Lehet, hogy picit bután hangzik, de hogy kell magázódni egy tanárral vagy egy doktorral?
Ma volt az, hogy megkérdeztem digitális oktatáson a tanárt, hogy: Maga is ott lesz? Erre azt mondta, tegyem fel a kérdést újra, mert nem helyes. Erre azt mondtam: Ott lesz Maga is? Erre azt mondta, fussak neki mégegyszer: Ön is ott lesz? Erre azt mondta, hogy mi az, hogy én úgy szólítom meg, hogy Ön vagy hogy Maga, és tanuljak meg rendesen köszönni, addig nem válaszol a kérdésemre, mert úgy gondolja, hogy a házi orvosomot se úgy szólítom meg egy mondatban, hogy Ön vagy Maga.
De én úgy szokam megszólítani, na mindegy.
Hogy hangzik helyesen a mondat, ha azt akarom egy tőlem 3x idősebb embertől kérdezni, hogy ő is ott lesz-e?
Ön is ott lesz?
Ott lesz Ön is?
Maga is ott lesz?
Ott lesz Maga is?
Ezek gondolom kilőve, mivel nem mondhatom neki, hogy Maga vagy Ön.
Hogy kell megszólítani? Mi nem nénizhetjük meg bácsizhatjuk a tanárokat, csak a vezetéknév + tanárnő vagy tanárúr kifejezés. De azt magyarba nem mondhatom nekik, hogy Mrs. Szabó vagy Ms. Tóth.
Tudom buta a kérdés, de tényleg nem tudom.
Nagyon snowflake a tanárod, ha ezen berág.
De max még úgy jól hangzana, hogy "Katali tanárnő is ott lesz?"
Tehát ilyen 3-adik személyben magázódás, vagy nem tudom mi ennek a neve, de lehet ezt várta.
Kezdeném ott, hogy jó nagy farok az a tanárod! Mondom ezt úgy, hogy 47 éves vagyok és már engem is magáznak a fiatalok.
Nyilván olyat várt, hogy "A tanár úr (tanárnő) is ott lesz?"
Hát nem azt kapta. Ezen pattogni és nem válaszolni, a bunkóság teteje. Máskor nyugodtan szólj vissza, hogy választ vársz a kérdésedre, nem kioktatást. Aztán utána, ha annyira fontos neki, mondja meg ő, hogy szerinte hogyan kellett volna megkérdezned.
Igazad van. Mégis így szokás.
A szokásokat emberek találták ki, nem okvetlen logikusak.
Orvos, tanár, ügyvéd megszólítása legcélszerűbb a foglalkozása alapján. Bizonyos titulusok esetén ugyanígy (elnök úr, igazgató úr, professzor úr stb.).
Régen ez úgy lehetett, hogy tekintetes/nagyságos/méltóságos/kegyelmes úrnak szólították azt, akit foglalkozása alapján nem lehetett megszólítani. Ott is gond volt, nehogy "rangon alul" szólítsák meg az ismeretlent. Később volt az "elvtárs" elnevezés. Érdekes, hogy pl. Szovjetunióban a "polgártárs" is elterjedt szó volt, nálunk nem. Természetesen, aki idegenkedett a szoc. eszmétől, az kerülte az "elvtárs" megnevezést.
Aztán véget ért az a rendszer is, és jött az Ön, Maga, Uram, Hölgyem. Az Ön hivatalosabb. A "maga" szót anyukám pl. azoknál a rokonainál használta, akikkel magázódott (pl. a szüleivel szemben is).
Örülök, hogy jól akarod megszólítani az embereket, és pedagógiai baklövést követett el a tanárod, hogy ahelyett, hogy bátorítva mondta volna el, hogyan tartja helyesnek, csak szimplán leugatott.
Fiatal 30 éves háziorvos vagyok,
Nos amitől én hülyét szoktam kapni, amikor a huszonéves hülyegyerek bejön és letegez, meg úgy alapból a beteg letegez a rendelőben. Basszus a rendelő nem kocsma és az orvosa vagyok nem a haverja. Magázni szintén azok a műveletlen emberek magáznak, akik nem tanultak meg normálisan köszönni. Ha azt mondod valakinek, hogy maga az alá-fölérendeltségi viszonyt feltételez, tehát kb. akkor jó, ha a főnök meg akarja dorgálni a beosztotját. Pl "Maga mégis mit képzel!"
Az önözés viszont szerintem teljesen rendben van. Az "Ön is ott lesz?" szerintem már teljesen jó. A tanárod gondolom a Tanár Úr titulust várta, ez már szerintem sznobság, én nem szoktam elvárni a Doktor Úr megszólítást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!