Ha a népességnövekedés nem gond, csak csökkenteni kellene a fogyasztásunkat, akkor mit fog dolgozni többmilliárd ember?
A tegnapi Mars-landolás kapcsán újra fellángolt a vita a Földmegóvásáról. Itt fontos pont a túlnépesedés.
Nagyon sokszor látom azt az érvet, hogy a túlnépesedés önmagában nem probléma, a pazarló túlfogyasztással van az igazi gond, ha azt visszafognánk akkor a bolygó el tudna tartani ennél több embert is.
Ez oké, a "bolygó erőforrásai" részt értem, és elfogadom hogy szám szerint van elég. Viszont azt nem látom, hogy hogy ne lenne ebből soha nem látott civilizációs válság.
Példa: jelenleg ázsiában (India és környező országok) rengeteg embernek az ad valamiféle megélhetést, hogy olcsó, eldobható ruhákat gyártanak (fast fashion, pl. H&M) amiket jellemzően túlfogyaszt a nyugati világ - kevés használat után megszabadulnak tőle. Tegyük fel, hogy mindenki fenntarthatóbban gondolkozik, és inkább minőségibb, etikusan gyártott ruhaneműket vásárol, esetleg használt ruhákat, egy-egy ruhanemű több évig marad használatban, az emberek nem vesznek állandóan újat.
Ázsiában ezrek veszítik el a munkájukat, amiből eddig is a létminimum alatt étek, most viszont már az sincs.
Ugyanez a példa működhet a túlfogyasztott elektronikai cikkekkel, élelmiszerekkel, bármivel. Kevesebbet fogyasztunk belőlük, ami egyértelműen jó a bolygónak, viszont akkor emberek milliói maradnak munka nélkül.
Szóval "geológiailag-biológiailag" oké, hogy a Föld bolygón van elég erőforrás 30 milliárd embernek is (ez most alaptalan, hasraütésszerű szám) csak akkor kevesebbet kell fogyasztani... de akkor mit fog dolgozni az a 30 milliárd ember?
Hogy jön ki a matek azoknak, akik szerint működhet a nagyobb népesség & kisebb fogyasztás? Milyen tervek vannak erre, hogy a gazdasági összeomlás és civilizációs válság elkerülhető legyen így?
Egyfelől át kellene alakítani a világgazdaságot. Egyébként az emberiség történetében rengeteg nagy változás, változtatás volt nomeg például a csak a XX. század folyamán csak Magyarországon is.
Tehát lényegében csak az akaraton múlik, hogy pár évtized múlva ne a jelenlegi fogyasztói társadalom álljon fenn.
Másrészt akinek kertje van, az miért ne termelhetne magának a munkahelyi munka helyett, annak az idejében? A többivel pedig az adott állam támogatná. (Nem most, hanem miután átalakították a világgazdaságot.)
Amúgy ez a jelenlegi rendszer, hogy bemegyünk egy munkahelyre a nagy közös számára értéket termelni (már amelyik munka értéket termel), illetve amit mi használunk (ruha, élelmiszer stb) a nagy közösből jön vissza, csupán 50-100 éve létező rendszer. Szerintem hajaz is az Ember tragédiájának Falanszter színére.
3
A _jelenlegi_ rendszer szerinti fizetésének 30-40%-át veszíti el. Viszont ha ehhez hozzáigazítják az egész gazdaságot, már nincs gond.
Szomorú, ha még a maiaknál is nagyobb városok lesznek. Az egyfajta emberkínzás.
Ha a fogyasztást normál mértékűre csökkentenénk, még akkor is maradna annyi feladat, ami sokaknak biztosítana munkahelyi munkát. Lehet, hogy csak 6,5 órában, de ettől csak emberségesebb lesz.
"Ha a fogyasztást normál mértékűre csökkentenénk, még akkor is maradna annyi feladat, ami sokaknak biztosítana munkahelyi munkát."
Például? Épp ez az amit nem értek. :)
Elektromos hálózat, fűtés, kórházak, szakorvosi rendelők stb. Ráadásul, ha tartós, javítható dolgokat készítünk, kellenek szerelők, ruhajavítók, stb.
Én amúgy tökre elképzelném, hogy egy relatív alacsony havi "támogatásért" cserében nevelem a kis tyúkjaimat, metszem a kis gyümölcsfáimat. Hogy nem minden része kellemes? Lehet. De az irodai munkának az? Lóf.. Csak épp nem kell fizikai erőbefektetés
Amúgy Kérdező, tök jó, hogy ez a kérdéskör Benned is felmerült.
Az emberek lusták gondolkozni ebben a témakörben, miközben félnek a változástól.
Egyik véglet:
- ne használj nejlonzacskót, ritkán vegyél új ruhát, takarékoskodj, ne használjt autót stb.
=> Oké, de ha mindenki takarékoskodna, felkopna az állunk a jelenlegi berendezkedés mellett, mert nem lenne munkánk.
--> Ha erre rámutatsz, elhordanak mindennek és jó, hogy meg nem ölnek.
Nekem amúgy a jelenlegi és az előző munkám is azért létezett, mert az emberek autóznak.
Másik véglet:
-> A mai világ tökéletes, egyre inkább törekednek a környezetvédelemre, aki ezt nem látja, az vak és negatív.
=> OK, de a híres környezetbarát termékekre mindre jellemző, hogy emitt valóban kevésbé terheli a környezetet, amott viszont még jobban.
Másrészt ha valóban egyre környezetbarátabbak vagyunk, akkor miért van egyre hamarabb a túllövés napja???? 2020 a COVID miatt kivétel.
Mindkettő csoportra igaz, hogy ha megkérdőjelezed, amit gondolnak, akkor eszméletlen idegesek lesznek és eléggé messzire mennek a személyeskedésben.
A túlnépesedés problémáját szerintem nem lehet megoldani. Olyan szintű környezetterhelést jelent sokféle formában, ami itt vagy ott úgyis kijön.
Ráadásul egyenlőtlenül oszlik el a népesség, és ez még masszív népvándorlásokkal sem változhat meg egyhamar. Ahol pedig súlyos túlnépesedés van, ott hamar fellépnek a válságok, sőt, törzsi vagy vallási villongások is az erőforrásokért való küzdelem során.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!