Apám szerint akkor értem el valamit az életben, ha elvégeztem az egyetemet?
Nem kötelez, hogy egyetemre menjek, ő és a családban senki se ment egyetemre. Én viszont szeretnék, mindig is tervben volt, bár a hasznosságon kívül egyéni okok miatt is.
Sétáltunk este, jönnek a témák, az iskola, stb, és mondja, hogyha elvégeztem az egyetemet, azt jelenti, hogy elértem valamit az életben. Mondom neki, hogy az egyetem nem biztosíték, hogy viszem is valamire, amit ő elismert, mégis tartja magát ehhez.
Más is úgy gondolja, mint apám?
Kicsit rosszul estek a szavai, szokás szerint, mert ez nekem kb olyan tőr volt, mintha a most megszerzett szakmám nagy semmi lenne, ahogy az érettségim is az lesz, aztán az is, ha egyetem nélkül munkába állnék. Azt meg nem gondolom, hogy csak az elvégzett egyetem miatt többet érnék, jobb lennék apámnál, ami miatt mondjuk magas lóról beszélhetek.
Semmiképp nem gondolom így.
Ezzel persze nem lebeszélni akarlak róla, csak:
- nem attól leszel "valaki", hogy szerzel egy végzettséget, illetve
- nem kell felsőfokú végzettség ahhoz, hogy elismert és értékes legyél.
Meg aztán "elérni valamit" elég sokat jelenthet. Aki elvégzi a 8 osztályt, az elért valamit? Persze. Csak mondjuk rajta kívül az emberek 99%-a is megüti azt a szintet.
Ez nem egy bináris skála, hogy na, itt elértél valamit, előtte 2 ezrelékkel meg még nem. Ez sokkal inkább egy folyamatos skála. Az ember folyamatosan fejlődik, mindig újabb és újabb dolgokat ér el, nem lehet egy adott eseményhez kötni, hogy "na, most már vagy valaki".
A lényeg, hogy magaddal legyél kibékülve, és érd el azokat - az egyébként nem kőbe vésett, tehát változtatható - célokat, amiket szeretnél.
Apád meg kicsit felszínes és korlátolt, nem kell a szívedre venned. Empátia tekintetében már most több vagy nála sokkal.
Nem hinném, hogy büszke. Egészségügyi iskolába járok, baromi nehéz volt. Anatómia, klinikum, kórtan, ápolástan, geriátria, gerontológia, pszichológia, szocpol jogi és etikai alapismeretek és még mi az atyaúristen kínja... plusz az évközbeni és nyári gyakorlatok. Szerinte ez olyan szakma, a szoc gondozó és ápoló, amit a hülye, kb egy majom is el tudna végezni, nem kell hozzá sok ész. Csinálni tényleg nem olyan nehéz, viszont a tananyagot megtanulni, aminek kicsivel kevesebb mint a felére semmi szükség (mint kiderült), bizony nehéz. Ő szerinte könnyű, közben amikor felolvastam neki, hogy miket kell tudnom, felszakadt a szemöldöke.
Beszéltem vele erről, kérdezgettem 1-2 hónapja, és ő azt mondja, hogy majd az érettséginél nagyon fog örülni, ha egyáltalán el tudom végezni, ha meg egyetemre is megyek... hát abban nem reménykedik, hogy tudok olyan szintet hozni (szép is pozitivitás), de ha mégis, ő lesz a világ legboldogabb embere.
*felszaladt
Nem felszakadt...
Nem értek egyet apukáddal, valószínűleg csak kötekedős kedvében volt és azért mondta, bár neked kéne ismerned az érzelmi reakcióit.
A diploma az utóbbi időben valahogy szimbólum lett, már mindenki azt akar valamiért, függetlenül attól, hogy van-e értelme megszerezni. Olyan körökben ahol senki nem tanult felsőoktatásban a diploma egy ilyen mumus, valami amitől úgy érzik ők meg vannak különböztetve. Ahol én dolgozom a többség segédmunkás, illetve vannak szerelők is. Egy gépkezelő volt aki le is érettségizett, és mögötte is összesúgtak, hogy hú neki érettségije van, az micsoda dolog, pedig valószínűleg neki is csupa kettesei lehettek. Azonkívül egy kitűnő érettségi se jelent semmit a munkaerő piacon, de az érettségi is olyan sokaknak, hogy akinek van az elért valamit, de valószínűleg csak az gondolja így, aki meg se próbálta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!