Miért hülyék az emberek ennyire a statisztikához?
Van különbség statisztika és Fidesz propaganda között. :D
Gondolom valami ilyesmi miatt kérdezed.
Szerintem Te sem pontosan ragadtad meg a statisztika lényegét...
Egyébként nem arra reagálnak, hogy mit jelent a statisztika, hanem hogy mit akar a másik közölni vele. Hiába egzakt egy statisztikai eredmény (még ha nem is ismerjük mindig a mérési módszert vagy a mérések számát), ha valakinek egy csoport tulajdonságainak, egy tendenciának félremagyarázása a célja, vagy csak sugall rá. Azért az átlag ember ritkán találkozik csak a méréssel, narratíva nélkül.
Nem kifejezetten, úgy általánosságban értem. Például van egy egyszerű állítás, hogy barna szemű embereknek nem szokott kék szemszínű gyereke születni. Előfordul, ritka. Erre egyből mindenki elkezd vergődni meg szétsértődni, hogy de neki kék szemű gyereke van és biztos, hogy ők hozták össze a barna szemű párjával ezért ez az egész állítás egy hülyeség.
Vagy például hogy vidéken alacsonyabbak a bérek, mint a fővárosban. És jönnek emberek vergődni, hogy ez hülyeség, mert Sopronban mindenki jól keres, mert átjár a határon dolgozni. B*zmeg. Egy város a több százból. Miért kell gyökérnek lenni?
Mert sokszor ugy marhasag ahogy van.
Ismered a neked van 2 almad, nekem 8, a statisztika szerint mindkettonknek 5-5 almaja van.
Foleg mikor 1000 ember alapjan csinalnakstatisztikat egesz varosra.
Es volt par honap mig az ilyen adatokat egy bizonyos szektorban hasbol irtuk be.
Az átlagembert nem érdeklik a tendenciák, a trendek és ilyesmik, és tulajdonképpen igazuk is van. Sok esetben van haszna a statisztikának, de a valóság leírásának ez csak egy túlértékelt eszköze.
A mennyiségi megközelítés pont ellentétes a közvetlen, egyéni tapasztalattal, érzékeléssel, ami minőség-alapú.
Mindegy, hogy hány virág van a réten, hány deka a rántotthús, hány centis Julika mellbősége vagy épp Jancsi farka.
Sztem ösztönösen ezért állítják szembe a statisztikával a személyes tapasztalatot. De ez nem hülyeség vagy értetlenség, csak a amikor te adatokkal jössz, akkor valójában nem mondasz semmi igazán fontosat.
Általánosan a matematikához, a szövegértelmezéshez sgghülye az egyszeri közjószág.
Emiatt nem értik a statisztikát, vagy a pénzügyeket, nem tudják értelmezni a szerződéseket és emiatt olcsók is.
Mondjuk a két példa amit hoztál az pont nem jól megragadható.
"nem szokot tkékszemű gyereke lenni" - ez nem statisztika. Az, hogy 25% esély van rá (asszem tényleg annyi amúgy) azaz statisztikailag 4ből csak 1x jön össze, ez már statisztika.
Szóval sok múlik a megfogalmazáson. A "nem szokott lenni" az olyan, hogy "áh, van olyan, de nemigazán".
Ezért egyszerűbb számokkal kifejezni az arányt, nem pedig körülírni. Főleg, hogy pl 25% az egyébként elég nagy esély a biológia szerint, de elég kis esély egy kékszeműnek, aki kékszemű gyereket a akar a barnaszemű párjától. Szóval a megfogalmazás nem elég egzakt, ha nem számokkal történik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!