Hangfal-erősítő összekötésekor a teljesítmény csökken vagy duplázódik?
Ha parhuzamosan kotod ra a ket 8 ohmos hangfalat, az erositod 400wattot tud leadni maximum csatornankent, hangfalankent 200-200-at, a ket csatorna osszesen 800-at. Ha sorba kotod, akkor 16 ohmmal terheled a vegfokozatot csatornankent, a kimeno teljesitmeny 125 watt lesz, ami hanhgfalankent maximum 72,5 watt. Sorba kotve oldalankent 2-2darab 8 ohmos hangfalat osszesen 250w lesz a kimeno maximalis teljesitmeny.
Elozo arra celzott, hogy a hangfalaknal megadott 8 ohm az nem ohmos ellenallas, hanem impedancia, azaz frekvenciafuggo. Egy szub (ertsd nagyon mely) hanghullam mashogy terhi az erositot mint egy mely, kozep vagy magas hangeffekt.
"Rosszul értelmezek akkor el mondanád légyszi!?"
Elmondom, légyszi.
Az van, hogy régen építettem már végerősítőt, majd jön egy sokkal tapasztaltabb kolléga és kiigazít.
Valahol úgy rémlik, hogy erősítőt valahogy úgy terveznek, hogy sok más egyéb mellett megtervezik a kimenő teljesítményt és azt az impedanciát amivel ha kimentet terhelik akik a legjobb torzítás melett, le tudja adni a zenei teljesítményt amire tervezték. Ez a teljesítmény egy spektrumra értendő, általában célszerű ezt a hallható hang tartományába belőni: azaz egy hangfrekvenciás végfok mondjuk 20Hz és 20kHz között igyekszik a zenei teljesítményt leadni amire tervezték. Azért hangoztatom ezt a tervezést mert pl a végfokozat munkapontját és még sok más egyéb jellemzőt a fentiek szerint tervezik meg. Az előtem lévő válaszoló említette, hogy az impedancia az bizony egy olyan jószág ami frekvencia függő. Azzal, hogy te a tervezettnél kisebb vagy nagyobb impedianciával terheled a cuccot az azt fogja többek között eredményezni, hogy ez erősítő nem úgy fog működni ahogy tervezték és mivel lévén itt nem lineáris elemekről beszélünk, szinte biztos, hogy nem azt fogod a kapni a mire számítottál. Mivel te itt még megkevered a dolgokat azzal, hogy két darab hangfalat raksz a kimenetre aminek feltételezem nem ismered az impedancia karakterisztikáját - azt tudom mondani, hogy AS szabvány szerint fog működni a motyó ( AhogySikerül ).
Tételezzünk fel egy ideális esetet ahol mindkét hangfalad ( a 8 ohmos) párhuzamosan kötve tényleg 4 ohm impedanciát ad és pontosan ugyanazt az impedancia görbét mint az 1 db 4 ohmos ( ilyen nincs a valóságban ). Az erősítőd 400 W-ot ad le csatornánként, ennyivel tudod meghajtani a gömbkapcsolást a hangszórókból, tehát nem fogsz perpetum mobile szerűséget előállítani ahol megtöbbszörözöd végül is a teljesítményedet, tehát összesen 400W fog süvölteni a hangszórókból / csatorna.
Elnézést, elég sok mindent leegyszerűsítettem, majd jön egy tapasztaltabb kolléga és kiigazítja ahol esetleg kapitális marhaságokat írtam.
Remélem a kérdezőt is kielégíti a válasz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!