekülnek külföldre.
Egy dologban igazad van kérdező, hogy KELL tanulni, bármikor, bármi mellett, bármilyen korban, de ne éljünk már mese országban, az nem minden! ( Sajnos, nagyon nem minden! Ma már bőven az is kevés, ha tanult az ember! :(
Ezt úgy írod, mintha Magyarország tele lenne jobbnál jobb munkalehetőségekkel plusz a dolgozó emberek olyan jól megélnének.
Vállalkozó+komoly diplomával rendelkező ismerőseim kivételével kb senki nem él valami rózsás színvonalon.
Egyedül a 3 gyereket bevállal segélyre dologban értek veled egyet.
Az oktatási színvonal valahol lent van és még így is pénzt vonnak ki belőle. Én nem tudom te hol nézed a béreket, de itthon akárhol nézem mindenhol minimálbér van. Emellett maszekolhat otthon valamennyit, de nem fogja "betegre keresni magát". Évente több száz diplomást sz@r ki a felsőoktatás, akik nem tudnak elhelyezkedni mert semmirekellő szakokon végeznek. Tehát hiába van valakinek diplomája vagy több szakmája, szinte mindenhova minimálbérre veszik fel (azt is pályázat keretében fizetik, mindegy) már ha felveszik egyáltalán. Ha protekciód van, akkor végzettség sem kell.
Külföldön ha van ismerősöd és 0 végzettséggel, 0 nyelvtudással, 0 tapasztalattal kimész akkor is jobban fogsz élni egy gyári munkából, de ha ott sem akar semmit tenni és nem fejleszti magát akkor ott sem fog előrébb jutni.
Gondolom hiába magyarázom, neked volt egy olyan háttered hogy el tudd érni a céljaid.
Tanulni kell? mégis mit? És itt nem is a "mit"-en van a hangsúly, hanem a "hol"-on.
Több pályakezdőt láttam akik most jöttek ki az okj-s képzésükről, de fingjuk nincs a szakmáról. Alap elméleti kérdéseken buknak el, a gyakorlatot meg se említem. És akkor még nem is egy diplomás munkáról van szó...
Okj-s iskolák 98%a kalap sz@r ami csak lehúzza az embereket. Rengeteg olyan fodrászt láttam, aki könyvből tanulta, mert az iskolában heti 1-2 alkalom volt gyakorlati oktatás, azon is filmet néztek....
"Egy jó asztalos betegre tudja keresni magát."
Hol? Mert hogy itthon nem az biztos! Senki sem fog 80e es szekrényt venni, mikor azt lapra gyártottan megkapja a jyskben 30e-ért. Persze az tény, hogy utóbbi minősége annyit is ér, széthullik állásában.
Hagyjuk már ezt. Nekem is 3 szakmám van. 1iket ezek közül imádom, mégse vesznek fel, mert nincs szakmai gyakorlatom. Hozzáteszem, hogy nem is jutok el az interjúig, ahol bizonyíthatnék, hogy bizony én tudom mit merre!
Szóval marad a betanított munka. Gyerekről meg feleségről meg lemondok, mert nyomorogni nem fogok, sem más életét elcseszni.
25F
5: a TANULNI KELL, nem egyenlő azzal, hogy szerezz egy semmilyen papírt. Ha ezeket a kérdéseket nekem szántad, mert hát ugye én írtam ezt a kérdezőnek, hogy tény és való, hogy KELL tanulni! Ha nem nekem szántad, akkor mindegy.
És hát az azért marhára nem igaz, hogy hol?! Vannak olyan képző intézmények ahol igen is színvonal is van. Persze akinek csak mi hamarább kell vmi papír, az nem fog utána járni, hogy vajon jó intézménybe iratkozott-e be. Én itt most kifejezetten az okjés képzésekre gondolok ez alatt.
Egyetértek az 5-ös válaszolóval, nagyon kevés iskola ad használható tudást. Azt pedig hogy valaki kvázi magától, minimális segítséggel elsajátítson egy szakmát szerintem nem várható el. Nyilván néhány ember képes erre, de ehhez iszonyatos motiváció kell.
Egyedül az egyetemi képzések azok amik részben európai színvonalúak, minden másban évtizedekkel vagyunk lemaradva. Mi lettünk európa összeszerelő műhelye, ez leginkább az oktatási rendszerünknek köszönhető. Orbán is azzal promózta az országot arab befektetőknek hogy itt olcsó a munkaerő, és rugalmasak a törvények... Mit akarunk így? Aki jó szakmunkás az már rég külföldön van, mert egy hegesztő mérnök inkább kint dolgozik havi 1 millióért mintsem itthon tanítson rongyos 110 ezer forintért, miközben stadiont építenek neki, meg fizeti a 27% áfát.
Amúgy az asztalos szakma is tipikusan olyan hogy vagy sok pénz kell hozzá hogy egyéni vállalkozásként csinálhasd, vagy minimálbér körüli fizetésért dolgozhatsz valahol. Bár nyílván már az is jobb munka mint a robot egy gyárban, csak sajnos sokan nem engedhetik meg maguknak hogy 200-300 ezer forintot kifizessenek egy olyan képzésre ami lehet hogy semmivel sem juttatja őket előrébb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!