Veszekedésnél, bosszúállásnál az "én nem süllyedek le arra a szintre" szöveg vagy viselkedési forma mennyire valóságos vagy mennyire megjátszott?
Felhozok egy példát (fikció, de biztos sok ilyen van): van egy ember, akivel a szülei nem viselkedtek túl szépen, mikor gyerek volt (nem kell verésre gondolni, elég, ha minden nap lelkileg bántják). Később már ennek az embernek kell eltartania a szüleit, de a neveltetésükből származó sérülések és emlékek még erősen ott vannak benne a szülei iránt. Két választási lehetősége van:
1. visszaadja a szüleinek azt, amit vele tettek gyerekkorában. Teljesen meg tudom érteni, hiszen éveket tettek tönkre az életéből, és úgy érzi, akkor lesz fair a helyzet, ha a szülei is érzik, milyen volt neki gyerekként. Ezzel úgymond egy elégtételt tesz, megnyugodhat a lelke (hozzáteszem, önmagától senkivel nem bánna így, csak azokkal, akik ezt tették vele).
2. nem áll bosszút a szülein - vagy ellátja őket, vagy inkább rájuk se néz, miután szabadult tőlük. Ilyenkor szokták mondani, hogy "én nem süllyedek le arra a szintre". Van egy olyan meglátásom, hogy a valóságban igenis szeretnék, ha a bántalmazók visszakapnák azt, amit tettek, de inkább ezt az utat választja, mert ezzel dicsekedhet, hogy ő milyen jó és szent ember. Ez persze nem utolsó sorban egónövelés is. Szóval nem igazán látom, hogy valaki tényleg azért maradna csendben, mert hogy ő annyira kiváló ember. Nyilván a "tüske" is benne maradna, nem szabadulna fel igazán sosem ebből/emiatt.
A felhozott példában a szülők nyilván egy másfajta kötődés, de bármilyen hasonló példa is megfelelhet, akár (volt) barátokkal vagy főnökkel stb.
A 2. verzióhoz még annyit fűznék hozzá, hogy ugye van az a mondás, hogy "ha megdobnak kővel, dobj vissza kenyérrel". Szerintem ez nagyon nem működik, ugyanis ha van egy ember pl. iskolában vagy munkahelyen, aki szekál minket, és cserébe normálisak maradunk vele, akkor csak azt fogja érezni, hogy jaj de jó, ezt az embert lehet szivatni, hagyja magát - és folytatja tovább. Viszont, ha visszaadjuk, akkor van esély rá, hogy megtorpan és elgondolkozik, hogy jó emberrel kezdett-e ki, és leszáll rólunk.
Tehát a kérdésem alapvetően az, hogy ez az "én nem süllyedek le arra a szintre" szöveg ez mennyire lehet valóságos és életszerű, az emberek mennyire játsszák csak meg ezt a gondolatot azért, hogy jobb fényben tüntessék fel magukat, miközben belül tudják, hogy így nem lesz meg a lelki békéjük?
Az a baj, hogy most két nagyon kisírkított és félremagyarázott végletet írtál le.
Attól, hogy nem süllyed le valaki egy szintre még nem lesz egós meg nem azért teszi, hogy magát fényezze.
Egyszerűen tényleg így gondolja, hogy nem ér annyit a dolog, hogy ő is olyanná váljon, mint amilyenek a szülei voltak.
Másrészt ez a tüske meg bosszú dolog is olyan, hogy végtelen.
Nem úgy működik, hogy bosszú=megnyugvás nem bosszú=tüske. Az első esetben sem fog feltétlenül megnyugodni, nem feltétlenül veszik el a tüske, pont ugyanúgy ott marad a gyűlölet. Míg a második esetnél ha kilép a mérgező körből és elkezdi a maga életét élni, akkor sokkal inkább fel tudja oldani az önmagában rejlő gyűlöletet.
"Majd most megtanulja a barom apám, ha a saját bőrén érzi" -- ez több szempontból is hülyeség. A cseszegetésből eleve nem lehet tanulni, viszont újabb sérelmekhez vezet. A múltat nem fordítja meg a bosszú, a sérelmek begyógyulását és a kibékülést meg egyenesen lehetetlenné teszi.
Ha valaki ebben "nem süllyed le" mások szintjére, és ez a meggyőződése erkölcsileg megalapozott, az szerintem bölcs ember. Persze mindig vannak képmutatók.
Szerintem abban az esetben, amit leírtál, hogy a bántalmazó szülőket kell eltartani, picit röhejesnek tartom ezt a "nem süllyedek le olyan szintre"-t, mert dönthet úgy, hogy hagyja őket... de mégis odamegy azért ganajozni... vagy mert még mindig fél tőlük, vagy mert fosik attól, hogy mit szól a szomszéd. Innentől kezdve meg nem azért nem szekálja őket halálra, mert ő annyira erkölcsös, hanem mert fosik attól, mit szólna hozzá más.
Viszont vannak esetek, ahol nem tartom ezt a szöveget megjátszásnak- Ha valaki vmi nagyon ordenáré módon leáll velem vitatkozni, akkor simán mondom ezt, mert nem fogok én is úgy káromkodni, mint egy kiélt kocsis, attól nem lesz jobb nekem vagy "édesebb a bosszú".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!