Vannak autista felnőttek? Ha igen, hol élnek?
Mivel nem lehet kinőni és nem is halálos, vannak...
Én nem vagyok autista kifejezetten, de van spektrumzavarom. Lehet, azért látsz minket ritkán, mert eleve keveset vagyunk emberek között (én főleg a zaj miatt)
Nagyon sok zseni elme volt a történelemben akik autisták voltak(Einstein, Darwin, Newton, stb.) Szóval igen, valószínűleg elég sok autista ember él közöttünk, csak ugye az autizmusnak sok fajtája van, terjedhet az enyhétől az erősig, és valakinél nem is nagyon tűnik fel a környezete számára, hogy mondjuk az. Főleg a zsenik között vannak autisták.
Itt is volt még régen egy ezzel kapcsolatos kérdés, és viszonylag sokan állították magukról, hogy azok.
Nagyon fontos, hogy kapjon valami szerepet a családi életvitelben. A családi munkamegosztás részese legyen. Ha van kedve, könnyű a dolog. Részt vehet a takarításban, mosásban, kerti munkában, főzésben stb. Mindenképpen lássa el otthon saját magát, szobáját. Ha van lehetőség, hallgathasson rádiót, lemezeket, nézhessen tévét. Természetesen, mint tudjuk, az autizmussal élő emberek nagyon különbözőek. Ezért ha a családi életben, a fenti tevékenységekben nem vesz részt, akkor segítsünk a részvételben. Mit értek ez alatt? Azt, hogy “csináljuk együtt”. Például Katit születése óta úgy sikerült “aktiválni” hogy amikor valamilyen “műveletet” meg akartunk tanítani, megfogtuk a kezét és azzal például a takarót, és együtt tettűk bele az ágyneműtartóba. Ha borsót kellett fejteni – imádja a zöldborsót – odaadtuk, hogy fejtse ki, előtte ezt is megmutattuk. Kati, bár autizmusa mellett vak is, most is szívesen csinálja. Tavaly mérges volt, mert kevés termett.
Természetesen tudjuk, hogy a különbözőségek, a bezárkózás miatt előfordulhat, hogy semmilyen együttműködésre “nem lehet számítani”. Ennek ellenére, a leírtak szerint, sokszor kell próbálkozni a “csináljuk együtt”-tel. Tapasztalataink szerint sokkal többször van eredmény, mint bárki hinné. Persze lehet olyan súlyos helyzet is, amikor e tanács nem válik be.
Rögzült tünetek
Meg kell jegyeznem, hallottam olyan véleményt is, hogy gyermekként bánjunk a felnőtt autisztikus emberrel, mert így a “megszokott módon” könnyen kezelhető. Sajnos nehezíti a helyzetet, ha az egyén még további fogyatékosságokban szenved, vagy halmozottan sérült. Ilyenkor oda kell figyelni a további fogyatékosságokra is, és még szorosabb együttműködés szükséges minden érintett szakemberrel.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!