Egy biztonsági őr lefotózza az embereket. Ilyet lehet?
Mert ugye te meg a gyerek minden alkalommal hozzájáruló nyilatkozatot írattok alá mindenkivel, aki átsétál a háttérben miközben valahol szelfiztek, anélkül soha senkit nem fotóztok le...
Abban a korban, amikor mindenki orrba-szájba fényképez a mobiljával, sőt a legtöbb ember még posztolja is a képeit mindenhova, elég álságos rögtön pereskedésen, pláne önbíráskodva mások megveréséről, meg kirúgatásáról képzelegni, ha valahol lefotóznak.
A biztonsági őröket nélkületek is éppen eleget cseszegetik mindenért a főnökeik. Valószínűleg pont azért készítette a képet, hogy ha a főnökei számon kérik rajta, hogy miért nem zavarta el az ott rendetlenkedő gyerekeket, akkor meg tudja mutatni, hogy dehát ezek csak békésen feküdtek, senkit nem zavartak, ugyan mi értelme lett volna, ha ő piszkálja őket miatta.
Pont az ilyen és hasonló akadékoskodások miatt frusztrált és bunkó sok biztonsági őr mindenkivel, meg az ilyen helyzetek miatt próbálják magukat maximálisan bevédeni, fotóval igazolni, hogy mi hogyan történt, akkor is elzavarni, ha nem volna indokolt, azt is megtiltani, amit lehetne, mert a legtöbben képtelenek kultúr emberként viselkedni velük és mindenki mindent számonkérni akar rajtuk egy udvarias és emberi kérés helyett.
Ugye ebben a helyzetben a gyerek simán odamehetett volna hozzá azzal, hogy "Csókolom, bocsánat, ha baj, hogy itt vagyunk, mi szívesen elmegyünk innen, csak tessék kitörölni azt a képet, mert nem szeretnénk, hogy minket lefotózzon". De ugye a gyerek pontosan tudta, hogy nekik nem kéne ott fetrengeni és azért fotózták le őket, mert valószínűleg valami olyat csinált, amit nem kellett volna, de máris a saját jogaival foglalkozik, ahelyett, hogy a kötelességeivel és mások tiszteletével kezdené, hogy nem fetrengünk mások területén össze-vissza...
Személyiségi jogok megsértése miatt nem tehetsz feljelentést, mert nem a rendőrség hatásköre. Polgári pert indíthatsz az elkövető ellen, a rendőr legfeljebb igazoltathatja az elkövetőt, hogy aztán a bíróság ki tudja kérni az adatait a perhez. Ha a kérdéses képen senki nem felismerhető, vagy egyéb körülmények miatt nem minősül jogsértésnek, akkor simán el fogod veszíteni a pert.
Ha felismerhető valaki a képen, akkor már összetettebb lesz a pereskedés, de ugyanúgy nem egyértelmű, hogy meg fogod nyerni. Például, ha a bíróság szerint megtörtént a jogsértés, mert felismerhető a képen, kára viszont senkinek nem származott belőle, hogy lefotózták az utcán fetrengve, akkor nektek megítélnek egy jelképes összegű sérelemdíjat, mondjuk 1-20 ezer forintig, ti meg fizethetitek az ügyvédi és perköltségeket. Nagyon megéri!
Akkor LEHET jogsértő egy fotó, ha felismerhető rajta valaki ÉS a kép elkészítése, felhasználása számára valamilyen számottevő érdeksérelemmel jár. Ha nincs károtok belőle, hogy a kép elkészült, akkor reklamálni sincs miért.
HA persze valamilyen tényleges visszaélés történik a képpel, az egy teljesen más történet. De azért itt eredendően inkább azt kéne először megtanítani a gyereknek, hogy ne viselkedjen úgy nyilvános helyen, ami miatt le akarják fotózni. A jogai, meg a másokkal keménykedés csak azután jön, hogy ő már megtanult viselkedni...
"Ha nincs károtok belőle, hogy a kép elkészült, akkor reklamálni sincs miért."
Ez így ebben a formában nem igaz. Más a büntetési tétel, annyiban igaz.
"A képmás elkészítéséhez az érintett személy hozzájárulása szükséges. Tehát alapvető szabály, hogy a felvételt elkészíteni sem lehet az érintett beleegyezése nélkül. Alapvetően olyan esetben van szükség hozzájárulásra, ha a képen szereplő személy felismerhető, különösen, ha a felvétel az illető egyéni ábrázolására alkalmas.
A hozzájárulás megadható szóban vagy írásban, de akár ráutaló magatartással is. Ráutaló magatartás például, ha valaki a fényképen pózol. Rendszerint megadottnak tekinti a bíróság a hozzájárulást akkor is, ha valaki olyan helyiségbe belép, ahol tudja, hogy róla felvétel készül vagy készülhet."
Ha már jogászkodunk, akkor büntetési tétel egyáltalán nincs, mivel nem bűncselekmény, de még csak nem is szabálysértés. Csupán jogsértés. Amennyiben a bíróság kimondja, hogy sérültek a személyiségi jogok (és egyáltalán nem biztos, hogy így van, pl. senki sem felismerhető), akkor sérelemdíj jár, de a sérelemdíj mértéke is függ a jogsérelem miatt elszenvedett kár mértékétől.
Pontosan, ahogy írod #12 "Rendszerint megadottnak tekinti a bíróság a hozzájárulást akkor is, ha valaki olyan helyiségbe belép, ahol tudja, hogy róla felvétel készül vagy készülhet." Márpedig ahol biztonsági őr van, ott általában vannak biztonsági kamerák is. Persze a konkrét helyzet, helyszín és az elkészült kép pontos ismerete nélkül csak találgatni lehet.
Minden esetre ha csak annyi történt, hogy lefényképezték a földön fetrengő gyerekeket és a kép sehol nem jelent meg a kép, akkor abból aligha lesz nyertes per.
Az a rész elég elnagyolt és téves az idézetben, hogy "Ráutaló magatartás például, ha valaki a fényképen pózol." Attól, hogy pózol valaki a képhez, még nem jelent beleegyezést, hogy a képpel bármit kezdj. A képről és a pózolásból nem derül ki, hogy ő akar valamelyik újságban, a te Facebook oldaladon, vagy itt egy kérdés illusztrációjaként szerepelni - ezért nem is jelent engedélyt egyikre sem, hogy pózol. A fotó elkészítéséhez ESETLEG hozzájárul vele, de még ez sem feltétlenül egyértelmű, mert ha te beállsz az őt fotózó családja mellé fényképezni, akkor pont ugyanolyan pózolós képet tudsz csinálni, mint amit a családnak akar csak engedni és a te képeden az már nem fog látszani, hogy a kép készítése utáni pillanatban már tiltakozik és esetleg téged pofán is vágnak miatta. Éppen ezért a pózolástól még nem lesz engedélyed semmire.
Ráutaló magtartás, ha valamelyik tévé az orrod alá tol egy fellogózott mikrofont és a felvételen látszik, hogy te abba a mikrofonba mondod bele a válaszodat a kérdésükre, aztán mikor megkérdezik, hogy milyen nevet írhatnak majd ki a tévében, akkor te elmondod a nevedet is. Itt egyértelmű a felvételből, hogy te tudtad, hogy egy tévének nyilatkozol, az hol fog megjelenni és mivel nekiálltál nyilatkozni, egyértelmű, hogy benne voltál, hogy ők felvegyék és lemenjen a tévében.
A ráutaló magatartás másik (gyakoribb) formája, hogy egy magán területre belépéssel, vagy egy szolgáltatás használatba vételével elfogadod annak a feltételeit akkor is, ha nem olvasod el a házirendet, ÁSZF-et, amiben ezeket részletezik.
Köszönöm szépen a válaszokat!
Nem akartam ügyet csinálni belőle, viszont én nem tudtam pontos választ adni a lányomnak miért lehetett, csak annyit, hogy ha nem szólt rájuk ebből nem lehet baj, emellett nem akartam egy fölösleges frusztrációt tartani (mint kiderült a semmiért) a gyerekben. Gondoltam lehet van ilyesmi protokoll; bár szokatlannak találtam a gondolatot.
Mindenki volt egyszer teenager csinált fura dolgokat vagy olyanokat amikre később jött rá hogy lehet nem kéne. Nem tudta mérlegelni utólag a helyzetet.Ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!